کد مطلب: 51892

«چتر نجات» ناجی نوجوان محکوم به قصاص کرمانشاهی

تمام راه ها را رفته بودند تا شاید راه نجاتی برای فرزندشان پیدا کنند و زنگ خانه دوست و آشنا و غریبه را زده بودند تا بلکه به یاری و وساطتت آنها بتواند دیه درخواستی اولیای دم مقتول را تامین کنند. با هر خیریه ای که به آنها معرفی می شد تماس گرفته بودند و به دیدار خیّرین سرشناس رفته بودند. این راهی بس دشوار بود که خانواده رادمهر برای نجات فرزندشان از چوبه دار به دشواری پیموده بودند و دیگر رمقی برایشان نمانده بود. اما هنوز موفق نشده بودند دیه درخواستی اولیای دم را فراهم کند و مهلتی که برای دیه در نظر گرفته شده بود رو به پایان بود‌. در این میان اما چتر نجات، به عنوان آخرین ناجی، چترش را بر سر فرزندشان گشود.

دهم شهریور ماه سال ۱۳۹۹ مرکز فوریتهای پلیس شهرستان سنقر کلیایی استان کرمانشاه در جریان یه نزاع دسته جمعی منجر به مرگ قرار گرفت. پس از آن گروهی از ماموران پلیس به محل حادثه اعزام و با پیکر بی جان جوانی مواجه شدند. با بررسی های پلیس آگاهی شهرستان سنقرکلیایی مشخص گردید ۵ نفر در این نزاع شرکت داشته و با سرعت عمل پلیس آگاهی همگی آنها دستگیر و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی تحقیقات تخصصی پلیس مشخص شد نوجوان ۱۹ ساله ای به نام  رادمهر با ضربه چاقو باعث مرگ مقتول شده است. پس از آن طی جلسات دادرسی این نوجوان به جرم قتل عمد به قصاص محکوم شد و ۴ نوجوان دیگر نیز از یک تا ۳ سال به نگهداری کانون اصلاح و تربیت  محکوم شدند.

 

پس از آن تلاش ریش سفیدان و بزرگان صلح و سازش ویژه قتل استان کرمانشاه و شهرستان سنقر و کلیایی این استان برای ایجاد صلح و سازش آغاز شد. تلاش بزرگان صلح و سازش پس از ماهها گفتگو با اولیای دم مثمر ثمر واقع شد و آنها رضایت خود را مشروط به تامین مبلغ دیه درخواستی اعلام کردند. 

 

قصاص

 

خانواده رادمهر در راه تامین دیه درخواستی اولیای دم منزل مسکونی و دارایی‌های با ارزش خود را فروختند اما با این وجود در تامین دیه درخواستی اولیای دم ناتوان ماندند. پس از آن با اطلاع رسانی در فضای مجازی، خیرین هموطن به یاری این نوجوان محکوم به قصاص و خانواده پر اضطراب او آمدند که روزهایی به تعداد انگشتان یک دست برای تامین دیه درخواستی فرصت داشتند.

 

با کمکهای قابل توجه نیکوکاران هموطن بخش قابل توجهی از مبلغ دیه تامین شده بود، اما هنوز مبلغ قابل توجهی برای نجات فرزندشان کسر داشتند. در واپسین روزهای منتهی به پایان مهلت قانونی تامین دیه،  خانم «معصومه حسینی» عضو اصلی گروه «صلح یاران» دادسرای جنایی تهران و موسس  گروه خیریه «چتر نجات» طی یک تماس تلفنی با خبرنگار "فراز" آخرین وضعیت پرونده رادمهر را جویا و مبلغ ۳۰ میلیون تومان جهت تامین دیه درخواستی اولیای دم تقبل کرد. 

 

قصاص ۱

 

با حضور خبرنگار ما در شهرستان سنقر کلیایی و اداره کل دادگستری این شهرستان، مبلغ ۳۰ میلیون تومان کسری پرونده توسط خبرنگار فراز به نمایندگی از طرف گروه چتر نجات به حساب اعلام شده از سوی اداره کل دادگستری سنقر کلیایی پرداخت شد.  با توجه به حساس بودن پرونده سازش این نوجوان و به درخواست بزرگان و ریش سفیدان قرار بر این شد که اطلاع رسانی این پرونده تا زمان ثبت رضایت و آزادی پرداخت دیه به اولیاء دم های مقتول انجام نشود. سرانجام این نوجوان روز شنبه ۲۹ خرداد ماه جاری از ندامتگاه مرکزی کرمانشاه آزاد و به آغوش گرم‌خانواده بازگشت.

 

 گروه چتر نجات از بدو تاسیس تا کنون با تامین مبلغ ۷ میلیارد تومان باعث رهایی ۴۶ زندانی محکوم به قصاص از چوبه دار شده است.

 

مولف : شهریار کریمی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار