کد مطلب: 66920

وقتی اقتصاد و سیاست جای عدالت را می‌گیرد

چه کسی حق هادی چوپان را خورد؟

چه کسی حق هادی چوپان را خورد؟

هادی چوپان نایب قهرمان «مسترالمپیا» شد؛ خبری که طرفداران گرگ پارسی و البته بسیاری از کارشناسان و پیشکسوتان بدن‌سازی جهان را به شوک فروبرد. چراکه هادی حتی نسبت به سال گذشته که قهرمان مسترالمپیا شد، بدن به مراتب بهتری ساخته بود.

هادی چوپان نایب قهرمان «مسترالمپیا» شد؛ خبری که طرفداران گرگ پارسی و البته بسیاری از کارشناسان و پیشکسوتان بدن‌سازی جهان را به شوک فروبرد. چراکه هادی حتی نسبت به سال گذشته که قهرمان مسترالمپیا شد، بدن به مراتب بهتری ساخته بود. او به اذعان کارشناسان با فاصله از دو رقیب اصلی خود یعنی «درک لانسفورد» آمریکایی و «سامسون دائودای» انگلیسی بهتر بود اما در نهایت لانسفورد آمریکایی از نظر داوران قهرمان مسترالمپیا در دسته آزاد شد تا بسیاری داوری رقابت‌ها را زیر سوال ببرند.

گرگ پارسی هم هرچند با نایب قهرمانی همچنان جزء سه نفر برتر این رشته در جهان محسوب می‌شود اما در مطلبی در ایسنتاگرام خود نوشت که «شرمنده و سرشکسته مردم ملت میهنم هستم.» واکنش هادی نشان داد که او به هیچ وجه از عنوان نایب قهرمانی خود راضی نیست و حتی پس از اهدای مدال، پیش از پایان مراسم صحنه مسترالمپیا را ترک کرد تا اعتراض خود را به داوران نشان دهد. در این میان بیشتر ایرانی‌ها نیز واکنش‌ گسترده‌ای به نایب قهرمانی او داشتند و آن را ناعادلانه دانستند. حتی هانی رامبد، مربی هادی که مربی‌گری لانسفورد را هم برعهده دارد، تاکنون هیچ واکنشی به قهرمانی شاگردش در شبکه‌های اجتماعی نشان نداده است. در حالی که سال گذشته پس از قهرمانی هادی او بارها عکس‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد تا خوش‌حالی‌اش را نسبت به این قهرمانی نشان دهد.

حالا در چنین شرایطی سوال اینجاست که چرا هادی چوپان که از نظر اغلب کارشناسان و صاحب‌نظران بدن‌سازی، بهتر از رقیب آمریکایی‌اش بود، در نهایت با رای داوران مقام قهرمانی را از دست داد؟ آیا این اتفاق دلایل اقتصادی دارد یا سیاسی؟

53946645-12E3-4DB8-8DFC-81F8D923A9FC-1024x1024

 

موج رسانه‌ای گسترده برای قهرمان کردن لانسفورد

 

از مدت‌ها قبل از آغاز رقابت‌های مسترالمپیا، معتبرترین رقابت‌ بدنسازی جهان، در شبکه‌های اجتماعی به ویژه یوتیوب تبلیغات گسترده‌ای برای درک لانسفورد آمریکایی شده بود. تا جایی که حتی «رونی کلمن» قهرمان اسبق این رشته پیش از برگزاری رقابت‌ها لانسفورد را قهرمان جدید معرفی کرد. این روند تا شروع مسابقات در بامداد ۱۳ آبان ادامه پیدا کرد. تاجایی که بسیاری از مخاطبان حتی فیلم‌برداری و کارگردانی مسابقات مسترالمپیای امسال را ناعادلانه توصیف می‌کردند که بنظر می‌رسید تلاش دارد با انتخاب زاویه‌هایی خاص، هادی را کوچک‌تر از لانسفورد نشان دهد. این موضوع حتی در عکس‌های منتشرشده از این رقابت‌ها نیز دیده می‌شد و سوگیری در انتخاب تصاویر نیز تاحدودی به چشم می‌آمد. اما چرا این روند و برنامه برای برنده‌کردن لانسفورد به وجود آمد؟

 

اقتصاد و دیگر هیچ!

 

نخستین دلیل این اتفاق اقتصادی و تجاری است. یعنی برگزارکنندگان رقابت مسترالمپیا که فدراسیون بدن‌سازی و تناسب اندام پشت آن است، از این رقابت‌ها و حاشیه‌های آن درآمدهای کلانی دارند که در طول سال به دست می‌آید. آن‌ها ترجیح می‌دهند که مسترالمپیا  فردی انگلیسی‌زبان باشد و فعالیت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد تا به بتوانند از او درآمدزایی کنند. به طور مثال قهرمان مسترالمپیا می‌تواند در برنامه‌های گوناگون شرکت‌ کند و منبع درآمدزایی شود. همه این مولفه‌ها در لانسفورد آمریکایی پیدا می‌شود اما گرگ پارسی نه انگلیسی صحبت می‌کند و نه چندان اهل شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی است و فاصله زیادی هم میان ایران و غرب است. به این ترتیب دلایل اقتصادی یکی از اساسی‌ترین علل قربانی شدن عدالت و نایب قهرمانی هادی چوپان محسوب می‌شود.

 

ورزش سیاسی نیست؟

 

اما یکی دیگر از دلایل این اتفاق آلوده شدن ورزش به سیاست در دنیاست. هادی چوپان سال گذشته در عین شایستگی قهرمان مسترالمپیا شد. آن هم در حالی که در ایران اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی جریان داشت. امسال اما با وجود اینکه هادی بدن‌ بهتری از سال گذشته داشت و به گواه اغلب اساتید و صاحب‌نظران بدن بهتری ساخته بود نتوانست قهرمانی را تکرار کند و شاید این بار جنگ اسرائیل و فلسطین بر نتیجه این رقابت‌ها تاثیرگذار بوده باشد. چراکه که جریان اصلی رسانه‌های غرب در این جنگ ضد فلسطین است و ایران را حامی فلسطین معرفی می‌کند.

مسابقات+مستر+المپیا+2023

 

چرا گرگ پارسی از همه رقبا بهتر بود؟

 

در چنین شرایطی نگاهی به اظهارنظر و مصاحبه‌های اساتید بدن‌سازی و قهرمانان سابق نشان می‌دهد که قهرمان نشدن هادی چوپان اکثر آن‌ها را شگفت‌زده کرده است. «سمیر بنوت» قهرمان اسبق مسترالمپیا در این زمینه گفت: «ما فکر می‌کردیم لانسفورد امسال قهرمان می‌شود چون نسبت به سال قبل پیشرفت کرده بود. تا اینکه اینجا آمدیم و هادی را دیدیم. من شگفت زده شدم چون فکر نمی‌کردم هادی بتواند تا این اندازه در یک سال پیشرفت کرده باشد. او بدنی بزرگ‌تر و خشک‌تر داشت. لانسفورد دوست من است و من عاشق او هستم اما هادی امسال با فاصله از او بهتر بود.» دیگر اساتید بدن‌سازی نیز به خشک نبودن بدن لانسفورد اشاره کردند. به گفته کارشناسان عمق کات بدن هادی فاصله زیادی با لانسفورد داشت. یعنی بدن او درصد چربی پایین‌تر و پوست نازک‌تری داشت که باعث بیشتر دیده شدن فیبر عضله و رگ‌های بدن می‌شود. موضوعی که حتی افراد غیرمتخصص نیز می‌توانند با دقت به عکس‌های هادی و لانسفورد آن را متوجه شوند.

پوریا خاکی کارشناس بدن‌سازی نیز در این زمینه به «فراز» می‌گوید: «بدون جانب‌داری می‌گویم که هادی به وضوح بدن بهتری از لانسفورد و سایر رقبا داشت. بدن هادی چگالی بیشتری داشت یعنی حجم بیشتر اما در عین حال آب کمتری در بدن او دیده می‌شد و به همین دلیل خشک‌تر بود. عضلات شکم هادی نیز تفاوت‌های بسیاری با رقبایش داشت.» او ادامه می‌دهد: «موربی یا به اصطلاح پنجه ببری پهلو هادی نه با لانسفورد بلکه با هیچ رقیبی قابل قیاس نیست. کات عضلات قدامی یا دتلوئید سرشانه نیز یک سروگردن بالاتر از درک لانسفورد بود.» موضوع دیگری که خاکی به آن اشاره می‌کند سلامت پوست چوپان است که درعین نازکی و کم‌آبی، از شادابی بالایی برخودار بود. خاکی می‌گوید که قهرمان نشدن گرگ پارسی شوک بزرگی به جامعه بدن‌سازی ایران وجهان است و نشان می‌دهد که عدالت می‌تواند به راحتی قربانی دیگر مسائل شود.

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین