|
کد مطلب: 49556

پیش‌بینی رویترز از قیمت نفت در سال ۲۰۲۲

قیمت نفت در روز جمعه کاهش یافت، اما بزرگترین رشد سالانه خود را حداقل از سال ۲۰۱۶ به ثبت رساند.

به گزارش رویترز، رشد خیره کننده قیمت نفت ناشی از بهبود اقتصاد جهانی پس از فروکش‌ کردن نسبی همه‌گیری کرونا و کاهش میزان تولید است.

 

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱/۷۵ دلار یا ۲/۲ درصد کاهش به ۷۷/۷۸ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت آمریکا» (WTI) با ۱/۷۸ دلار یا ۲/۳۱ درصد کاهش به ۷۵/۲۱ دلار در هر بشکه رسید.

 

جان کیلداف، کارشناس بازار نفت می‌گوید: «این سال، داستانی از احیای جهانی محصولات نفتی بود. بازار نفت همچنان به تحولات در جبهه همه‌گیری واکنش نشان می‌دهد - ما هنوز از بحران خارج نشده‌ایم، اما به سطح تقاضای قبل از همه‌گیری نزدیک شده‌ایم.»

 

انتظار می رود قیمت جهانی نفت در سال آینده با افزایش تقاضای سوخت، افزایش بیشتری یابد.

 

کریگ جیمز، کارشناس ارشد اقتصادی هم می‌گوید: «ما دلتا و اومیکرون و انواع محدودیت‌ها و محدودیت‌های سفر را داشتیم، اما تقاضا برای نفت نسبتا ثابت باقی مانده است. این اتفاق را باید به اثرات محرک‌های حمایت کننده از تقاضا و محدودیت‌های عرضه نسبت داد.»

 

با این حال، پس از چند روز متوالی افزایش، قیمت نفت در روز جمعه متوقف شد زیرا موارد ابتلا به سویه امیکرون کرونا، به بالاترین حد همه‌گیری جدید در سراسر جهان رسید.

 

کارشناسان بهداشتی ایالات متحده به آمریکایی‌ها هشدار دادند که به دلیل سفرهای تعطیلات، جشن‌های سال نو و بازگشایی مدارس پس از تعطیلات زمستانی، خود را برای افزایش شدید نرخ ابتلا در هفته‌های آتی آماده کنند. 

 

نظرسنجی رویترز از ۳۵ اقتصاددان و حاکی از آن است که میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۲ به ۷۳/۵۷ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

 

چهار منبع گفتند، با توجه به اینکه نفت نزدیک به ۸۰ دلار در نوسان است، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، روسیه و متحدان - اوپک پلاس - احتمالاً به برنامه خود برای اضافه کردن ۴۰۰ هزار بشکه در روز پایبند خواهند بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار