کد مطلب: 50935

اروپا و معادله پیچیده گاز روسیه

اگر از سواحل امریکا تا اروپا خط لوله وجود داشت، این موضوع مشکل‌ساز نمی‌شد... اما مسئله این است که چنین خط لوله‌ای وجود ندارد.

روز جمعه در نشست متحدان غربی در بروکسل، رئیس‌جمهور جو بایدن و رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، چار‎چوبی را برای کنار‎کشیدن (کنار‎گذاشتن) اروپا از گاز طبیعی روسیه (که ۴۰ درصد از عرضه این قاره را تشکیل می‌دهد) اعلام کردند.

در یک سوی معادله، این چار‎چوب خواستار کاهش تقاضا برای گاز طبیعی در اروپاست؛ آن هم از طریق استراتژی‌هایی نظیر «استفاده بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر، پمپ‌های حرارتی کار‎آمدتر و ترموستات‌های هوشمند».

در سوی دیگر معادله نیز ایالات متحده متعهد شده است که با افزایش صادرات گاز طبیعی مایع، میزان عرضه اروپا را افزایش دهد.

ایالات متحده بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز طبیعی در جهان است؛ اما افزایش صادرات LNG (گاز طبیعی مایع) کار ساده‌ای نیست.

اگر از سواحل خلیج امریکا تا اروپا خط لوله وجود داشت، این موضوع مشکل‌ساز نمی‌شد... اما مسئله این است که چنین خط لوله‌ای وجود ندارد. در عوض، گاز طبیعی باید با تانکر‎ها حمل شود، که عوارضی در بر خواهد داشت.

کوین بوک، تحلیل‌گر «کلیِر‎ویو انرژی پارتنرز» گفت: «شما باید گاز را به مایع تبدیل کرده و مایع را دوباره به حالت گازی بر‎گردانید.»

بوک اضافه کرد: «تبدیل گاز به مایع نیازمند تأسیسات بزرگ مایع‌سازی است... تأسیساتی که گاز طبیعی را به حالت مایع در‎می‌آورند و ساخت‌شان گاهی چهار تا پنج سال هم طول می‌کشد. علاوه بر اینکه نیازمند سرمایه‌گذاری (بعضاً) چند‎ده میلیارد دلاری است.»

به گفته الکس مونتون، تحلیل‌گر LNG در وود مکنزی، ایالات متحده در حال حاضر مجهز به شش تأسیسات مایع‌سازی است. تعداد بیشتری نیز در دست ساخت هستند، اما در حال حاضر شش مورد نام‌برده بیشترین کار‌برد را دارند.

مونتون گفت: «بنابراین فضای کمی (پتانسیل اندکی) برای افزایش تولید تا حدی فراتر از مقیاس کنونی وجود دارد.»

مونتون ادامه داد: «بسیاری از گاز‎های مایع طبیعیِ تولید‎شده از سوی آنها به آسیا می‌رود. و کشورهای آسیایی می‌توانند (اختیار و تصمیم با این کشورهای آسیایی است) که این رخصت را به اروپا بدهند که بخشی از این گاز را در اختیار بگیرد.»

«اما می‌دانید! آنها به جایگزینی نیاز دارند تا اطمینان یابند که منابع انرژی مورد نیازشان در بازار‎های داخلی خودشان هم وجود دارد.»

قیمت گاز طبیعی در اروپا در حال افزایش است. به گفته فرانسیس او‎سالیوان، مدیر‎عامل S۲G Ventures: «به احتمال زیاد قیمت‌ها بالا باقی خواهند ماند. بحث در دسترس نبودن گاز طبیعی روسیه نیز در حال حاضر این چشم‌انداز را تقویت می‌کند.»

به گفته او‎سالیوان، در دراز‎مدت این موضوع به مشوق بزرگی برای هدایت صادرات گاز طبیعی مایع به اروپا و ایجاد ظرفیتِ مایع‌سازی بیشتر در ایالات متحده تبدیل خواهد شد.

 

#روزنامه اینترنتی فراز #سایت فراز

 

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار