کد مطلب: 49644

ابرثروتمندان، یک تریلیون دلار دیگر به جیب زدند

ابرثروتمندان، یک تریلیون دلار دیگر به جیب زدند

۵۰۰ نفر از ثروتمندترین افراد جهان در سال گذشته یک تریلیون دلار ثروتمندتر شدند.

بر اساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، ثروتمندترین افراد جهان در سال ۲۰۲۱ مجموعاً یک تریلیون دلار به دارایی‌های خود افزوده‌اند.

 

به گزارش سی‌ان‌ان، ایلان ماسک، ثروتمندترین فرد جهان، تنها در ۱۲ ماه گذشته نزدیک به ۱۱۸ میلیارد دلار به دست آورده است. داین در حالی است که بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد۱۵۰ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱ به زیر خط فقر فرو رفته‌اند.

 

دیگر سودجویان بزرگ در گروه میلیاردرها برنارد آرنو، غول کالاهای لوکس با ۶۲/۷ میلیارد دلار افزایش و «لری پیج» و «سرگی برین» به ترتیب با ۴۷ و ۴۵ میلیارد دلار افزایش هستند. سال ۲۰۲۱ برای مارک زاکربرگ، سال کابوس‌های بزرگ فناوری بود، اما او هم حدود ۲۵ میلیارد دلار دیگر به ثروت خود افزوده است.

 

زندگی کارگران و کارمندان در سال میلادی گذشته به شدت زیر تاثیر منفی همه‌گیری کرونا بود اما ۲۰۲۱ در عین حال سال خوبی برای ثروتمندتر شدن ثروتمندان بود. در این زمینه، ثروتمندان دین بزرگی به «فدرال رزرو» (بانک مرکزی آمریکا) دارند که هر ماه ده‌ها میلیارد دلار به بازارهای مالی سرازیر می‌کند در حالی که نرخ‌های بهره را نزدیک به صفر نگه می‌دارد؛ یک سیاست پولی فوق‌العاده ضعیف که برای حفظ حرکت نقدینگی در بازارهای مالی طراحی شده است. 

 

 

بر اساس گزارش بلومبرگ، مجموع دارایی خالص این ۵۰۰ نفر اکنون از ۸/۴ تریلیون دلار فراتر رفته است. این بیشتر از تولید ناخالص داخلی هر کشوری روی کره زمین به جز ایالات متحده و چین است. این در حالی است که در طول سال، پیشنهادهای قانونگذاران آمریکایی برای به اصطلاح مالیات میلیاردرها توسط ابر میلیاردرهایی مانند ماسک مورد تمسخر قرار گرفت. مدیرعامل تسلا - با وجود همه ادعاهای خود- در سال‌های اخیر مالیات بر درآمد کمی پرداخت کرده یا (به نسبت درآمد خود) اصلاً مالیاتی پرداخت نکرده است.

بر اساس گزارش موسسه مطالعات سیاستگذاری برنامه در مورد نابرابری، که داده‌های فوربس را تجزیه و تحلیل کرده است، میلیاردرهای آمریکایی از زمان شروع همه‌گیری کرونا، شاهد افزایش بیش از ۷۰ درصدی ثروت خود بوده‌اند که در مجموع به بیش از ۵ تریلیون دلار بالغ شده است.

 

دموکرات‌ها استدلال می‌کنند که سرمایه‌های بادآورده میلیاردرها به تنهایی در دو سال گذشته برای پرداخت هزینه طرح زیرساخت اجتماعی جو بایدن کافی است. اما قانون مالیات میلیاردرها در پاییز امسال زمانی با مخالفت سناتورهای با نفوذ به نتیجه نرسید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین