|
کد مطلب: 57619

هنرمندان بخوانند؛ آینده موسیقی اینجاست!

هنرمندان بخوانند؛ آینده موسیقی اینجاست!

موسیقی، مثل هر محصول دیگری در بازار است. موفقیت یک هنرمند خاص در این زمینه به کیفیت محصول و بودجه بازار بستگی دارد. و نکته تأسف‌باری که این میان وجود دارد این است که برای بسیاری از نوازندگان بااستعداد، به دست آوردن پول کافی برای پخش موسیقی خویش کار بسیار دشواری است. حال آنکه موسیقی ان‌اف‌تی این هنرمندان بااستعداد، اما ناموفق را قادر می‌سازد که موسیقی خویش را مستقیماً به طرفداران خودشان بفروشند...

حرف از ان‌اف‌تی که می‌شود، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، تصاویر دیجیتالی زیبا، اما عجیب‌و‌غریب‌اند. ولی این تصاویر تنها یکی از ابعاد ان‌اف‌تی هستند. و این در حالی‌ست که ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند هر چیزی باشند... از هنر گرفته تا موسیقی و حتی ویدئو.

 

ان‌اف‌تی‌های موسیقی، از کلاس‌های دارایی دیجیتال هستند که می‌توانند آنچه را که امروز به عنوان صنعت موسیقی می‌شناسیم، تغییر دهند. در حال حاضر، ان‌اف‌تی‌های هنر دیجیتال، در حال تغییر آن چیزی هستند که ما به عنوان هنر و اقتصاد هنر می‌شناسیم.

 

ان‌اف‌تی‌های موسیقی نیز می‌توانند سؤالاتی به همان اندازه جالب برای موسیقی ایجاد کنند. اگر این ان‌اف‌تی‌ها، کیفیت عرضه خوبی داشته باشند، این قدرت را دارند که موسیقی را غیرمتمرکز کرده و موضوعاتی چون لیبل‌ها و قراردادهای ضبط و حتی حمایت‌های مالی را از اهمیتی که سابق بر این داشته‎‌اند، دور کنند.

 

در یک کلام آنها می‌توانند ژانر تازه‌ای گشوده و به ما اجازه بدهند که از موسیقی به گونه‌ای لذت ببریم که پیش‌تر امتحانش نکرده بودیم.

 

ان‌اف‌تی‌ها و موسیقی

 

اگر قبلاً چیزی در مورد ان‌اف‌تی نشنیده باشید، احتمالاً سؤالات زیادی برایتان پیش می‌آید. شاید بپرسید که چطور امکان وجود یک آهنگ در بلاک‌چین وجود دارد؟ چطور می‌توان آن را خرید و فروش کرد؟ و آیا اصلاً کسی حاضر می‌شود یک ان‌اف‌تی موسیقی بخرد؟

 

این سؤالات منطقی هستند. موسیقی ان‌اف‌تی روش تازه‌ای برای خرید و اشتراک‌گذاری و حتی ساخت موسیقی برای شنوندگان خود ایجاد می‌کند. مثل ان‌اف‌تی‌های هنر دیجیتال، ان‌اف‌تی‌های موسیقی هم در نوع خود یک دارایی منحصر‌به‌فرد موجود در بلاک‌چین هستند.

در حال حاضر ان‌اف‌تی‌های موسیقی گستره‌ی بسیار وسیعی دارند. می‌توانید یک NFT موسیقی برای یک ترند ده‌ثانیه‌ای تیک‌تاک را با یک آلبوم موسیقی راک واقعی معاوضه کنید. نمونه‌ها بسیارند. و این می‌تواند حتی NFT یک کمدی ویژه، یک موعظه و یا یک سخنرانی سیاسی باشد... به عبارت دیگر هر چیزی می‌تواند باشد.

 

شاید NFTهای موسیقی، آن‌طور که باید، و مانند NFTهای هنری دیجیتال، تخیل مخاطب را درگیر نکنند... اما عملکرد خوبی دارند. از سال ۲۰۲۱ که موج NFTهای موسیقی شروع شد، هنرمندان بسیاری تلاش کردند این توکن‌ها را برای فروش به طرفداران خود تولید نمایند.

 

حتی یک نمودار موسیقی ان‌اف‌تی هم وجود دارد که نامش هست: Top of The Blocks. این نمودار نمایش سیر موفقیت‌های این توکن است.

 

در ابتدا ان‌اف‌تی‌هایی که نمودار را ایجاد کردند، ارزان بودند... تنها تعدادی کمی از آنها به مرز ۳۰۰ دلار رسیدند. اما با علاقمندی بیشتر مردم به این ان‌اف‌تی‌ها، محبوبیت این توکن‌ها نیز افزایش یافته، و به اوج خود یعنی حوالی ۳ هزار دلار رسیدند.

 

عجیب نیست که بعضی سلبریتی‌ها حالا دارند در موردش حرف می‌زنند. مثل اسنوپ داگ که اعلام کرده قصد دارند «دث رو ریکوردز» را به اولین لیبل ضبط ان‌اف‌تی تبدیل کند. یونیورسال میوزیک نیز اخیر به هنرمندان خود اجازه داده ان‌اف‌تی‌های موسیقی را در بلاک‌چین منتشر کنند.

 

در فوریه ۲۰۲۱، ژاک گرین، از هنرمندان موسیقی الکترونیک، حقوق انتشار یک تک‌آهنگ کاملاً جدید با نام «پرامیس» را فروخت. نمونه‌ی جالب دیگر ان‌اف‌تی موسیقی: آهنگ منتشرنشده ویتنی هیوستون و توری لانز با آلبوم ۲۰۲۱‌شان یعنی «When It’s Dark» است.

 

ان‌اف‌تی‌ها چطور آینده موسیقی را شکل می‌دهند

 

اولین و مهم‌ترین روش کسب درآمد است. تنها چیزی که مردم در تجارت موسیقی دست‌کم می‌گیرندش، بحث «پول» است. مردم حتی فکرش را هم نمی‌کنند که پول برای هنرمندانی که به دنبال موفقیت هستند، تا چه حد اهمیت دارد.

 

دلیل موفقیت و محبوبیت نهایی برخی از هنرمندان، اغلب به سبب استعدادشان در موسیقی نبوده است... البته اگر بخواهیم همه‌شان را بااستعداد بدانیم... در عوض باید گفت که موفقیت آنها بیشتر به میزان هزینه‌ای بستگی دارد که صرف بازاریابی می‌کنند.

 

موسیقی، مثل هر محصول دیگری در بازار است. موفقیت یک هنرمند خاص در این زمینه به کیفیت محصول و بودجه بازار بستگی دارد. و نکته تأسف‌باری که این میان وجود دارد این است که برای بسیاری از نوازندگان بااستعداد، به دست آوردن پول کافی برای پخش موسیقی خویش کار بسیار دشواری است.

 

حال آنکه موسیقی ان‌اف‌تی این هنرمندان بااستعداد، اما ناموفق را قادر می‌سازد که موسیقی خویش را مستقیماً به طرفداران خودشان بفروشند. همچنین که می‌توانند از پولی که از فروش موسیقی خود به دست آورده‌اند، در ترویج هنر خویش استفاده کنند. این پول را می‌توان در مواردی چون بازاریابی و تبلیغات برند و حتی فیلمبرداری موزیک‌ویدئو سرمایه‌گذاری کرد.

 

در برهه کنونی می‌توان لااقل از یکی از نوازندگانی که درست همین طریق را پیش گرفته، نام برد: ویولتا زیرونی که در سال ۲۰۱۳ با شرکت در مسابقه X FACTOR مقام سوم را کسب کرد. او از آن زمان تمام تلاش خود را وقف موفقیت در مسیر اصلی خویش کرد... اما توفیق چندانی نیافت. ولی یک روز کریسمس که مادرش در مورد ان‌اف‌تی‌ها به او گفته بود، زیرونی تصمیم می‌گیرد این روش را نیز امتحان کند.

 

پس از ماه‌ها تلاش در فضای دیسکورد و توئیتر او سرانجام توانست پیشرفت واقعی‌اش را ببیند... او پس از حدوداً سه ماه از فروش موسیقی خود به عنوان یک ان‌اف‌تی، به کسب درآمد هزاران دلاری رسید.

 

موسیقی نیز مثل بسیاری از صنایع دیگر میان افراد دارا و ندار تقسیم شده است. ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند کلیدی برای جبران این بی‌عدالتی‌ها و نابرابری‌ها باشند.

 

۱ درصد هنرمندان برتر Spotify سالانه درآمدی کمتر از ۵۰ هزار دلار دارند. متأسفانه این هنرمندان قراردادهای پرسودی نیز امضا نمی‌کنند. اما موسیقی ان‌اف‌تی بار دیگر قدرت را به هنرمندان واقعی باز خواهد گرداند. آنها می‌توانند یک ان‌اف‌تی را به قیمت ده‌ها هزار دلار بفروشند...

 

در نهایت اینکه ان‌اف‌تی‌های موسیقی، دریچه جدیدی را برای همکاری خلاقانه میان هنرمندان باز می‌کنند. هنرمندان و نوازندگان دیجیتال می‌توانند با گردهم آمدن به منظور تولید یک مجموعه موسیقایی، گونه هنری منحصر‌به‌فردی ارائه دهند... و این در مورد تمام انواع هنر صدق می‌کند.

 

این واقعیت هم که ان‌اف‌تی‌های موسیقی قابلیت ارتقا دارند، به این معناست که نوازندگان می‌توانند بدون کمک DSP محتوایی تازه تولید کنند. و حتی با انجام ویرایش‌های شخصی، آن را ارتقا نیز بدهند.

 

 

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار