کد مطلب: 51935

نقض ادعای دولت توسط گزارش جدید مرکز آمار

رییسی رکورد تورم ماهانه پس از انقلاب را شکست

آخرین گزارش مرکز آمار ایران از ادامه افزایش نرخ تورم و حتی شکسته شدن رکورد تورم ماهانه کشور حکایت دارد. این در حالی است که مقامات دولت بر کاهشی شدن نمودار نرخ تورم در ۱۰ ماه گذشته سخن می گویند.

گزارش جدید مرکز آمار ایران روز چهارشنبه، اول تیرماه منتشر شده است. بر اساس این گزارش  نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل ١٣,٢ واحد درصد افزایش یافته است. به عبارتی تورم نقطه‌ای خردادماه به اعداد دو رقمی رسیده است. این عدد رکورد تورم ماهانه در ایران طی سال های ‍‍ بعد از انقلاب است. نگرانی ها از این است که با چنین نرخ تورم ماهانه ای در ماه های آینده شاهد ۳ رقمی شدن تورم باشیم. 

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش ٣٢.٢ واحد درصدی به ٨١.٦ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٨ واحد درصدی به ٣٦.٨ درصد رسیده است.

 

این گزارش افزوده است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٥١,٤ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١٢.٢ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٥٨.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١٨.١ واحد درصد افزایش داشته است.

 

همچنین نرخ تورم ماهانه خرداد ١٤٠١ به ١٢,٢ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٨.٧ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٢٥.٤ درصد و ٤.٤ درصد بوده است.

 

این در حالی است که یک روز قبل از انتشار این آمار، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد از موفقیت دولت برای کنترل روند تورم خبر داده بود. خاندوزی گفته بود: تلاش ستاد اقتصادی دولت این بود که ثبات اقتصادی کلان را فراهم کند. ما با نرخ تورم حدود ۵۹ درصدی در شهریورماه روبرو بودیم که این عدد امروز به ۴۶ درصد کاهش یافت. شامگاه ۲۸ خردادماه هم علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت در برنامه تلویزیونی جهان آرا گفت: تورم شهریور ۱۴۰۰ در ۷۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده آن هم تورمی که طی چهار سال بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد بوده است. او نیز نرخ تورم در ابتدای دولت را نزدیک به عدد ۶۰ درصد اعلام کرده بود. 

 

اکنون نه تنها مطابق اطلاعات مرکز آمار ایران ادعای کاهشی شدن نرخ تورم یک ادعای صحیح نیست بلکه گزارش‌های این مرکز نرخ تورم در شهریور سال قبل - زمانی که دولت روحانی کا رار تحویل دولت رپیسی داد- را هم حدود ۴۶ درصد عنوان کرده است. یعنی ۱۴ درصد کمتر از چیزی که اکنون دولت مدعی آن است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار