کد مطلب: 61341

رکورد تاریخی بورس شکسته شد

امید به بازار سهام در ۱۴۰۲ تا کجا ادامه خواهد داشت؟

امید به بازار سهام در ۱۴۰۲ تا کجا ادامه خواهد داشت؟

امروز یک جهش خیره کننده و بزرگ شاخص بورس تهران را از ۲میلیون و ۱۰۰ هزار واحد عبور داد. اتفاقی که تنها در ۲۰ دقیقه ابتدایی معاملات روز ۱۵ فروردین رخ داده است. حالا با این اتفاق سقف رکورد تاریخی بورس ایران که قبلا در سال ۱۳۹۹ ثبت شده بود، شکسته شد. این تا اینجا آغازی امیدوارکننده برای بازار سهام است.

به گزارش فراز، تا اینجای کار نماد های فارس و فملی و فولاد بیشترین نقش را در رکوردزنی شاخص های بورس داشتند. چشم انداز فعلی این نماهدها فعلا امیدوارکننده است.

در بین صنایع نیز بیشترین ارزش معاملات متعلق به گروه خودروسازی و بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌باشد. اما سوال مهمتری که در این میان وجود دارد این است که تا چه اندازه می‌توان به این بازار و روند فعلی آن اعتماد کرد؟

بورس مسیر صعودی خود را از اواخر بهمن ماه ۱۴۰۱ آغاز کرده، مسیری که همچنان بعد از دو ماه ادامه دارد. البته این در شرایطی بوده که بیش از ۳۱ ماه قبل از آن، ببازار بورس ایران روی چندان خوشی به سهامداران نشان نداده و سود قابل ملاحظه‌ای نصیب آنها نکرده بود.

در این بازه ۳۱ ماهه سرمایه برخی از سهامداران گاه تا بیشتر از نصف نیز کاهش یافت و این در حالی بود که بسیاری دیگر ترجیح دادند تا این بازار را به طور کلی ترک کنند. همین هم سبب شده که فعلا بسیاری حتی با وجود رکوردشکنی بورس، نسبت به اینده آن درگیر اما و اگر باشند.

اتفاقاتی چون لغو مصوبه واردات خودروی دست دوم و یا قیمت گذاری خوراک صنایع با دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان از جمله مواردی است که سهامداران را با سوالات و ابهاماتی درباره آینده بورس مواجه کرده است. از سوی دیگر بانک مرکزی در تصمیمی جدید اعلام کرد که سهمیه فروش ارز با کارت ملی از پنج‌هزار یورو به دو هزار یورو کاهش می‌یابد. همچنین اوپک‌پلاس تصمیم گرفت تا ۱.۶ میلیون بشکه عرضه نفت را کاهش دهد.

چشم انداز تورمی کشور و همینطور سرنوشت موضوعات سیاست خارجی مانند برجام که تاثیر مستقیم بر مسایل اقتصادی دارند نیز از دیگر ابهاماتی است که باعث شده تا چشم انداز آتی بورس به طور قطعی تضمین شده نباشد.

علاوه بر اینها در هفته‌های آتی بررسی گزارش‌ها و صورت‌های مالی شرکت‌ها نیز می‌تواند تحولات بورس را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در این شرایط هر چند رکوردشکنی بورس و عبور آن از سقف تاریخی مرداد ۱۳۹۹ یک اتفاق مهم و بزرگ است، اما مهمتر از آن استمرار این مسیر و صعودی ماندن بورس خواهد بود. چرا که همان تجربه سال ۱۳۹۹ نشان می دهد که بعد از رسیدن به آن سقف تاریخی، یک سقوط بزرگ در انتظار بورس و سهامداران بورس بود. سقوطی که باعث از بین رفتن دارایی و سرمایه بسیاری شد.

آن تجربه حالا ممکن است خود را به شکل ورود محافظه کارانه سرمایه جدید به بورس نشان دهد. بسیاری از مردم دیگر مانند سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، با هیجان روند افزایشی بورس را نگاه نمی‌کنند و قدری نسبت به آن تردید دارند. تردیدی که می‌تواند مانع ورود بی رویه سرمایه به این بازار شود.

هر چه هست فعلا بازار در یک روند افزایشی قرار دارد. محمدرضا اعلمی،‌ کارشناس بورس در همین رابطه به هم میهن گفته که «یکی از نشانه‌های بازار افزایشی خود را نشان داد و آن تغییر رنگ شاخص منفی ۱۴ هزار واحدی از رنگ قرمز به سبز بود. این مثبت شدن بازار در انتهای ساعات معاملاتی به همراه شاخص هم‌وزن مثبت و حجم معاملات بالا نسبت به روزهای گذشته، نشان از این دارد که ما هنوز در یک بازار افزایشی قرار داریم. با توجه به اینکه شاخص کل به مقاومت تاریخی خود رسیده ولی هنوز بسیاری از سهام‌های بنیادی مستعد رشد بازار هنوز با قیمت‌های سقف خود فاصله دارند، حاکی از توان رشد شاخص کل برای رسیدن به سطوح بالاتر است اما از آنجایی‌که مقاومت دو میلیون و یکصد‌هزار واحدی یک مقاومت بسیار معتبر است و انتظار روانی اصلاح وجود دارد، احتمالا پس از لمس مقاومت مذکور شاهد اصلاح موقت بازار خواهیم بود.»

 اعلمی تاکید کرده است:‌ «درصورتی که شاخص کل با حجم بالای معاملات از مقاومت معتبر تاریخی خود عبور کند و ریسک سیستماتیک جدیدی به بازار تحمیل نشود و شاهد فضای سیاسی، اجتماعی آرامی باشیم، رشد شاخص کل برای اعداد سطوح بالاتر اتفاق خواهد افتاد. پس ما در میانه‌ یک بازار افزایشی هستیم و روز شکسته شدن مقاومت تاریخی برای ارزیابی دقیق‌تر بازار تعیین‌کننده خواهد بود.»

عمده کارشناسان در رابطه با آینده بورس با همین ادبیان حاکی از عدم قطعیت سخن می‌گویند. آنچه که در کلام اکثریت کارشناسان می‌توان دید این است که بورس ظرفیت سودده شدن دارد، به شرطی که شرایط فراهم شده و البته دولت و دستگاه‌های حاکمیتی هم درست تصمیم بگیرند.

پیمان مولوی، کارشناس اقتصادی از جمله تحلیلگرانی است که در پاسخ به اینکه برخی از کارشناسان معتقدند که شاخص به سه‌هزار واحد در سال جاری خواهد رسید،‌ به اعتقاد شما این امر شدنی است، گفته است: «باید بدون تعصب به بازار بورس نگاه کرد. بنابراین نمی‌توان با قاطعیت گفت که شاخص رشد بالایی خواهد داشت. زیرا سهامداران این بازار بر اساس عقلانیت تصمیم می‌گیرند. همچنین سرمایه‌های مردم به سمت بازارهایی می‌رود که امنیت بیشتری داشته باشد، در حالی که بورس از امنیت کمتری نسبت به بازارهای دیگر برخوردار است. البته مشکلات بازار سهام تنها مربوط به ریسک‌پذیر بودن آن نیست بلکه در کنار سیاست دستوری دولت، شرکت‌های بورسی با مشکلات متعددی از جمله قطعی برق، کمبود مواد اولیه و.... مواجه‌اند. با این وجود بورس متناسب با نرخ تورم رشد خوبی خواهد داشت.»

هر چه هست به نظر می‌رسد در هفته‌های پیش رو خبرهای زیادی از بورس خواهیم شنید. خبرهایی که خیلی‌ها امیدوارند مثبت و امیدوارکننده باشد نه یادآور روزهای پس از مرداد ۱۳۹۹.

 

 

 

  • مجتبی ارسالی در

    سلام من یک کارگرم ک چند وقته سرگذر کار بهم نمیخوره به امام حسین ع دوتا بچه دارم مستعجرم به فاطمه زهرا ع خیلی محتاجم اگه مسلمونی میتونه کمکم کنه انسانیت کنیین در هقم جون عزیزانتون اگه واقعا کسی میتونه کمکم کنه. ۵۸۵۹۸۳۱۱۳۸۸۹۰۲۴۸ ش کارت
    به جون بچه هام کلاه بردار نیستم .به همین ماه رمضان قسم

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار