کد مطلب: 58135

چرا مسی در جشن قهرمانی آرژانتین، «بِشت» پوشید؟

چرا مسی در جشن قهرمانی آرژانتین، «بِشت» پوشید؟

امیر قطر، در مراسم اختتامیه جام جهانی یک بشت قطری به تن «مسی» کاپیتان تیم آرژانتین پوشاند. تصاویر مسی با بشت، در حالی که جام قهرمانی را بالای سر گرفته بود، در فضای مجازی خبرساز شد.

در جریان مراسم اهدای جام جهانی، «لیونل مسی» به شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» اجازه داد تا پیش از بالا بردن جام جهانی مقابل هم‌تیمی‌هایش، «بشت»، شنل سنتی شیوخ قطر را روی دوش او بگذارد.

 

2022-12-18T210644Z_1559132276_UP1EICI1JYTTU_RTRMADP_3_SOCCER-WORLDCUP-ARG-FRA-REPORT

 

بشت چیست؟

 

بِشت، شنل بلندی است که از مواد سبک، شفاف و با تزییناتی از طلای واقعی ساخته شده و به طورمعمول روی یک دشداشه سفید پوشیده می‌شود. این لباس به طور عمده در کشورهای حاشیه خلیج فارس پوشیده می‌شود و قرن‌ها در مناسبت‌های خاص بر تن مردان این کشورها دیده شده‌است. «بشت»، به عنوان نشانه‌ای از قدردانی و احترام تلقی شده و به معمولا توسط مقامات ارشد مانند سیاستمداران، شیوخ و دیگر افراد با موقعیت‌های خاص استفاده می‌شود.

 

چرا بشت؟!

 

«مصطفی بیگ»، مدرس مطالعات اسلامی در دانشگاه اکستر در این مورد گفته: «بشت یک لباس رسمی است که توسط خانواده سلطنتی، افراد برجسته، دامادها در روز عروسی و فارغ التحصیلان در مراسم فارغ التحصیلی پوشیده می‌شود. بنابراین تنها تعداد معدودی از افراد بیشت می‌پوشند. امیر قطر با گذاشتن بشت روی شانه های مسی، از او تجلیل کرد. این مانند یک نشان افتخار است و فقط نوعی استقبال فرهنگی و پذیرش فرهنگی است». بیگ همچنی گفته که «بشت»، نماینده لباس ملی قطر است اما فقط در موارد مهم. این برترین شیوه تجلیل در قطر است. یعنی به احتمال زیاد شیوه بهتری برای تجلیل از اشخاص وجود ندارد و قطری‌ها بشت را به عنوان یک نشان افتخار برای مسی انتخاب کردند.

 

«حسن الثوادی»، دبیرکل کمیته سازماندهی جام جهانی قطر گفت: «این لباس برای مراسم رسمی است که در جشن‌ها می‌پوشند. آن‌شب، شب جشن مسی بود».

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین