کد مطلب: 47479

سرنوشت آلمان بعد از مرکل

«آرمین لاشت»، نامزد حزب دموکرات مسیحی آلمان، در نخستین دوره خود برای صدر اعظمی آلمان در معرض از دست دادن منصبی است که «آنگلا مرکل» به مدت ۱۶ سال برای محافظه کاران به ارمغان آورد.

«مرکل»، به تازگی و پیش از رقابتی‌ترین انتخابات آلمان در تقریباً ۲ دهه گذشته، برای آخرین بار در کمپین انتخاباتی به «لاشت» ملحق شد تا جانشین احتمالی خود را انتخاب کند. «مرکل»، «لاشت» را به عنوان شخصی معرفی کرد که مانندخود در پناهگاه بزرگترین اقتصاد اروپا سیاستی ثابت خواهد داشت.

 

در حالی که رای دهندگان تمایل به تغییر را نشان می‌دهند، صدراعظم دیرینه آلمان به دنبال نجات میراث خود است. دهه‌ها حزب محافظه کار اتحاد دموکرات مسیحی مرکل به اتفاق حزب اتحاد سوسیال مسیحی در مورد سیاست‌های آلمان تصمیم گیری کرده ‎اند.

 

«آرمین لاشت» به طبع جانشین مرکل خواهد بود، اما برای جلب حمایت رای دهندگان، به ویژه پس از این که تصویر او در حال خندیدندر هنگام بازدید از یک شهر سیل زده در ماه جولای، منتشر شد، تلاش می‌کند.

 

شمار هواداران «مارکوس سودر»، رئیس باواریا بیشتر از «آرمین لاشت» است، اما بعید به نظر می‌رسد رقیب محافظه کارش، نامزدیحزب را به او واگذار کند.

 

حزب چپ میانه سوسیال دموکرات با محافظه کاران در ائتلاف شرکت دارد و در نظرسنجی‌ها از حمایت مساوی با آنان برخوردار است اما یک نظرسنجی در ماه گذشته شانس این حزب را برای نخستین بار طی ۱۵ سال، بیشتر از حزب اتحاد دموکرات مسیحی نشان داد.

 

«اولاف شولتز»، وزیر دارایی آلمان، نامزد حزب سوسیال دموکرات برای پست صدراعظمی است و در حال حاضر شانس واقعی برایپیروزی را دارد. یکی دیگر از این احزاب، حزب سبز‌هاست؛ تکیه این حزب چپگرا بر تغییرات آب و هوایی و عدالت اجتماعی است و اوایل سال جاری میلادی در نظرسنجی‌ها از سایر احزاب پیشی گرفته بود.

 

«آنالنا بائرباک»، رئیس این حزب هنوز در دولت نقشی ندارد، اما ممکن است بتواند حزبش را وارد ائتلاف کند. از جمله احزاب دیگری که ممکن است در دولت ائتلافی آینده شرکت داشته باشند می‌توان از دموکرات‌های آزاد لیبرال و سوسیالیست‌های حزب جدید چپ نام برد که در ۲۰۰۷ تاسیس شد.

 

حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان، در بخش‌های شرقی آلمان از حمایت زیادی برخوردار است، اما احزاب اصلی به دلیل سیاست‌هایش از این حزب فاصله می‌گیرند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار