کد مطلب: 64372

عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با فراز:

بهره‌برداری افرادی مرتبط با دولتمردان از سرمایه مردم در بورس

بهره‌برداری افرادی مرتبط با دولتمردان از سرمایه مردم در بورس

تا زمانی که بورس حیاط خلوت بعضی از دولت مردان باشد نتیجه آن همین است که می‌بینید/در حال حاضر به دلیل دخالت های دولت هیچ امنیتی در این بازار وجود ندارد، از آن بدتر اینکه دخالت‌های دولت دخالت رانتی است و افرادی مرتبط بادولتمردان درحال بهره برداری از سرمایه‌های مردم هستند.

بازار سرمایه در روزهای گذشته بار دیگر شاهد ریزش شدیدی را تجربه کرد به گونه‌ای که شاخص کل بورس به زیر دو میلیون واحد رسید.  بسیاری هنوز بر این باور هستند که بازار همچنان تحت تاثیر رانت قرار دارد و تا زمانی که دولت دست از سر بورس برندارد ریزشها ادامه خواهد داشت.

 

برخی از فعالان اقتصادی نیز دلایل را به مراودات سیاسی و سیاست خارجی ربط می‌دهند و در این بین کسانی هستند که تصمیمات دولت در خصوص افزایش نرخ گاز که در روزهای گذشته چند برابر شد عامل این ریزش‌ها ارزیابی می کنند.

 

معاملات صوری در شرکت‌های بورسی؛ شرکت‌های بزرگ قیمت سهام را بالا می‌برند و از بازار خارج می‌شوند

 

 

غلامعی جعفرزاده ایمن آبادی عضو پیشین کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با روزنامه اینرنتی فراز در خصوص این موضوع می‌گوید: تا زمانی که بورس به صورت دستوری و به عنوان حیاط خلوت بعضی از دولت مردان باشد نتیجه آن همین است که می‌بینید. بورس باید رها باشد و نمی شود به صورت دستوری در آن ورود کرد.

 

او افزود: در حال حاضر به دلیل دخالت های دولت هیچ امنیتی در این بازار وجود ندارد، از آن بدتر اینکه دخالت‌های دولت دخالت رانتی است و افرادی مرتبط بادولتمردان درحال بهره برداری از سرمایه‌های مردم هستند. پس امکان ندارد  این بازار به این راحتی درست شود و نباید انتظار بهتر شدن اوضاع را داشت.

 

این نماینده سابق با بیان اینکه باید بازار سرمایه ابتدا سالم سازی شود گفت: تا زمانی که امنیت بر این بازار بازنگشته است و محرمانگی اطلاعات آن حفظ نشود امیدی به این بازار نیست. اینکه ما شعار بدهیم دولت ضدفسادی هستیم ولی در عمل فاسد‌ترین اقدامات را صورت دهیم اتفاقی نخواهد افتاد و تعویض اسم ها هم ماهیت هیچ دولتی را تغییر نمی‌دهد.

 

مولف : هادی سامع

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار