کد مطلب: 46498

پروژه مشترک عراق با چین برای کاهش وابستگی به برق ایران

عراق اولین پروژه تولید انرژی خورشیدی را با چین برای کاهش وابستگی به واردات برق از ایران اجرا می‌کند.

اولین پروژه خورشیدی عراق، 750 مگاوات ظرفیت دارد و این کشور تا زمان رسیدن به هدف 2 هزار مگاووات، پروژه های بیشتری را اضافه می کند. وزارت برق عراق به تازگی قراردادی را با شرکت دولتی ساخت برق چین PowerChina برای احداث اولین نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 2 هزار مگاوات امضا کرد.

 

مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق اعلام کرد این یکی از اولین پروژه های در دست اجرای این کشور است که انرژی پاک و تجدیدپذیر را برای کشور فراهم کرده و تامین می نماید.

 

اولین نیروگاه خورشیدی ظرفیتی بالغ بر 750 مگاوات دارد و تا زمانی که به هدف 2 هزار مگاوات برسد، کشور عراق نیروگاه های خورشیدی بیشتری را اضافه می کند. نخست وزیر عراق هیچ اشاره ای به زمان شروع تولید این نیروگاه نکرده است. عراق دومین تولیدکننده بزرگ نفت در بین کشورهای اوپک است اما از ایران برق وارد می کند.

 

عراق به ویژه پس از افزایش فشارهای آمریکا برای کاهش روابط با تهران، در حال بررسی راهکارهایی برای کاهش وابستگی به واردات انرژی است.

 

وزارت امور خارجه آمریکا اوایل ماه آگوست معافیت های دیگری را اعلام داشت و به عراق اجازه داد تا پایان امسال (2021) از ایران برق وارد کند زیرا این کشور با قطعی های مکرر به جهت کمبود ظرفیت تولید داخلی مواجه بود. نخست وزیر عراق پیشتر گفته بود کشورش به دنبال تولید برق از انرژی خورشیدی است.

 

وزیر نفت عراق؛ احسان اسماعیل، پیشتر گفته بود که کشورش تا سال 2025 پروژه های خورشیدی را برای تولید 10,000 الی 12,000 مگاوات جهت سرمایه گذاری واگذار می کند تا 25 درصد از انرژی برق مورد نیاز کشور را از طریق خورشیدی تامین کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار