کد مطلب: 62306

رکورد تورمی جدید برای دولت رئیسی

تورم نقطه به نقطه اسفند و فروردین به بالاترین عدد ده سال اخیر رسید

تورم نقطه به نقطه اسفند و فروردین به بالاترین عدد ده سال اخیر رسید

بر این اساس گزارش مرکز آمار تورم نقطه به نقطه اسفند و فروردین هم به ترتیب برابر ۵۸.۲ و ۵۸.۶ درصد بوده که بالاترین اعداد از زمان انتشار آمار تورم توسط مرکز آمار از سال ۱۳۹۱ است.

دولت رپیسی یک رکورد تورمی تازه به دست آورد؛ رکورد بالاترین تورم نقطه به نقطه در ده سال اخیر. این رکورد در ماه های اسفند ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ ثبت شده است.

مرکز آمار ایران بعد از تاخیری طولانی روز یکشنبه آمار تورم ماه‌های اسفند و فروردین را منتشر کرد. بر اساس این گزارش نرخ تورم سالانه کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کل کشور بر اساس سال پایه ۱۴۰۰ در اسفند ماه سال ۱۴۰۱ به عدد ۴۵.۸ درصد رسید. این عدد برای فروردین ۱۴۰۲ با ادامه افزایش به ۴۶.۲ درصد رسیده است.

نکته این آمار آن است که بر اساس سال پایه ۱۴۰۰ تهیه و منتشر شده است نه بر اساس پایه سال ۱۳۹۵ تا قبل از این نرخ تورم در ایران تا بهمن ۱۴۰۱ بر اساس پایه سال ۱۳۹۵ تهیه و منتشر می شد.

بدین ترتیب اگر در آمار منتشر شده توسط مرکز آمار، سال پایه ۱۳۹۵ را در نظر بگیریم به اعداد متفاوتی خواهیم رسید. بر این اساس تورم نقطه به نقطه اسفند و فروردین هم به ترتیب برابر ۵۸.۲ و ۵۸.۶ درصد بوده که بالاترین اعداد از زمان انتشار آمار تورم توسط مرکز آمار از سال ۱۳۹۱ است.

در ماه‌های اخیر که مرکز آمار تصمیم به تغییر سال پایه محاسبه نرخ تورم گرفته یکی از مهمترین انتقادات این بوده که چنین کاری با هدف پائین‌تر نشان دادن نرخ واقعی تورم انجام می‌شود. اتفاقی که هم اکنون در جریان انتشار نرخ تورم نقطه به نقطه اسفند ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ رخ داده.

با این اتفاق هم دلیل عدم انتشار آمار در ماه‌های اخیر می‌تواند روشن شود و هم اصرار بر تغییر سال پایه محاسبه نرخ تورم. به عبارتی با این کار در شرایطی که نرخ تورم و شتاب افزایش قیمت‌ها ادامه دارند، دولت می‌تواند نرخ تورم را نزولی نشان دهد و در پایان مدعی کاهش پیدا کردن نرخ تورم شود.

پیش از این دولت ابراهیم رئیسی رکوردهای تورمی دیگری از خود به جای گذاشته بود. از جمله رکورد تورم ماهانه ۵۰ ساله ایران در خرداد سال ۱۴۰۱ با ثبت رقم ۱۲.۲ درصد.

گزارش مرکز آمار ایران در اسفندماه گذشته نیز نشان می‌داد نرخ تورم سالانه (۱۲ ماهه) در بهمن ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور با رسیدن به رقم ۴۷.۷  درصد اعلام شد که رکورد ده ساله این رقم است.

اکنون در شرایطی بررسی‌ها از رکوردشکنی تروم نقطه به نقطه در اسفند ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ حکایت دارد که آمارهای بانک مرکزی در اسفند گذشته هم چنین ادعایی را تائید می‌کرد، هر چند با قدری اختلاف در اعداد.

در آن موعد بر اساس گزارش بانک مرکزی نرخ تورم در اسفند سال ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن، ۶۳.۹ درصد افزایش یافته بود که یک رکورد تاریخی در دوران پس از انقلاب به‌شمار می‌رفت.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار