کد مطلب: 59836

ادامه پنهانکاری، تشدید نگرانی‌ها

مجلس بررسی شفافیت مصوبه مولدسازی را به جلسه غیرعلنی برد

مجلس بررسی شفافیت مصوبه مولدسازی را به جلسه غیرعلنی برد

آن «توضیحات دقیق» درباره مصوبه مولدسازی چه بودند که برای ارائه آنها باید جلسه غیرعلنی در مجلس برگزار می‌شد؟ به عبارت دیگر آن توضیحات چرا نباید در جلسه علنی مطرح می‌شدند تا مردم بدون واسطه و با اطلاع از جزئیات در جریان آن قرار می‌گرفتند؟

احسان بداغی: نمایندگان مجلس امروز با برگزاری یک نشست غیرعلنی مصوبه مولدسازی شورای هماهنگی سران سه قوه را بررسی کردند. آنطور که علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس به خبرگزاری «تسنیم» گفته «نمایندگان در این جلسه اصل مولدسازی را خوب و مفید دانستند، اما سوالاتی درباره نحوه اجرایی آن داشتند که رئیس مجلس به آن پاسخ داد.»

سلیمی در توضیحات خود از این جلسه افزوده است: «یکی از سوالات مهم نمایندگان بحث چگونگی اجرا کردن این موضوع و همچنین مصونیت قضایی بود که آقای قالیباف بیان کرد مصونیت به این معنا نیست که افرادی که در این هیئت حضور دارند بتوانند تخلفاتی انجام دهند قطعاً روی این هیئت نظارت‌هایی خواهد شد.»

مجتبی توانگر، نماینده تهران هم در رابطه با همین جلسه به «ایسنا» گفته است: «براساس توضیحات رئیس مجلس توسعه زیرساخت های کشور نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و یکی از مسیرهای تامین سرمایه های مورد نیاز کشور فروش اموالی غیرمنقول دولتی است که راکد و بدون استفاده رها شده و نه تنها سودی ندارد بلکه برای کشور هزینه نیز دارند.»

بر اساس توضیحات این نماینده مجلس «آقای قالیباف در این جلسه تاکید کرد که مولدسازی به هیچ عنوان شامل اموال فعال دولت نظیر پالایشگاه ها، پتروشیمی‌ها، کارخانه ها و غیره که فعال هستند، نمی شود و فقط اموال غیر منقول راکد و بدون استفاده شامل این موضوع می شود و کسی حق ندارد آن را به سایر زیرساخت‌های فعال کشور مرتبط کند. رئیس مجلس تاکید کرد که آئین نامه مولدسازی باید در جلسه شورای هماهنگی بررسی و اصلاحات لازم برای اطمینان بخشی از چگونگی اجرای درست آن انجام شود.»

جز همین دست روایت‌های کلی و بدون جزئیات مشخص، هنوز معلوم نشده که در جلسه غیرعلنی مجلس بر سر مصوبه مولدسازی اموال دولت چه گذشته است؟ نمایندگان مجلس دقیقا چه مباحثی مطرح کرده‌اند و به طور دقیق چه پاسخ‌هایی شنیده‌اند؟  

مصوبه مولدسازی اموال دولت سران سه قوه در هفته‌های اخیر انتقادات بسیار وسیعی را در پی داشته. از جمله مهمترین این انتقادات، اعتراض به عدم شفافیت فرآیند تعیین شده در این مصوبه برای واگذاری اموال دولتی بود.

موافقان این مصوبه و از جمله مقامات دولتی در پاسخ این انتقادات بر شفاف بودن فرآیند عملیاتی شدن مصوبه فوق تاکید داشتند. از جمله حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی روز ۸ بهمن ضمن تاکید بر شفافیت مصوبه مولدسازی اموال دولت گفت: مصوبه مولدسازی فصل نوینی از تحرک و تحول در اقتصاد ایران را رقم زد، مصوبه محرمانه نیست و در سایت سازمان منتشر شده است و همه فرآیند به صورت شفاف زیر ذره‌بین مردم و رسانه‌ها خواهد بود.

روز ۱۶ بهمن هم سید محمدحسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور درباره مصونیت و شفافیت در اجرایی شدن مصوبه مولدسازی، در گفت و گو با «ایلنا» عنوان کرد: شفافیت کاملا وجود دارد، دقیقا مشخص است چه جایی می‌خواهند چه چیزی به فروش برسانند و بعد هم در کجا می‌خواهد خرج شود، همه این‌ها به اطلاع مردم می‌رسد و جای هیچ نگرانی وجود ندارند.

حالا در پی همه این ادعاهای شفافیت درباره این مصوبه، برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی آن جای سوالات و ابهامات فراوانی دارد. خصوصا اینکه روز قبل از این جلسه برخی نمایندگان از جمله سیدکاظم دلخوش، نماینده صومعه‌سرا در تذکری خطاب به قالیباف به انتقاد از این مصوبه پرداخت و رئیس مجلس در پاسخ او گفت: این موضوع کار دقیق و به جایی بوده اما امروز به دلیل اینکه وقت کم بود وارد بحث نشدم؛ فردا صبح در ابتدای جلسه خدمت دوستان هستم و توضیحات دقیقی را خواهم داد.

آن «توضیحات دقیق» چه بودند که برای ارائه آنها باید جلسه غیرعلنی در مجلس برگزار می‌شد؟ به عبارت دیگر آن توضیحات چرا نباید در جلسه علنی مطرح می‌شدند تا مردم بدون واسطه و با اطلاع از جزئیات در جریان آن قرار می‌گرفتند؟

ماجرا این است که اتفاقا ارائه توضیح درباره این مصوبه در جلسه غیرعلنی و امتناع مکرر درباره ارائه توضیحات واضح عمومی، خود عاملی است که نگرانی‌ها درباره مشکل عدم شفافیت مصوبه مولدسازی را بیشتر هم می‌کند. وقتی مجلس حتی حاضر به برگزاری یک جلسه علنی در این رابطه، آن هم برای پاسخ دادن به بهامات و سوالات خود نمایندگان مجلس نیست چطور می‌توان از شفافیت و سالم بودن فرآیند آتی واگذاری‌ها اطمینان داشت.

درست است که مقامات مختلف به صورت کلامی بر شفاف بودن مراحل انجام این مصوبه تاکید می‌کنند، اما آنچه که در عمل به چشم می‌آید، از جمله همین نشست غیرعلنی مجلس حکایت از فرایندی دیگر دارد. فرآیندی که حتما با این دست اقدامات نگران کننده‌تر از قبل هم خواهد شد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار