کد مطلب: 49070

جمعه دیگر در امارات تعطیل نیست

امارات متحده عربی و مرکز مالی بین‌المللی آن، دبی، به یک هفته کاری چهار و نیم روزه که به ظهر جمعه ختم می‌شود، روی آورده‌اند. این کار برای هم‌سویی بیش‌تر و آسان‌تر با اقتصاد و تجارت جهانی انجام می‌شود.

پیش از این روزهای جمعه و شنبه در امارات متحده عربی تعطیل بود و هفته کاری این کشور از روز یکشنبه آغاز و پنجشنبه پایان می‌یافت. این تغییر هفته کاری که نخستین مورد از این دست در میان کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می‌رود از اول ژانویه اعمال می شود و شامل کارمندان دولت و مدارس می‌شود. امارات متحده عربی امیدوار است این تغییر به این کشور کمک کند تا «به تداوم تجارت و همسویی با اقتصادهای جهانی و بانکداری دست یابد.»

 

دولت امارات متحده عربی که جمعیتی عمدتا مسلمان دارد می‌گوید پایان هفته کاری در ظهر روز جمعه به مردم اجازه می‌دهد تا در نماز شرکت کنند. بنابر اعلام مقامات، نماز جمعه از اول ژانویه در ساعت ۱۳:۱۵ به وقت محلی، حدود یک ساعت دیرتر از زمان کنونی، آغاز خواهد شد. دولت می‌گوید به کارمندان بخش دولتی همچنین فرصتی برای کار انعطاف پذیر در روز جمعه، از جمله در خانه، ارائه می شود.

 

عبدالرحمن الاعور، مدیر کل منابع انسانی دولت امارات، می‌گوید شرکت‌های خصوصی می توانند هر آخر هفته‌ای را که فکر می کنند برای کسب و کارشان بهترین است انتخاب کنند، مشروط بر اینکه به کارمندان حداقل یک روز مرخصی داده شود. او به CNN گفت: «بنابراین هر شرکت می‌تواند بر اساس بخشی که در آن فعالیت می کند و بر اساس مشتریان و عملیاتی که مدیریت می کند، تصمیم می گیرد.»

 

سایر کشورهای عمدتا مسلمان از جمله اندونزی، ترکیه، مراکش و مالزی، برنامه هفته کاری روزهای دوشنبه تا جمعه را اتخاذ کرده اند. در حالی که روابط تجاری در سراسر جهان هموار می شود، این تغییر به این معنی است که امارات دیگر با همسایگانی مانند عربستان سعودی، قطر و کویت هماهنگ نیست.

 

این اولین بار نیست که امارات هفته کاری خود را تغییر می دهد. بین سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۶، این کشور تعطیلات آخر هفته پنج‌شنبه و جمعه داشت و سپس آن را به تعطیلی جمعه-شنبه تغییر داد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار