کد مطلب: 65846

کشتی قهرمانی جهان در صربستان از شنبه آغاز می‌شود

ستاره‌های کشتی ایران به دنبال فتح بلگراد | ششمین دوئل یزدانی با تیلور چگونه رقم می‌خورد؟

ستاره‌های کشتی ایران به دنبال فتح بلگراد | ششمین دوئل یزدانی با تیلور چگونه رقم می‌خورد؟

رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان در بلگراد صربستان از روز شنبه آغاز می‌شود کشتی‌گیران ایران یکی پس از دیگری به مصاف حریفان خود خواهند رفت. این رقابت‌ها به این دلیل که گزینشی المپیک پاریس نیز محسوب می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است و هر کشتی‌گیری که روی سکو برود می‌تواند مجوز حضور در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان را پیدا کند.

رقابت‌های کشتی قهرمانی جهان در بلگراد صربستان از روز شنبه آغاز می‌شود کشتی‌گیران ایران یکی پس از دیگری به مصاف حریفان خود خواهند رفت. این رقابت‌ها به این دلیل که گزینشی المپیک پاریس نیز محسوب می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است و هر کشتی‌گیری که روی سکو برود می‌تواند مجوز حضور در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان را پیدا کند.

هرچند تیم‌‌های کشتی فرنگی و آزاد ایران با تمام توان پا به این رقابت‌ها می‌گذارند اما ستاره‌های کشتی کشور شانس بیشتری برای کسب خوش‌رنگ‌ترین مدال‌ دارند. ستاره‌هایی چون حسن یزدانی، رحمان عموزاد و امیرحسین زارع در کشتی آزاد و برادران گرایی در کشتی فرنگی از جمله کشتی‌گیرانی هستند که اتحادیه جهانی کشتی نیز تبلیغات گسترده‌ای روی حضور آن‌ها کرده است.

 

clqmauzx

ششمین دوئل یزدانی و تیلور در زمین بلگراد

نبرد حسن یزدانی با دیوید تیلور آمریکایی آنقدر پربیننده و جذاب است که اتحادیه جهانی کشتی برای آن کنفرانسی خبری تدارک دیده است. این اولین بار است که دو کشتی‌گیر پیش از آغاز رقابت‌ها در کنفرانس خبری شرکت می‌کنند و به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهند. موضوعی که نشان می‌دهند کاپیتان تیم ملی کشتی ایران تا چه اندازه چهره‌ای محبوب در جهان کشتی است. او یک روز بعد از این نشست یعنی شنبه به مصاف حریفان خود می‌رود و نفس‌گیرترین کشتی او احتمالا در فینال با دیوید تیلور آمریکایی‌ است. کشتی‌گیری که از پنج دوئل گذشته، چهار تا از یزدانی برده و فقط یک بار در فینال مسابقات جهانی اسلو به کشتی‌گیر کشورمان باخت. در وزن یزدانی کشتی‌گیران روس، یونان و آذربایجان نیز شانس کسب مدال دارند.

اعجوبه کشتی ایران در پی سومین طلای جهان

رحمان عموزاد در روزهایی که کشتی آزاد ایران کم فروغ نشان داد که آسمان کشتی کشور هرگز خالی از ستاره نیست. از آن سال‌ها تاکنون او بهتر و بهتر شده و حالا دو مدال طلای جهان را در کارنامه خود دارد و یکی از ترسناک‌ترین کشتی‌گیران برای همه رقبا محسوب می‌شود. با این حال در مسابقاتی که همه تیم‌ها با بهترین نفرات خود به میدان آمده‌اند عموزاد همچنان کار راحتی برای رسیدن دوباره به طلای جهان ندارد. هرچند عموزاد در مصاحبه‌ای گفته که از حضور همه مدعیان در این وزن خوش‌حال است که نشان از روحیه بالای او دارد. در وزن عموزاد شامیل ممدوف دارند مدال طلای جوانان جهان از روسیه حضور دارد اما رقیب آمریکایی رحمان که فینال سال گذشته او را شکست داد، در این مسابقات غایب است.

 

1400071217264997423747124

زارع به دنبال نشستن دوباره بر تخت پادشاهی ۱۲۵ کیلو

امیرحسین زارع دو سال قبل پادشاه سنگین وزن جهان شد اما در مسابقات جهانی گذشته در حالی که از رقیب سرشناس ترکیه‌ای خود طاها آکگول پیش بود کشتی را با یک اشتباه به او باخت. زارع امسال آماده‌تر از گذشته به دنبال ایستادن روی سکوی نخست است و از شانس‌های اصلی مدال طلاست. گیبل استیوسن دارنده مدال طلی المپیک توکیو که پیش از این برای زارع کری‌خوانی کرده بود به شکلی ناگهان از این مسابقات کنارگذاشته شد. فدارسیون کشتی آمریکا دلیلی برای این کنار گذاشته شدن مطرح نکرده است. دیگر مدعی این وزن گنو پتریاشویلی گرجستانی است که زارع پیش از این او را شکست داده است.

دیگر نفرات کشتی آزاد در بلگراد

دیگر چهره‌های کشتی ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان میلاد والی زاده در وزن ۵۷ کیلوگرم، رضا اطری در ۶۱، امیرمحمد یزدانی دارنده مدال نقره جهان در ۷۰، یونس امامی دارنده برنز جهان در ۷۴، محمد نخودی دارنده نقره جهان در ۷۹، امیرعلی آذرپیرا در ۹۲، مجتبی گلیج دارنده برنز جهان در ۹۷ هستند.

 

1402031001002796927689904

خیز برادر کوچک گرایی برای فتح بلگراد

برادران گرایی آنقدر فنی و خوش‌تکنیک هستند که همواره از کشتی‌گیران مورد توجه در جهان و اتحادیه جهانی کشتی باشند. محمدرضا گرایی برادر کوچک‌تر در وزن ۶۷ کیلوگرم  قهرمان جهان و المپیک است و سال گذشته در حالی که می‌رفت با اقتدار بار دیگر قهرمان جهان شود ناباورانه به کشتی‌گیر نه چندان مطرح صربستانی باخت. هرچند که به نظر می‌رسید گرایی در فینال حریف خود دست‌کم گرفته بود. در این وزن پرویز نصیب‌اف کشتی‌گیر آذربایجانی‌الاصل تیم اوکراین نیز حضور دارد که گرایی او را در فینال المپیک توکیو ۹ بر یک شکست داد. کشتی‌گیران آذربایجان، قزاقستان، لهستان و ترکیه دیگر چهره‌های این وزن پرمدعی هستند.

کاپیتان تیم ملی کشتس فرنگی با کوله‌باری از تجربه و مدال

محمدعلی گرایی کاپیتان تیم ملی گشتی فرنگی این بار به دنبال قهرمانی جهان در وزنی است که پر از چهره‌های نامدار است. گرایی در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ برنز جهان گرفت و حالا شاید با کسب مدالی خوش‌رنگ از این رقابت‌ها و پس از آن المپیک ۲۰۲۴ پاریس بتواند فصل آخر کشتی خود متفاوت رقم بزند. آکژول ماخمدوف قرقیزستانی فعلا مطرح‌ترین کشتی‌گیر ۷۷ کیلوست اما زولتان لوای مجارستانی و ویکتور نمس صربستانی دیگر عنوان‌داران این وزن به حساب می‌آیند.

 

565130_900

دو ایرانی در یک وزن در قهرمانی جهان

رقابت‌های کشتی فرنگی در وزن ۷۲ کیوگرم دو ایرانی دارد. دانیال سهرابی قهرمان جوانان جهان برای ایران کشتی می‌گیرد و علی ارسلان کشتی‌گیر ایرانی‌الاصل زیر پرچم میزبان یعنی صربستان در رقابت‌ها حاضر است. ارسلان سال گذشته در اوج آمادگی قهرمان این وزن شد و شانس اول مدال طلاست. کشتی‌گیران روس، ترکیه، آذربایجان و ابراهیم غانم از فرانسه دیگر مدعیان ۷۲ کیوگرم در بلگراد خواهند بود.

ستاره ایران در ۹۷ کیلو و رقابت دوباره با الکسانیان

محمدهادی ساروی قهرمان جهان در ۹۷ کیلو امید دیگر ایران برای کسب مدال طلاست. شاید تنها رقیب جدی ساروی در این وزن آرتور الکسانیان باشد که تاکنون توانسته او را شکست دهد و در مسابقات جهانی سال گذشته نیز به دلیل شکست در برابر آلکسانیان مدال طلا را از دست داد.

پویا دادمرز در ۵۵ کیلوگرم، مهدی محسن‌نژاد در ۶۰، ایمان محمدی قهرمان جوانان جهان در ۶۳، علیرضا مهمدی در ۸۲، ناصر علیزاده در ۸۷ و امین میرزاده در ۱۳۰ کیلوگرم دیگر کشتی‌گیران ایران در مسابقات قهرمانی جهان بلگراد هستند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین