کد مطلب: 48693

چرا سهمیه بنزین رانندگان اسنپ و تپسی را نمی‌دهند؟

آغاز فعالیت تاکسی اینترنتی در ایران، به سال ۹۳و شروع فعالیت تاکسی اینترنتی اسنپ، بازمی‌گردد. تاکسی‌های اینترنتی، در ایران رفته رفته، چنان محبوبیتی پیدا کردند که موجب حذف سیستم آژانس‌ها شدند. امروزه مردم کشور ما در نواحی مختلف، و در مواردی به جز حمل و نقل نیز از تاکسی‌های اینترنتی، بهره می‌برند. شاید یکی از دلایل اقبال تاکسی‌های آنلاین، سریع، به صرفه و مطمئن بودن آن‌ها باشد؛ چون می‌توان در صورت بروز مشکل، هم راننده را پیگیری کرد و هم از پشتیبانی این شرکت‌ها، پیگیر مطالبات شد. اما به نظر می‌رسد برخی از رانندگان اسنپ و تپسی که به صورت پورسانتی با این دو شرکت همکاری می‌کنند، مدتی است با مشکل واریز سهمیه سوخت-بنزین- مواجه شده‌اند. این رانندگان ادعا می‌کنند حدود دوماه است سهمیه بنزین مورد نظر به کارت‌شان واریز نشده است. خبرنگار«فراز»، برای پیگیری دلایل بروز این مشکل، با روابط عمومی هر دو شرکت و نیز روابط عمومی وزارت نفت تماس گرفت. آنچه در پی می‌آید، نتیجه این پیگیری است.

 نخست: توضیحات شرکت تاکسی اینترنتی اسنپ در مورد عدم واریز سهمیه بنزین

به گفته روابط عمومی اسنپ: «ابتدا باید اشاره کنیم که ما فقط اسامی و میزان مسافت طی شده و عملکرد کاربران راننده خود را در سامانه snapp ثبت کرده و در نهایت این اطلاعات را به وزارت کشورمی‌دهیم، که این وزارت، پس از بررسی، لیست اسامی را به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارسال می‌کند تا سهمیه بنزین واریز شود؛ در واقع توزیع اعتبار سهمیه سوخت برعهده این نهادهاست و درطی این مراحل است که ممکن است زمان واریز بنزین، طول بکشد. بنابراین اسنپ هیچ اعتبار یا سهمیه‌ سوختی دریافت و توزیع نمی‌کند. در حال حاضر سهمیه‌ بنزین ویژه‌ کاربران راننده فعال در تاکسی‌های اینترنتی براساس «پیمایش» و به صورت «ماهانه» در اختیار نهادهای مرتبط قرار می‌گیرد. معمولا پس از اعلام اطلاعات پیمایش کاربران راننده‌ اسنپ به وزارت کشور، بررسی، تبادل اطلاعات بین دو وزارتخانه و متعاقبا واریز سوخت توسط وزارت نفت حدود یک ماه زمان می‌برد.اسنپ هیچ‌گاه در ارسال مشخصات و میزان پیمایش کاربران راننده تاخیر نداشته و اطلاعات در زمان مقرر ارسال شده است. اگر تاخیری در این زمینه اتفاق افتاده، به وزارتخانه‎‌های فوق مربوط می‎‌شود، اسنپ هرماه در زمان مشخصی، پس از پیمایش رانندگان، اطلاعات آنان را در اختیار وزارت کشور می‌گذارد اما با توجه به توضیحات ارائه شده زمان واریز سهمیه‌ سوخت در اختیار اسنپ نیست. شرکت دراین زمینه تصمیم گیرنده و توزیع کننده نیست. در حال حاضر اعتبار سهمیه‌ سوخت تا تاریخ ۲۰ مرداد برای کاربران راننده از سوی شرکت پخش فرآورده های نفتی واریز شده است.»

 

دوم: پاسخ سخنگوی روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی

سخنگوی روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، در این رابطه به خبرنگار«فراز» گفت: شرکت‌های اینترنتی تاکسی، سامانه‌ای دارند که در آن عملکرد رانندگان ثبت شده و به این عملکردها، امتیاز داده می‌شود. لیست اسامی همراه با میزان عملکرد و امتیاز رانندگان در نهایت، در اختیار وزارت نفت قرار می‌گیرد و وزاتخانه، براساس بررسی میزان عملکرد هر راننده، سهمیه بنزین را برای وی شارژ می‌کند ویا گاهی هم چون عملکرد راننده‌ای ضعیف بوده، سهمیه را کمتر یا اصلا واریز نمی‌کند، درواقع اگر راننده‌ای سهمیه بنزین خود را دریافت نکرده، به دلیل ضعف در عملکرد وی و عدم تائید او توسط شرکت متولی بوده است. وزارت نفت، هیچ دخل و تصرفی در میزان سهمیه اعتباری این رانندگان انجام نداده و صرفا بر اساس اطلاعات تائید شده‌ای که این شرکت‌ها ازعملکرد رانندگان می‌دهد، سهمیه را واریز می‌کند.این مسئله با هر دو شرکت تاکسی اینترنتی، توافق شده. به محض این‌که اطلاعات فوق به شرکت نفت ارسال می‎‌شود، سهمیه بنزین در طی حداکثر ۴۸ ساعت، به کارت رانندگان واریز می‌شود. اگر برای راننده و یا رانندگان این شرکت، سهمیه بنزین شارژ نشده، این افراد باید مورد را با شرکتی که در حال همکاری با آن هستند، پیگیری کنند و لیست عملکردی خودشان را دربیاورند و ببینند که اصلا امتیاز لازم برای دریافت این سهمیه را به دست آورده‌اند و عملکردشان مورد تائید قرار گرفته یا نه. در واقع اگر کارت بنزین راننده یکی از این شرکت‌ها شارژ نشده باید به سامانه snapp، مراجعه کرده و لیست عملکرد و امتیاز و تائیدیه خود را درآورد و از این طریق پیگیر مشکل خود با شرکتی که با آن همکاری می کند، بشود. ما برای هر راننده‌ای که لیست عملکردی تائید شده وی از سوی این شرکت‌ها ارسال شده، ظرف حداکثر ۴۸ سال، سهمیه تائید شده را واریز می‌کنیم.

 

سخن آخر:

با توجه به این‎که از سوی شرکت‌‎های تاکسی اینترنتی، اعلام شده آخرین واریز سهمیه بنزین به ۲۰ مرداد بازمی‌گردد، عملا در واریز سهمیه بنزین این رانندگان تاخیر وجود دارد و شرکت‎‌های مربوطه این تاخیر را  به دو وزارتخانه کشور و نفت نسبت می‌دهند. از سوی دیگر سخنگوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی هم توضیح داد که پس از دریافت لیست اسامی، ظرف ۴۸ ساعت، سهمیه بنزین رانندگان شارژ می‌شود. در این میان هیچکدام از طرف‌های گفت‌وگو، مسئولیت این دیرکرد را بر عهده نگرفتند، بلکه مسئله «پیمایش عملکرد رانندگان» و ارتباط آن با دریافت سهمیه بنزین را به میان آوردند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار