کد مطلب: 47862

برندگان جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۲۱ چه کسانی هستند؟

با اعلام برندگان جایزه نوبل اقتصاد از سوی آکادمی نوبل، معرفی برندگان جایزه‌های نوبل سال ۲۰۲۱ پایان یافت. جایزه نوبل اقتصاد سال جاری به طور مشترک به سه اقتصاددان ساکن آمریکا تعلق گرفته است.

دیوید کارد، استاد اقتصاد دانشگاه کالیفرنیا و مدیر برنامه مطالعات کار در مرکز ملی پژوهش‌های اقتصادی است. حوزه‌های مطالعاتی او شامل مهاجرت، دستمزد، آموزش و اثر تفاوت‌های جنسی و نژادی در بازار کار است. این اقتصاددان کانادایی، تحصیلکرده دانشگاه پرینستون است. کار تدریس و تحقیق را در دانشگاه شیکاگو شروع کرد و در پرینستونادامه داد و در نهایت به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی رفت. او در سال 1995 جایزه جان بیتس کلارک را برده بود که به اقتصاددانان اثرگذار کمتر از 40 سال سن اعطا می‌شود. کارد به خاطر مطالعات کاربردی‌اش در حوزه اقتصاد کار برنده نوبل اقتصاد 2021 شد.

 

جاشوا دیوید انگریست، اقتصاددان آمریکایی و استاد دانشگاه فناوری ماساچوست (آم‌آی‌تی) است که جزو اقتصاددانان برتر در حوزه‌های اقتصاد کار، اقتصاد شهری و اقتصاد آموزش قرار دارد. او تحصیلکرده دانشگاه پرینستون است که برای تدریس و تحقیق ابتدا به دانشگاه هاروارد رفت و سپس از سال 1996 به دانشگاه ام‌آی‌تی پیوست. انگریست یکی از سه اقتصاددان برنده نوبل 2021 است  که به خاطر مطالعاتش در حوزه روش‌شناسی تحلیلی روابط علمی از طرف کمیته نوبل برگزیده شد.

 

گویدو آیمبنز اقتصاددان هلندی-آمریکایی دانشگاه استنفورد است. او تحصیلکرده دانشگاه براون است که کار تحقیق و تدریس اقتصادرا در دانشگاه هاروارد آغاز کرد و سپس به دانشگاه‌های یوسی‌ال‌ای و برکلی رفت. آیمبنز متخصص حوزه اقتصادسنجی است و از سال 2019 تاکنون سردبیری مجله اکونومتریکا را برعهده دارد. او به همراه جاشوار انگریست برای انجام مطالعات موثر در حوزه روش‌شناسی تحلیل روابط علی به عنوان یکی از برندگان جایزه نوبلاقتصاد 2021 معرفی شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار