کد مطلب: 49068

ژاپن در دام رکود کرونا

اقتصاد ژاپن در ماه‌های ژوئیه-سپتامبر به دلیل موجی از آلودگی به ویروس کرونا که سفر و سایر فعالیت‌ها را محدود کرده بود ۳/۶ درصد رشد منفی داشته است.

به گفته دولت توکیو، برآوردها برای سه ماهه گذشته، نسبت به گزارش قبلی که کاهش ۳درصدی را پیش‌بینی می‌کرد، بدتر است.

 

سومین اقتصاد بزرگ جهان قبل از شیوع بیماری همه‌گیر هم درگیر رکود بود و تلاش‌ها برای بهبود آن با اقدامات احتیاطی برای مهار کووید۱۹ ناکافی بوده است. مشکلات مربوط به زنجیره تامین، به ویژه برای تراشه‌های کامپیوتری مورد استفاده در خودروها، یکی از جلوه‌های مهم مشکلات کنونی اقتصاد ژاپن است.

 

آخرین دوره شیوع بزرگ ویروس کرونا در ژاپن، در اواخر تابستان رخ و تعداد موارد ابتلا به این ویروس در حال حاضر با به شدت کاهش یافته است اما اوج‌گیری شیوع ویروس در طول فصل شلوغ سفرهای تابستانی، که منجر به محدود شدن فعالیت‌های تجاری، سفر و رفتن به رستوران‌، هتل‌ها شد به بخش خدمات آسیب جدی زد.

 

با این وجود، «نوریرو یاماگوچی» تحلیل‌گر «آکسفورد اکونومیکس» معتقد است هزینه های مصرف‌کننده در حال بهبود است و احتمالاً در سه ماهه جاری بهبود خواهد یافت. او گفت: با کاهش اختلالات زنجیره تامین در بخش خودرو، پیش‌بینی می‌شود که تولید و صادرات نیز -البته با سرعت متوسط- بهبود یابد.

 

آخرین داده‌ها همچنین نشان گر آن است که دستمزدها به جای رشد ۰/۱  درصدی پیش‌بینی شده،  ۰/۴ درصد کاهش یافته است.

 

کابینه ژاپن برای مقابله با رکود، یک بسته محرک بی‌سابقه ۵۶ تریلیون ینی ( ۴۹۰ میلیارد دلاری) در نظر گرفته است. انتظار می رود که این طرح در ماه جاری توسط مجلس تصویب شود.

 

 

 

منبع خبر : آسوشیتدپرس

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار