کد مطلب: 49660

سه نکته‌ای که در تحلیل بازراهای مالی باید به آن توجه کرد

بعد‎از‎ظهر چهار‎شنبه، زمانی که فدرال‌رزرو اعلام کرد احتمال دارد در مقابله با فشار‎های تورمی و افزایش نرخ بهره، رویکرد تهاجمی‌تری پیش بگیرد، سهام‌ها سقوط کردند.

 

سرمایه‌گذاران از پیش انتظار افزایش نرخ بهره را در اوایل ماه مارس داشتند، و همین موضوع به افزایش بازده خزانه‌داری در این هفته انجامید. گزارش حقوق و دستمزدهای خصوصی که در روز چهار‎شنبه و چند روز قبل از گزارش اشتغال ماهانه دولت منتشر شد، نشان داد شرکت‌ها در ماه گذشته ۸۰۷ هزار شغل ایجاد کرده‌اند. این رقم بیش از دو برابر رقمی بود که اقتصاددانان پیش‌بینی کرده بودند.

سهام فناوری سقوط کرد؛ چون افزایش تورم تمایل دارد چشم‌انداز شرکت‌های در حال رشد را کاهش دهد. اما شاخص گسترده‌تری چون بلو‌‎‎چیپ هم سقوط داشت.

پنج‌شنبه مطالبات بیکاری هفتگیِ مربوط به هفته گذشته نیز طرح شد؛ که سنجه‌ی دیگری است که توسط سرمایه‌گذاران جهت اندازه‌گیری میزان پیشرفت در بهبود وضعیت استفاده می‌شود.

 

این‌ها سه عاملی هستند که می‌توانند بر بازار‌های امروز تأثیر بگذارند:

 

۱. چشم‌انداز فدرال

مقامات فدرال‌رزرو، پس از اجلاس ماه گذشته‌شان، بازار کار را «بسیار سخت و فشرده» تعبیر کرده و نشان دادند که ممکن است نیاز به افزایش نرخ بهره، زودتر از آنچه که اوایل سال وجود داشته، به وجود بیاید.

«احتمال دارد افزایش نرخ وجوه فدرال، زودتر یا با سرعتی بیشتر از آنچه قبلاً پیش‌بینی کرده بودند، اتفاق بیفتد. برخی شرکت‌کنندگان همچنین یادآور شدند که می‌تواند مناسب باشد که کاهش اندازه تراز‌نامه فدرال‌رزرو را به محض آغاز به افزایش نرخ بهره وجوه فدرال آغاز کنند.»

 

۲. بازار نفت

پس از افزایش نا‎منتظر ذخایر سوخت، بهای نفت برای سومین روز متوالی افزایش پیدا کرد.

روز چهارشنبه، اداره اطلاعات انرژی (EIA) اعلام کرد که هفته گذشته، ذخایر نفت خام ۲.۱۱۴ میلیون بشکه کاهش داشته‌اند. تحلیل‌گرانِ دنباله‌روی سایت‌های سرمایه‌گذاری اما انتظار کاهش ۳.۲۸۳ میلیون بشکه‌ای را می‌کشیدند.

EIA گفت: هفته گذشته ذخایر بنزین ۱۰.۱۲۸ میلیون بشکه افزایش داشت؛ در حالی که انتظار می‌رفته این میزان افزایش ۱.۷۷۵ میلیون بشکه باشد. بررسی تاریخ‎چه‌ی EIA نیز نشان داد که این بزرگ‌ترین افزایش هفتگی ذخایر بنزین از آوریل ۲۰۲۰ و در اوج بحران کرونا بوده است.

 

۳. سهام چینی

ADRها و سهام شرکت‌های چینی ضعیف‌تر شده‌اند. چون نهاد نظارت سایبری چین، روز چهارشنبه پیش‌نویس قراردادی را منتشر کرد که در صورت اجرایی شدن، بار تطابق‌یابی سنگین‌تری بر دوش برنامه‌هایی می‌گذارد که عملکردشان در افکار عمومی با عنوان «تأثیر‎گذار» شناخته و درک می‌شود.

اما در توسعه‌ای نامرتبط، و در عین حال توسعه‌ای که هنوز نشان تشدید نظارت بر غول‌های اینترنتی چین است، تنظیم‌کننده بازار این کشور، واحدهای هلدینگ گروه علی‌بابا با مسئولیت محدود و هلدینگ تنسنت با مسئولیت محدود را جریمه کرد... دلیل آن هم عدم ارائه گزارشات صحیح حدوداً ۱۰ معامله بود.

#روزنامه اینترنتی فراز #سایت فراز

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار