کد مطلب: 50660

سقوط سهام، جهش نفت

همزمان با تشدید تحریم‌های غرب علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین که شامل مسدود کردن دسترسی برخی از بانک‌های این کشور به سیستم پرداخت جهانی سوئیفت شد، سهام جهانی سقوط کرد، قیمت نفت جهش کرد و روبل به پایین‌ترین رکورد خود رسید.

بانک مرکزی روسیه در اقدامی اضطراری، نرخ بهره کلیدی خود را از ۹/۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش داد و مقامات به شرکت های صادرات محور گفتند که آماده فروش ارز خارجی باشند زیرا ارزش روبل تقریباً ۳۰ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین حد خود در برابر دلار رسید.

 

به گزارش رویترز، همزمان با آغاز بحران اقتصادی در روسیه، پیامدهای تحریم های شدیدتر غرب در بازارهای مالی موج می‌زند. سهام اروپا ۲ درصد سقوط کرد. سهام بانک‌های اروپایی که بیشتر با روسیه مراوده داشتند، از جمله بانک رایفیزن اتریش، UniCredit و Societe Generale (OTC:SCGLY)، بین ۹ تا ۱۵ درصد کاهش یافتند در حالی که شاخص بانکی گسترده‌تر منطقه یورو ۷درصد کاهش یافت.

 

قیمت‌های آتی سهام ایالات متحده در محدوده منفی قرار داشتند، اگرچه شاخص گسترده سهام آسیایی «ام‌اس‌سی‌آی» و «نیکی» ژاپن سودهای اندکی داشتند. پیتر گارنری، رئیس استراتژی سهام در بانک ساکسو در این باره می‌گوید: «محیط معاملاتی بسیار پویا است و ما موضع دفاعی خود را حفظ می‌کنیم زیرا ممکن است اوضاع از بسیار بدتر از این شود».

 

در همین حال، پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نیروهای مسلح هسته ای را در روز یکشنبه به حالت آماده باش درآورد، قیمت نفت افزایش یافت. افزایش تنش‌ها نگرانی‌ها مبنی بر مختل شدن عرضه نفت دومین تولیدکننده بزرگ جهان را تشدید کرد و قیمت نفت برنت را با ۵ درصد افزایش به ۱۰۲/۸۶ دلار رساند. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۴/۶۲ دلار افزایش یافت و به ۹۶.۲۴ دلار در هر بشکه رسید. جان میلروی، مشاور مالی در سیدنی در همین پیوند می‌گوید: «من به مشتریان می‌گویم که ما به طور قطعی می‌دانیم که قیمت‌های انرژی بالاتر خواهد رفت.»

 

با ادامه عدم اطمینان بازارها، ارزش دلار، یورو، فرانک سوئیس و ین ژاپن هم افت کره اما طلا در بازار چهانی با افزایش قیمت موجه بوده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار