کد مطلب: 65926

گفت‌وگوی فراز با آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل اقتصادی

دولت با ایجاد تورم و سپس کاهش آن، به دنبال کارنامه‌سازی است

دولت با ایجاد تورم و سپس کاهش آن، به دنبال کارنامه‌سازی است

در همین مدتی که نرخ ارز تغییر نکرده برخی کالا‌ها صد درصد گران شده‌اند. دولت می‌گوید تورم کاهش یافته، اما قیمت‌ها که کاهش نیافته است. زمزمه می‌کنند که نرخ ارز‌ باید رها شود اما این توصیه غلط است و یک افرایش قیمت در پی آن خواهیم داشت.

گزارش‌های بانک مرکزی و دستاورد‌سازی‌های دولت رئیسی مدعی کاهش تورم، کنترل نرخ ارز و تامین بودجه بدون چاپ پول است. شاید این ادعا‌ها بر روی کاغذ درست باشد اما آنچه در واقعیت جریان دارد، عدم کاهش قیمت‌ها با کاهش تورم و عدم احساس بهبود وضعیت اقتصادی است. جامعه هر روز بیشتر تورم را در سفره خود حس می‌کند و چندان تناسبی میان حرف‌های دولت با واقعیت سطح اجتماع و بازار‌های مختلف نمی‌بیند.


«آلبرت بغزیان»، استاد اقتصاد و تحلیل‌گر مسایل اقتصادی درباره افزایش تورم و بررسی گزارش‌های بانک مرکزی به «فراز» گفت: «در بحث پیش‌بینی تورم به پیش‌گویی رسیده‌ایم. من دلیلی بر افزایش قیمت‌ها نمی‌بینم مگر دولت اقدامی بکند که کالاها گران شود مثل‌ حذف ‌ارز ۲۸ هزار تومانی که اقدامی‌ به شدت تورم‌زاست. اگر بگوییم هیچ سیاست عوض نمی‌شود و تورم در راه است القا کردن تورم به مردم است. مردم عادت کرده‌اند که تورم ۲۵درصدی را داشته باشند. الان هیچ دلیلی برای تورم وجود ندارد، تحریم زیاد نشده و فروش‌نفت هم کم نشده است. ارز هم به هر حال‌ به کشور بر می‌گردد».

او افزود: «به این خاطر که برخی از همکاران ما و یا مسئولین صحبت از انتظارات تورم می‌کنند باعث می‌شود تورم بی‌دلیلی شکل بگیرد. دولت به دنبال ایجاد تورم انتظاری، کاهش آن و سپس ایجاد کارنامه کاهش تورم است».

این استاد اقتصاد در رابطه با اقدامات تورم‌زای دولت گفت: «اقداماتی که دولت به‌صورت پنهان انجام می‌دهد مثل استقراض نیمه علنی از بانک برای رفع کسری بودجه، و تصمیم به افرایش قیمت نهاده‌ها، روی تمام صنایع و تولید کشور اثر می‌گذارد. دولت در این فکر است، که ذهنیت تورم ایجاد ‌کند که ما تورم داریم و چون نسبت به سال قبل آن را کاهش دادیم برای من دست بزنید. مسئله اینجاست که نرخ تورم کاهش یافته اما قیمت‌ها که کاهش نیافته است. دولت خود را از مبارزه با تورم خلاص می‌کند که احتمالا به علت بی‌انگیزگی است. اینکه تورم را تقصیر سیاست دولت قبل‌ بیندازیم کار درستی نیست».
 

بغزیان در پایان تاکید کرد: «الان بانک مرکزی توانسته تورم را کننترل کند و تغییرات نرخ ارز بدون نوسان شده است. سوال اینجاست که چرا در همین یکسالی که نرخ ارز تغییر نکرده برخی کالا ها صد درصد گران شده‌اند. الان هم زمزمه می‌کنند که نرخ ارز‌ باید رها شود اما این توصیه غلط است و یک افزایش قیمت در پی آن خواهیم داشت. ریاست جدید بانک مرکزی خوشبختانه اعتقادی به این ایده ندارد».

  • پری ارسالی در

    یکی از بی‌سوادانه‌ترین نظرات اقتصادی که در چند سال اخیر خواندم. باعث تأسفه که گوینده‌ش نه یک راننده تاکسی بلکه استاد اقتصاد دانشگاه است! جمله‌جمله‌ی نظرات ایشان خنده‌دارند. من مخالف دولتم ولی فرق چرندگویی با حرف علمی رو می‌فهمم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین