کد مطلب: 51882

عربستان پشت روسیه را خالی نمی‌کند

عربستان سعودی تأکید کرده است که روسیه با وجود تجاوزات این کشور به اوکراین، بخش جدایی‌ناپذیر اوپک‌پلاس است و خاطر‎نشان کرده است که اوپک‌پلاس، نه اتحادی متشکل از سیاست، بلکه ائتلافی مبتنی بر مدیریت بازار است...

بلومبرگ گزارش داد که نمایندگان اوپک‌پلاس در تلاش‌اند تصمیم بگیرند که پس از پایان توافق تولید نفتی در ماه اوت چه اقداماتی را باید انجام داد.

 

پیمان مزبور، با مشکلات و چالش‌های متعدد و دشواری روبرو است... که مهم‌ترین آنها رابطه با یکی از اعضای ارشد گروه، یعنی روسیه است.

 

عربستان سعودی تأکید کرده است که روسیه با وجود تجاوزات این کشور به اوکراین، بخش جدایی‌ناپذیر اوپک‌پلاس است و خاطر‎نشان کرده است که اوپک‌پلاس، نه اتحادی متشکل از سیاست، بلکه ائتلافی مبتنی بر مدیریت بازار است.

 

چراغ سبز بایدن تنها پیش‌نیاز صعود سعودی‌ها

 

عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک، باید مزایای حفظ روسیه را در صورتِ نیاز مجدد به خدمات این کشور در آینده ارزیابی کنند. و همین موضوع، احتمال بر‎انگیختن خشم ایالات‌متحده و اروپا را در پی دارد.

 

همچنین که این گروه باید تصمیم بگیرد که با ظرفیت مازاد (که به ظن عده‌ای، میزان قابل توجهی نیست و تنها به چند عضو اوپک محدود می‌شود)، چه کاری باید انجام داد. اما قیمت‌های سر‎به‌فلک کشیده‌ی امروز، با صدایی رسا _‌به همراه ایالات‌متحده و سایرین‌_ این گروه را به افزایش تولید فرا می‌خواند.

 

اما وقتی که ظرفیت مازادی وجود نداشته باشد، دیگر ابزاری هم نخواهد بود که از آن بتوان برای مدیریت تعادل عرضه و تقاضا استفاده کرد.

 

سؤالاتِ پیرامونِ ظرفیت مازادِ واقعیِ اوپک، آینده اوپک را در هاله‌ای از ابهام فرو می‌برد.

 

در ماه می، تولید اوپک، با وجود افزایش سهمیه‌ی اعضای آن، کاهش را تجربه کرد. و در حالی که پیش‌بینی قوی بازار این بود که اوپک در ماه می، بار دیگر در دست‌یابی به اهدافش شکست خواهد خورد، کاهش تولید اوپک، به کاهش قیمت نفت انجامید.

 

عربستان سعودی در آن ماه موفق شد تولید خود را به میزان ۶۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد؛ اما این افزایش، با زیانِ بیش از حدی که در لیبی و نیجریه و گابن و کشورهایی دیگر تجربه شد، خنثی گردید.

 

عربستان سعودی و امارات متحده عربی، علاوه بر بازگرداندنِ باقی‌مانده‌ی سهمیه‌شان، ۲.۲ میلیون بشکه دیگر در روز هم دارند.

 

 

منبع خبر : بلومبرگ

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار