کد مطلب: 48893

جدایی ریحانا از ملکه الیزابت

پس از ۳۹۶ سال، در یک مراسم رسمی، خورشید سلطنت بریتانیا بر جزیره باربادوس در دریای کارائیب غروب کرد و این کشور تولد خود را به عنوان جدیدترین جمهوری جهان جشن گرفت.

زمانی که ساعت به ۱۲ نیمه‌شب رسید، پرچم سلطنتی انگلیس از فراز میدان مرکزی «بریج تاون» پایین آورده و «کارول رابرتز-ریفر» مدیر اجرایی بنیاد ملی فرهنگی جزیره، انتقال باربادوس به وضعیت جدید قانون اساسی را اعلام کرد.

 

میهمانان در میدان کف زدند و «دام ساندرا میسون» به عنوان رئیس جمهوری سوگند یاد کرد. صدها نفر از مردمی که روی پل «چمبرلین» در پایتخت ایستاده بودند، هنگام پخش سرود ملی، ابراز احساسات کردند و ۲۱گلوله سلام کردند. در این مراسم ریحانا خواننده اهل باربادوس نیز حضور داشت و قهرمان ملی اعلام شد.

 

میسون در سخنرانی تحلیف خود به عنوان اولین رئیس جمهور باربادوس، با اشاره به پیچیدگی‌ها و آشفتگی‌های جهان کنونی گفت: «جمهوری باربادوس اولین سفر خود را آغاز کرده است».

 

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا نیز که در این مراسم حضور داشت گفت: «ایجاد این جمهوری آغازی جدید است. مردم این جزیره از تاریک‌ترین روزهای گذشته ما و قساوت وحشتناک برده‌داری که تاریخ ما را برای همیشه لکه‌دار می کند، مسیر خود را با صلابت فوق العاده ادامه دادند.»

 

«میا موتلی» نخست وزیر باربادوس، که این مراسم را رهبری می کرد، با اشاره به تصمیم مردم این جزیره برای قطع روابط با سلطنت بریتانیا که سال گذشته گرفته شد گفت: «باربادوس می‌خواهد گذشته استعماری خود را به طور کامل پشت سر بگذارد»

 

پی‌نوشت: جزیره باربادوس در دریای کاراییب در سال ۱۹۹۶ از لندن مستقل شد اما پیوندهای خود را با سلطنت بریتانیا حفظ کرد به گونه‌ای که الیزابت دوم همچنان ملکه این جزیره شناخته می‌شد و یک فرماندار کل از سوی او برای این جزیره منصوب می‌شد. باربادوس که شرقی‌ترین جزیره حوزه کاراییب به شمار می‌رود تنها ۴۳۱ کیلومتر مربع وسعت و ۲۸۰ هزار نفر جمعیت دارد اما از نظر شاخص‌های توسعه انسانی و رفاه، از جایگاه بالایی در جهان برخوردار است. بیش‌تر مردم این جزیره سیاه‌پوست هستند.

 

 

منبع خبر : نیویورک‌تایمز

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار