|
کد مطلب: 52662

رایگان بودن پیامک‌های رمز دوم و امنیتی، دلیل اصلی زیان ده بودن ارسال پیامک

زیان بانک ها از ارسال پیامک به مشتریان

اخیرا در فضای مجازی، اخباری در مورد سود قابل توجه بانک‌ها از ارسال پیامک بانکی در حال دست به دست شدن است که به دلیل ناقص بودن این اخبار و در نظر نگرفتن هزینه ارسال پیامک‌ها، نتیجه‌ای که از آن گرفته شده، کاملا نادرست است.

مثلا در یکی از این اخبار و شایعات عنوان شده است که «بانک پاسارگارد در سال گذشته نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان از کارمزد بانکی درآمد داشته که مبلغ ۶۱ میلیارد تومان از این درآمد‌ها مربوط به ارسال پیامک بانکی است.»

 

این اطلاعات در کدال به صورت علنی منتشر شده و تا این بخش از ماجرا، نادرست نیست. با این حال، این همه ماجرا نیست. پیگیری‌های خبرنگار «فراز» از بانک مذکور یعنی بانک پاسارگاد نشان می دهد که این بانک در همان سال، ۶۵ میلیارد تومان برای ارسال پیامک هزینه کرده است. به بیان ساده‌تر، این بانک در سال ۱۴۰۰ نه تنها سودی از پیامک‌های بانکی به دست نیاورده بلکه ۴4 میلیارد تومان هم زیان دیده است.

 

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد الزام بانک‌ها به عدم دریافت هزینه از مشتریان بابت پیامک‌های رمز پویا و نیز پیامک‌های امنیتی، یکی از دلایل زیان بانک‌ها در این حوزه است. یعنی بانک مرکزی بانک‌ها را ملزم کرده که این نوع پیامک‌ها را رایگان ارسال کنند و هزینه‌‍‌ای از مشتریان خود نگیرند.

 

این موضوع باعث شده تا همه بانک‌ها به آن معترض باشند چراکه همه آن‌ها در بخش ارسال پیامک‌های بانکی، هر ساله متحمل زیان می‌شوند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار