کد مطلب: 66008

گفت‌وگوی «فراز» با امیررضا واعظ آشتیانی، مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال

ماله نکشید! تمسخر‌ ورزشگاه آزادی یک زنگ خطر جدی است | چه کسی اجازه داده این جمعیت با بی‌نظمی دور تیم النصر را بگیرد؟

ماله نکشید! تمسخر‌ ورزشگاه آزادی یک زنگ خطر جدی است | چه کسی اجازه داده این جمعیت با بی‌نظمی دور تیم النصر را بگیرد؟

واعظ آشتیانی: «این چه وضعیتی است که ۲۴ سال است به جام جهانی می‌رویم و هنوز ایراد داریم؟ ما می‌توانیم استادیوم آزادی را نوسازی کنیم و آن را تبدیل به یک استادیوم ملی کارآمد کنیم».

ورود تیم النصر به تهران و حواشی آن، از جمله ازدحام جمعیت در هتل محل استقرار این تیم، باعث برخی انتقادات به افراد حاضر در آن محل و مسوولان شد. از سوی دیگر گزارشگر عربستانی، ورزشگاه آزادی را محل بازی اسب‌ها نامید و با تمسخر گفت:«این ورزشگاه ما را یاد ۳۰ سال قبل خودمان می‌اندازد و چه خوب که در عربستان هستیم».

 

این توهین و تحقیر‌ها زنگ خطری جدی برای مسوولانی است که سال‌ها برای توسعه و بهبود وضعیت ورزش کشور فرصت داشته‌اند و نسبت به دیگر رشته‌های ورزشی، بودجه بیشتری را در فوتبال دریافت کرده‌اند.

 

169825946

«امیررضا واعظ آشتیانی»، مدیرعامل سابق باشگاه استقلال درباره کمبود‌های فوتبال ایران به «فراز» گفت: «من فکر می‌کنم که ورزش ما کلا معطل است و تکلیف خود را نمی‌داند. ما حتی در انتخاب مسئولین مجموعه ورزش هم آن سلیقه‌ی لازم و کیفیت کافی را مدنظر قرار نمی‌دهیم. ما نباید دنبال مقصر بگردیم ولی در عین حال باید توجه داشته باشیم که وقتی بی‌توجهی به ورزش وجود داشته باشد اثرات خود را به اشکال مختلف نشان می‌دهد. زمانیکه افراد ناکارآمد را به مسئولیت‌های این چنینی منصوب می‌کنیم، مشکلات مرسوم ما مضاعف می‌شود».

 

او ضمن بیان اینکه ما در فوتبال هم مشکل نرم‌افزاری و هم مشکل سخت‌افزاری داریم، گفت: «ورزش امروز یک علم است، به خصوص رشته‌هایی مثل فوتبال یا بسکتبال که تبدیل به علم شده‌اند. این رشته‌ها دارای کرسی های دانشگاهی‌اند و بخش نرم‌افزاری و دانش آن هم در ایران ضعیف است. در بخش سخت‌افزاری نیز به عنوان مکمل دانش نرم افزاری دچار ضعف های جدی هستیم».


مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال در ادامه افزود: «بالاخره یک جا باید این مشکلات را حل کرد و حل آن نیز تنها با انتصاب افراد مدیر و مدبر امکان پذیر است. ما سالیان سال است که به موضوع تخصص و دانش توجه نداریم. ما افرادی را در کشور داریم که فقط در چند سالیکه تجربه کسب کرده اند، اشغال پست داشته اند. این اشغال پست برای آن افراد تبدیل به یک رزومه شده است. ما هیچوقت سوال نمی کنیم که این فرد مسئول، در مسئولیت های گذشته خود چه اثرات مثبتی از خود یادگار گذاشته است. آیا مناصبی که فرد داشته صرفا اشغال مشاغل بوده یا عملکرد مثبتی نیز داشته است؟ تا زمانیکه نگاه ما صرفا بر اساس سوابق باشد و یا دنبال تحصیلات افراد باشیم، همین مشکلات ادامه خواهد یافت».


وی درباره تمسخر ورزشگاه آزادی توسط اعراب بیان کرد: «شما هرگونه نابسامانی و یا کم کاری در فوتبال می‌بینید برگرفته از نوع انتخاب افراد است. شما دنبال هیچ بهانه دیگری نروید چون به اندازه کافی منابع وجود داشته ولی نتوانستند به صورت بهینه از منابع بهره برداری کنند. امروز شاهد هستیم که می‌گویند بودجه ورزش کم است، اما من اعتقاد دارم اگر تمام بودجه کشور را به فوتبال تزریق کنید در ۶ ماه آن را تمام می‌کنند و معنی درآمد را بلد نیستند. استادیوم آزادی ۵۰ سال عمر دارد، اینقدر به آن بی‌توجهی کردند که به یک متروکه تبدیل شده است».

 

او در ادامه گفت: «رییس جمهوری می‌گوید ما می‌خواهیم یک استادیوم ملی بسازیم. مشاورین لازم باید به رییس جمهوری بگویند که ما استادیوم ملی را داریم و استادیوم آزادی در بهترین نقطه تهران است، وسعت آن هم به اندازه‌ای است که زمین‌های خالی برای توسعه آن وجود دارد. ما می توانیم استادیوم آزادی را نوسازی کنیم و آن را تبدیل به یک استادیوم ملی کارآمد کنیم که افتخار کشور باشد. مگر در دنیا استادیوم های ملی شان را فراموش می‌کنند؟ با یک بودجه تعریف شده می توان استادیوم آزادی را بازسازی و توسعه داد».


واعظ آشتیانی گفت: «اینکه زمین چمن استادیوم آزادی مورد تمسخر اعراب قرار گرفته، چه بسا اگر ما هم در کشوری این استادیوم را می دیدیم تمسخر می کردیم. ما باید این تمسخر‌ها را زنگ خطر تلقی کنیم که اگر همین رویه ادامه پیدا کند، من فکر می کنم چوگان هم در استادیوم آزادی نمی توانیم بازی کنیم. در آینده مجبور می شویم این زمین ها را کنار بگذاریم. شما متولیان فوتبال کشور را نگاه کنید، چه بلایی سر فوتبال کشور آورده اند. نتیجه ی انتصاب نابه جا در فوتبال همین است. تیم النصر آمده و استادیوم بدون تماشاچی بوده است، اما چه کسی اجازه داده این همه جمعیت دور آن‌ها را با بی نظمی بگیرند؟ این آشوب رفتاری نتیجه‌ی چیست؟ ما نزدیک ۶ دوره به جام جهانی رفتیم بعد می گویند تجربه کسب کردیم؛ این چه وضعیتی است که ۲۴ سال است به جام جهانی می رویم و هنوز ایراد داریم؟ ما باید مشکلات فوتبال را عمیق نگاه کنیم و نسبت به چالش‌های موجود فوتبال ماله کشی نکنیم».

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین