کد مطلب: 56882

پیگیری «فراز» از ۴۳ مجلسی‌

دو ماه گذشت؛ اعتراضات چقدر برای نمایندگان مهم است؟

دو ماه گذشت؛ اعتراضات چقدر برای نمایندگان مهم است؟

از میان ۳۵ نماینده استان تهران در مجلس اما فقط یک نماینده به تماس تلفنی پاسخ داد. عبدالحسین روح الامینی، نماینده تهران، ری، شمیرانات در پاسخ به خبرنگار فراز گفت که پرسش‌ها را در پیام‌رسان‌های «ایتا»‌یا «بله» ارسال کند.

۲ ماه از آغاز اعتراضات مردمی به مرگ مشکوک مهسا امینی گذشته و وضعیت حالا، به حالت غیرقابل کنترلی درآمده است. خشونت نیروهای پلیس و لباس‌شخصی در خیابان از حد خارج شده و پاسخ حاضران در خیابان نیز خشونت متقابل است. هر تحرک هرچند کوچکی در خیابان به بازداشت یا جراحت صدها ایرانی ختم می‌شود. بنا به گزارش‌های به‌دست‌آمده، شرایط نگهداری از دستگیرشده‌ها در بازداشت‌گاه‌ها و زندان‌ها مناسب نیست. تا امروز دست‌کم در ۴ شهر زاهدان، شیراز، ایذه و اصفهان ۴ خشونت عریان رخ داده است.

 

همه این‌ها از یک سو و نزدیک‌ شدن به رقابت‌های جام جهانی از سوی دیگر در کنار شرایط نامطلوب اقتصادی، سختگیری‌ها اجتماعی در یک‌سال اخیر، ناامیدی مردم به آینده، بن‌بست در سیاست خارجی و انبوهای از مشکلات دیگر، فضای مدیریتی کشور را به جایی رسانده که به نظر می‌رسد برای رسیدن به راه‌حلی سنجیده، تمام نهادهای متعلق به ۳ قوه مجریه،‌ قضاییه و مقننه باید در حال تلاش باشند.

 

خبرنگار فراز تصمیم گرفت تا در این راستا با نمایندگان مجلس تماس گرفته و پیشنهادشان را برای حل بحران‌های موجود-که یکی‌دوتا نیست- جویا شود. شماره «عبداله ایزدپناه» نماینده ایذه، در حالی که کمتر از یک شبانه‌روز از حادثه دلخراش در این منطقه می‌گذرد، به کلی از دسترس خارج است. «سیدناصر موسوی لارگانی»، نماینده استان اصفهان اما به تماس تلفنی پاسخ داد.

 

نظر شما در مورد اتفاقات روزهای اخیر چیست؟

«در این مورد سوال نکنید بهتر است. به اتفاقات اخیر دامن نزنید»

 

برنامه نمایندگان مجلس برای شرایط این روزها چیست؟

«از هیات رییسه بپرسید. هیات رییسه تصمیم‌گیرنده مجلس است.»

 

یعنی شما پیشنهادی به هیات رییسه ارایه نمی‌دهید؟

«قبول نمی‌کنند از ما.»

 

پیشنهادتان چه بوده؟

«الان جلسه‌ام.»

 

«موسی غضنفرآبادی»، نماینده استان کرمان و رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نفر بعدی در لیست تماس بود. از «غضنفرآبادی» در مورد شرایط روزهای اخیر پرسیدیم.

 

با توجه به شرایطی که امروز در کشور پیش آمده، راه چاره چیست؟

«اجرای دقیق قانون. نمی‌شود گفت کسانی که الان [در خیابان] حضور پیدا می‌کنند، اعتراض دارند. این‌ها دیگر فریب‌خورده هستند. کسانی که این اقدامات تروریستی را انجام می‌دهند، پوشش درست می‌کنند و خیابان می‌بندند به نظرم تکلیفاین‌ها را باید به گونه‌ای دیگر روشن کرد.»

 

به هر حال اعتراضاتی هم وجود داشت. اوضاع اقتصادی بد است فشارهای اجتماعی به مردم وارد شده؛ این‌ها را چه باید کرد؟

«در تلاش هستند. دولت‌ تلاش‌های خودش را بکند و مشکلات اقتصادی را پیگیری کند.»

 

به نظر شما نسبتی بین شرایط امروز و مشارکت پایین در انتخابات وجود دارد؟

«یعنی چه؟ چه ربطی دارد؟»

 

به هر حال ۵۲ درصد شرکت نکردند و ۱۳ درصد آرای باطله به صندوق ریختند.

-تلفن قطع شد. صدای بوق.

 

 

از میان ۳۵ نماینده استان تهران در مجلس اما فقط یک نماینده به تماس تلفنی پاسخ داد. عبدالحسین روح الامینی، نماینده تهران، ری، شمیرانات در پاسخ به خبرنگار فراز گفت که پرسش‌ها را در پیام‌رسان‌های «ایتا»‌یا «بله» ارسال کند. از آنجا که ممکن بود متن پرسش‌ها در این پیام‌رسان‌ها به عنوان محتوای مجرمانه شناخته شوند، از این کار منصرف شدیم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین