کد مطلب: 62312

کارشناسان در گفتگو با «فراز» بررسی کردند

آینده شاخص‌ها پس از سقوط تاریخی بورس

آینده شاخص‌ها پس از سقوط تاریخی بورس

بورس رکورد ریزش را شکست. براساس تحلیل تکنیکال، شاخص کل به خط مقاومت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد رسیده بود. با این‌همه یک منبع آگاه به «فراز» گفته است که حقوقی‌ها در حال فروش سنگین سهام بوده و ریزش بازار دستوری است. با این‌همه این ادعا مخالفانی نیز دارد. به هرروی ریزش بورس امروز بی سابقه بوده است. اما اگر تحلیل تکنیکال بازار سرمایه را مشاهده کنید، دور از انتظار نبود. پیش از این در «فراز» با توجه به تحلیل ریزش بورس در سال ۹۹، احتمال تکرار آن‌را پیش‌بینی کرده بودیم.

به گزارش فراز، از روز گذشته هیجانات منفی و اصلاح شاخص ادامه داشته است. اما آنچه امروز رخ داده نه اصلاح که ریزش سنگین بوده است. شاخص کل توانست رکورد ریزش را در یک روز در کمتر از یک ساعت از آغاز معاملات جابجا کرده و با ریزش ۱۰۹ هزار واحدی به شاخص ۲ میلیون و ۳۳۰ هزار واحد برسد.

در پایان معاملات امروز شاخص کل ریزش بیش از ۵ درصدی به میزان ۱۲۵۷۶۱ واحد داشت و به جایگاه ۲ میلیون و ۳۱۴ هزار واحد رسید که بیشترین ریزش تاریخ بورس بوده و سازمان بورس این اختیار را دارد که معاملات امروز را باطل کرده و بورس را تا ۲ روز تعطیل اعلام کند.

 

برای تحلیل دلیل ریزش باید تا آخر هفته صبر کرد

 

بسیاری از کارشناسان معتقدند شاخص کل وارد مقاومت نشده و دلیل ریزش هنوز مشخص نیست.

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه به «فراز» گفت: بازار سرمایه طی روزهای اخیر رشد خوبی داشت. بازار در محدوده بازدهی دلار رشد کرده بود. به کف ارزش معاملاتی رسیده بودیم و اکنون به سقف آن رسیده‌ایم.

او افزود: طی روزهای اخیر با این‌که رشد بازار خوب بوده اما ارزش معاملاتی ثابت بود و رشد نمی‌کرد. دیروز بازار اصلاحی بود و شرایط طوری بود که معاملات رشد نکرد و شرایط چرخش داشت. پول از خارج از بازار وارد شده و پولی که اخیرا وارد بازار شده، توسط حقوقی ها و سهام‌داران قدیمی وارد بورس نشده است.

 

IMG_20230508_142042_776

 

الیاس کردی معتقد است اکنون برای مطرح کردن سناریو زود است و باید تا آخر هفته صبر کنیم و منتظر باشیم که بازار چه شرایطی خواهد داشت. در شرایط فعلی ارزش معاملات بسیار کم و نصف میزان سابق است.

او براین باور است که خط مقاومت خاصی در بازار نبود و بازار به دلیل رسیدن به خط مقاومت ریزش نداشته است.

این کارشناس اقتصادی گفت: برای اینکه بگوییم ریزش دستوری بوده یا خیر زود است. با یک روز نباید سریع تحلیل‌های خود را تغییر دهیم. همچنان تورم در حال افزایش است. قیمت دلار نیز به زودی افزایش خواهد یافت. بازار مجددا رشد خواهد کرد. دست انداز در مسیر حرکت بازار سرمایه طبیعی است.

او با تاکید بر اینکه شرایط امسال بازار با سال ۹۹ تفاوت دارد، بیان کرد: در سال ۹۹ بازار بیشتر از تورم رشد کرده بود. دلار قیمت خود را اصلاح کرده بود اما بورس همچنان در حال رشد بود. اما امسال بازار رفتار بدون تعارفی دارد. دلیل ریزش بورس روانی نبود. دلار هم اصلاح کرده و اصلاح بازار در این شرایط طبیعی است.

 

ریزش بازار به دلیل مقاومت شاخص بوده؟

 

اما همه کارشناسان موافق این تحلیل نیستند. بسیاری بر این باورند که بازار سرمایه به خط مقاومت رسیده بود و اصلاح شاخص کاملا طبیعی بود. براساس تحلیل تکنیکال، شاخص در محدوده ۲.۵ میلیون واحد باید اصلاح می‌کرد. این نظر آیزاک سعیدیان، کارشناس بازار سرمایه است. به اعتقاد او زمان ریزش نیز قابل پیش بینی بود.

سعیدیان معتقد است بازار ممکن است تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد نیزز اصلاح کند. یکی از مشکلات، گم بودن مسیر نقدینگی برای بازارها است. مردم در جستجوی مسیر مناسب برای سرمایه گذاری دارایی خود هستند. پول در بازارهای مختلف می‌چرخد. در حال ورود به رکود بلندمدت تورمی هستیم و خاصیت سفته بازی از بین می‌رود.

سعیدیان گفت: از دو ماه آینده بورس بر مدار علمی پیش می‌رود. از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مجددا می‌توانیم شاهد رشد شاخص کل باشیم.

 

دلیل ریزش بورس

 

اگر در بورس معامله می‌کنید باید این نکته را به خاطر داشته باشید که زمان فروش سهام بسیار مهم است. پیش بینی زمان ریزش بورس از تخصص‌هایی است که می‌تواند جلوی ضرر شما را بگیرد. حال اینکه ریزش بورس دستوری بوده یا خیر، هنوز مشخص نیست. با اینهمه آنچه مشخص است، اصلاح بورس فعلا ادامه دارد. 

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار