کد مطلب: 62732

پیش بینی تداوم روند نزولی دلار در هفته آینده

تمام سود دلار ظرف ۲ ساعت از دست رفت + نمودار

تمام سود دلار ظرف ۲ ساعت از دست رفت + نمودار

براساس نظر کارشناسان ، با توجه به خروج بخش عمده تقاضا از کف بازار و همچنین سیاست‌های کنترلی اتخاذ شده از طرف بانک مرکزی، روند نزولی دلار همچنان ادامه خواهد داشت و در حال حاضر دلیلی برای شکل گیری جبهه تقاضای قدرتمند در بازار وجود ندارد.

بررسی آمار معاملات دلار در کانال‌های تلگرامی نشان میدهد این ارز طی ۲۳ روز گذشته روند نزولی داشته و از محدوده ۵۵ هزارتومان به محدوده ۵۰ هزارتومان کاهش یافته است. هرچند این روند در هفته جاری تا حدودی تعدیل شد و نرخ دلار تا وسط کانال ۵۲ هزار تومان نیز افزایش یافت، اما در ساعات پایانی روز چهارشنبه، بازار با فشار عرضه رو به رو شد و قیمت‌ها با افت ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ تومانی، به وسط کانال ۵۱ هزار تومان بازگشت و دلار بازار غیررسمی تمام بازدهی کسب شده از ابتدای هفته را ظرف کمتر از ۲ ساعت از دست داد. براساس نظر کارشناسان ، با توجه به خروج بخش عمده تقاضا از کف بازار و همچنین سیاست‌های کنترلی اتخاذ شده از طرف بانک مرکزی، روند نزولی دلار همچنان ادامه خواهد داشت و در حال حاضر دلیلی برای شکل گیری جبهه تقاضای قدرتمند در بازار وجود ندارد. معامله گران دلار این روزها با توجه به عدم تقاضا در بازار و همچنین برنامه های دولت برای مالیات ستانی از دارندگان ارز اظهار داشته اند، سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی دلار با ریسک بالایی رو به روشده و فعالیت در این بازار صرفه اقتصادی ندارد. فنی کاران نیز با استناد به ریزش ناگهانی قیمت دلار در روز چهارشنبه، تداوم روند نزولی دلار را محتمل‌تر دانسته و پیش بینی میکنند روند نزولی قیمت‌ها در میان مدت ادامه یابد. به گفته آنها در روندهای نزولی هر افزایش قیمتی فرصت فروش است و سرمایه‌گذاران  برای خروج از بازار و جلوگیری از زیان بیشتر اقدام می‌کنند.
ایجاد بستر مبادلاتی جایگزین سوئیفت و امکان گسترش مبادلات ارزی بانک‌های ایرانی با کشورهای روسیه، چین، هند، پاکستان، اندونزی، بلاروس و کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عوامل بنیادی مهمی است که از افزایش عرضه ارز و کاهش قیمت‌ها حمایت میکند. به نظر می رسد نرخ دلار طی روزهای آتی به کف کانال ۵۰ هزار تومان راه یابد و در صورتی که جبهه تقاضای قوی در این محدوده شکل نگیرد، محدوده ۴۷ و ۴۴ هزار تومان به عنوان اهداف بعدی نرخ دلار در نظر گرفته می‌شود.

منبع خبر : نود اقتصادی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار