کد مطلب: 46436

کرونا احتمال لختگی خون بعد از جراحی را ۹۰ درصد افزایش می دهد

یک مطالعه جدید نشان می دهد عفونت کووید ۱۹ خطر لخته شدن خون بعد از عمل را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

ترومبوآمبولی وریدی (VTE) یک عارضه بالقوه جراحی است که در آن لخته‌های خون در سیاهرگ‌ها ایجاد می‌شود. این عارضه یک علت اصلی قابل پیشگیری از مرگ در بیماران بستری در بیمارستان است.

این مطالعه نشان داد که احتمال VTE در بیماران مبتلا به عفونت کووید ۱۹ فعلی ۵۰ درصد بیشتر و در افرادی که اخیراً مبتلا به این عفونت شده اند، ۹۰ درصد بیشتر است.

دکتر «الیزابت لی»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان دانشگاه بیرمنگام انگلستان، می‌گوید: «بیماران جراحی شده دارای فاکتورهای پرخطر برای VTE هستند، از جمله بی حرکتی، زخم‌های جراحی و التهاب سیستماتیک. وجود عفونت کووید ۱۹ ممکن است این خطر را افزایش دهد.»

این مطالعه شامل بیش از ۱۲۸ هزار بیمار در ۱۶۳۰ بیمارستان از ۱۱۵ کشور بود.

میزان VTE پس از جراحی در بیماران مبتلا به عفونت فعلی کووید، ۲.۲ درصد بود؛ در بیمارانی که یک تا شش هفته قبل از عمل به کووید ۱۹ مبتلا شده بودند ۱.۶ درصد و در بیمارانی که هفت هفته یا بیشتر قبل از عمل مبتلا به کووید ۱۹ مبتلا بودند، ۱ درصد بود.

به طور کلی، VTE به تنهایی با بیش از پنج برابر خطر مرگ در یک ماه پس از جراحی مرتبط بود. در بیماران مبتلا به کووید ۱۹، میزان مرگ و میر در بین مبتلایان به VTE بیش از پنج برابر (تقریباً ۴۱ درصد) نسبت به افراد فاقد این عفونت (۷.۴ درصد) بود.

لی و همکارانش اعلام کردند: «مراقبت های معمول پس از عمل از بیماران جراحی باید شامل مداخلات برای کاهش خطر VTE باشد و تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین پروتکل‌ها برای پیشگیری و درمان VTE در این زمینه مورد نیاز است.»

منبع:مهر

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار