|
کد مطلب: 59980

اولین اختلال عمده در عرضه نفت در سال ۲۰۲۳

اولین اختلال عمده در عرضه نفت در سال ۲۰۲۳

در آنچه که قرار است اولین اختلال عمده عرضه در سال ۲۰۲۳ باشد، روسیه اعلام کرده که به سبب افزایش فشار ناشی از محدودیت‌های قیمتی و تحریم‌های موجود، میزان تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد.

پس از ماه‌ها نوسانات کلان قیمتی، معرفی سقف قیمتیِ فرآورده‌های نفتی، روح بازار نفت را بیدار کرده و اصول موجود را بار دیگر در کانون توجه قرار داده است. مسلماً اعلام روسیه مبنی بر کاهش تولید (آن هم در واکنش به تحریم‌های موجود) اولین اختلال عمده‌ی عرضه در سال ۲۰۲۳ است؛ زیرا که اعتراضات کلمبیا نیز نتوانسته واکنش قابل توجهی در بازار ایجاد کند.

 

تنها سه هفته تا انتخابات ریاست‌جمهوری نیجریه باقی مانده است؛ بنابراین کاهش تولیدات روسیه ممکن است اولین مورد از کاهش تولید باشد.

 

روسیه تولید نفتی خود را در سال ۲۰۲۳ کاهش خواهد داد: به گفته الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه، روسیه تولید نفتی خود را در مارس ۲۰۲۳ به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد؛ دلیل آن هم واکنش به محدودیت‌های قیمتی اخیر محصولات و ممنوعیت واردات اتحادیه اروپا ذکر شده است. روسیه متعهد شده است که صادرات خود را به اعضای «ائتلاف سقف قیمت» نفروشد.

 

آیا ایالات‌متحده عامل انفجار خطوط لوله نورداستریم بوده است؟ سیمور هرش، روزنامه‌نگار کهنه‌کار تحقیقی، کسی که داستان قتل‌عام‌های مای لای و ماجرای سوء‌استفاده از زندان ابوغریب را افشا کرده، گزارشی منتشر کرد مبنی بر اینکه انفجارهای نورداستریم در سپتامبر گذشته، به دستور جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده انجام شده است.

 

وزارت خزانه‌داری امریکا، پتروشیمی ایران را هدف قرار داده است: ایالات‌متحده دور دیگری از تحریم‌ها را علیه شرکت‌های فعال در تولید، فروش و حمل‌و‌نقل پتروشیمی ایران، اعمال می‌کند... به ویژه شش شرکت مستقر در ایران و سه شرکت موجود در مالزی و سنگاپور. در واقع جو بایدن نگران بوده که صادرات نفت‌خامِ بیشتر، به زودی با خروج محصولات بیشتر همراه شود.

 

تنش خمشی خط لوله، عامل اصلی نشت نفت کیتسون: اپراتور خط‌لوله TC Energy گفت که نشت نفت خط‌لوله کیتسون، ناشی از عیب جوشی بوده که با تنش خمشی و در طول زمان تشدید شده است. [مجموع هزینه‌های بازسازی این خط‌لوله به ۴۸۰ میلیون دلار می‌رسد.]

 

باکن رشد عرضه ایالات‌متحده را متوقف می‌کند: EIA پیش‌بینی تولیدات امریکا در سال ۲۰۲۴ را از ۱۲.۸ میلیون بشکه در روز، به ۱۲.۶۵ میلیون بشکه در روز کاهش داد. دلیل اصلی آن هم توسعه شیل باکن است؛ آن هم با چاه‌هایی در داکوتای شمالی، که به طور فزاینده‌ای به جای نفت، گاز طبیعی تولید می‌کند.

 

چین، LNG عمان را مسدود کرد: در حالی که شرکت‌های انرژی دولتی چین در حال خرید LNG هستند، شرکت بازرگانی Unipec قراردادی را (اولین قرارداد میان عمان و چین) با عمان امضا کرده است که براساس آن عمان، ۱ میلیون تن LNG را به مدت چهار سال از سال ۲۰۲۵ به طرف چینی ارائه خواهد داد.

 

بهره‌برداری از بودجه ایرا‌ فاندز بایدن توسط شرکت‌های خدماتی بزرگ: به گفته رویترز، این شرکت پیشرو، با پروژه‌های تجدیدپذیر در خط‌لوله‌هایی نظیر دوک‌انرژی یا دومینیون، بیشترین سود را از ۴۳۰ میلیارد دلار اعتبارات مالیاتی و پرداخت IRA توسط دولت بایدن کسب خواهد کرد.

 

چه خوب که ریتم نامیبیا سوپریند، تندتر نمی‌شود: شرکت انرژی فرانسوی توتال انرژیز، نیمی از بودجه اکتشافی سال ۲۰۲۳ خود را در فراساحل نامیبیا هزینه خواهد کرد... آن هم پس از کشف ۶ میلیارد بشکه‌ای سال گذشته... بزرگ‌ترین کشفی که در سال ۲۰۲۲ اتفاق افتاد و این منطقه مرزی را در کانون توجهات قرار داد.

 

تسلا سه‌گانه‌ی پایان طرح جامع  را برای ۱ مارس تنظیم می‌کند: پیرو دو بیانیه سابق چشم‌انداز طرح جامع در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۶، ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا گفت که سومین بخش از طرح جامع این شرکت در باب آینده انرژی پایدار برای زمین در یکم مارس برگزار خواهد شد.

 

مشکلات تراوش، مانعی بر امپریال اویل: رگلاتور انرژی آلبرتا در کانادا، دستور حفاظت محیط زیست به امپریال اویل را صادر کرد. این دستور مهلتی یک‌هفته‌ای را برای رفع نشت فاضلابات صنعتی، و از جمله آهن و آرسنیک محلول صادر می‌کند.

 

ترافیگورا، در کلاهبرداری نیکل، ضرری ۵۷۷ میلیون دلاری متحمل شد: نیروگاه تجاری ترافیگورا، مستقر در ژنو، در نیمه اول سال ۲۰۲۳، متحمل ضرری ۵۷۷ میلیون دلاری شد... این اتفاق زمانی افتاد که چندین محموله نیکلِ تحویل گرفته‌شده توسط گروه بازرگانی UD هند، محموله‌ای تحویل گرفتند که اصلاً شامل نیکل نبود. و این در حالی بود که دو طرف از سال ۲۰۱۵ در باب این موضوع تعامل کرده بودند.

 

مصرف گاز آلمان کاهش می‌یابد؛ اما نه به اندازه‌ی کافی: BNetzA، رگلاتور انرژی آلمان، گفت که مصرف گاز این کشور برای سومین هفته متوالی در محدوده «بحرانی» باقی می‌ماند و تقاضای تعدیل‌شده با دما، به میزان ۱۲ درصد از میانگین ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ کمتر است. و این در حالی‌ست که برلین کاهش ۲۰ درصدی را الزامی می‌کند.

 

هند، لیتیوم را در جایی اشتباه پیدا می‌کند: با تشدید کشف لیتیوم در جهان، سازمان زمین‌شناسی هند اعلام کرده که برای اولین بار در این کشور ذخایر لیتیوم کشف شده است. هرچند که ۵.۹ میلیون تن ازین منابع در جامو کشمیر، منطقه مورد مناقشه پاکستان، کشف شده است.

 

وضعیت قیمتی زغال‌سنگ، علی‌رغم باران‌های استرالیا: به سبب کاهش تقاضای اروپا و نیز فروش زغال‌سنگ توسط گروه آدانی، بهای زغال‌سنگ به پایین‌ترین میزان خود در یک سال اخیر رسیده و در حال حاضر زیر ۲۰۰ دلار در هر تن معامله می‌شود.

 

 

منبع خبر : اویل‌پرایس
مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار