کد مطلب: 48518

پمپ بنزین و فروش اجباری مکمل‌های غیرقانونی!

اساس کار پمپ بنزین، تنها و تنها ارائه بنزین و یا هر نوع سوخت دیگری به خودروداران است. پس طبیعی است که وقتی فردی به پمپ بنزین مراجعه می‌کند، تنها انتظارش دریافت سوخت باشد نه هیچ محصول دیگری، حتی در حد معرفی یا پیشنهاد، چرا که این کار غیرقانونی و ممنوع است و در حد وظایف پمپ بنزین‌ها، تعریف نشده است. اما عجیب است که مدتی است برخی پمپ بنزین‌ها، تبدیل شده‌اند به فروشندگان انواع مکمل‌هایی که چه خودرو لازم داشته باشد چه احتیاجی به آن نداشته باشد، به مشتری تحمیل می‌کنند؛ مکمل‌ها و موادی که طبعا باید از سوی تعمیرکاران و یا مراکز معاینه فنی به خودداران پیشنهاد شود؛ آن هم البته در صورتی که خودرو پس معاینه تخصصی، به این نوع مکمل‌ها احتیاج داشته باشد.

اقتصادی که بیماری‌اش رو گسترش است

داستان بازار در کشور ما کم کم دارد چهره نا امن و حتی ترسناکی به خود می‌گیرد؛ بازار با توجه به وضعیت رکودی که به آن مبتلا شده و طبعا در تلاش است تا به هر طریق ممکن سرپا بماند؛ دست در گلوی مشتری گذاشته است؛ مشتری که وضعیت او با توجه به معیشت و اقتصادش، بسیار دردناک‌تر از کلیت بازار در مفهوم عام آن است. بازار، امروز در هر زمینه‌ای که به آن توجه کنیم، تلاش می‌کند محصولات اضافه‌ای را به مشتری عرضه کند که اساسا مشتری نیازی به آن ندارد، اگر روغن می‌خواهد باید چند قالب کره هم تحویل بگیرد. اگر تخم مرغ می‌خواهد باید در کنار آن، یک محصول پاک کننده گران هم بخرد، در حالی‌که نه نیاز و نه توان مالی دریافت این محصولات جانبی را دارد. اما این مسئله این روزها تبدیل به معضلی گسترده شده و راهش را به پمپ بنزین‌ها هم باز کرده است؛ علاوه بر کم فروشی و دستکاری در برخی نازل‌های بنزین که موجب می‌شود عدد نمایش داده شده با میزان بنزین دریافتی تفاوت داشته باشد و طبعا مشتری با پراخت هزینه عدد ارائه شده توسط نازل، پول بیشتری نسبت به میزان واقعی بنزینی که دریافت کرده، بپردازد، مدتی است متصدی‌های نازل بنزین، به اجبار پس از پرکردن باک بنزین، برخی محصولات مکمل و اکتان افزا را هم به باک خودرو سرازیر می‌کنند که به گفته مسئولان وزارت نفت، عرضه این محصولات در جایگاه‌های پمپ بنزین مجاز نیست. اما برخی از جایگاه‌های پمپ بنزین اغلب بدون پرسیدن نظر راننده یا اطلاع دادن به او، این موارد را به باک خودرو اضافه می‌کنند و در صورت اعتراض راننده، پاسخ‌شان این است که این کار برای سلامت خودرو لازم است و در قبال این خدمت ناخواسته و محصول بی نام و نشانی که در باک ریخته‌اند، مبلغ قابل توجهی از مشتری دریافت می‌کنند.

 

راننده عزیز، خودتان باک خود را پر کنید

 

این‌گونه رفتارهای اجحاف‌آمیز و اجباری، از سوی متصدیان پمپ بنزین‌ها، باید مورد نظارت و کنترل قرار گیرد و هر راننده‌ای که با این نوع تخلف‌ها مواجه می‌شود باید به مدیر پمپ بنزین شکایت کند؛ اما البته پرواضح است که برخی از مدیران همین پمپ بنزین‌ها، خودشان متصدیان را وادار می‌کنند که محصولی و مکملی را که نه مارک و نام و نشان و محتویات آن مشخص است و نه حتی پلمپ است را به اجبار در باک خودرو سرازیر کنند. برای جلوگیری از این نوع تخلفات، رانندگان ناچار هستند که زحمت پیاده شدن از خودروی‌شان را بکشند، خودشان به خودرو بنزین یا هر نوع سوخت دیگری بزنند و از سویی هم مراقب ارقام و اعدادی که نازل نشان می‌دهد باشند و از سوی دیگر مراقب متصدی نازل باشند که ناگهانی از راه نرسد تا چیزی تحت عنوان مکمل را به باک خودروی آنان اضافه کرده و آنان را متحمل هزینه گزاف کند.    

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار