کد مطلب: 53859

لغو سفر به دلیل حجاب جزو گزینه ها نیست

اسنپ هنوز زیر بار دستور ستاد امر به معروف نرفته است

اسنپ هنوز زیر بار دستور ستاد امر به معروف نرفته است

لغو سفر یا سوار نکردن یا پیاده کردن مسافربی حجاب در هیچ کدام از قوانین اسنپ وجود ندارد و حتی در صورت الزام ستاد امر به معروف و نهی از منکر تا زمانی که در فهرست قوانین اسنپ وارد نشده، اجرایش تخلف است.

 

 

لغو سفر یا سوار نکردن یا پیاده کردن مسافربی حجاب در هیچ کدام از قوانین اسنپ وجود ندارد و حتی در صورت الزام ستاد امر به معروف و نهی از منکر تا زمانی که در فهرست قوانین اسنپ وارد نشده، اجرایش تخلف است. در حالی که ستاد امر به معروف و نهی از منکر پیشتر پیشنهاد چنین طرحی را به تاکسی‌های اینترنتی داده بود امروز هم اداره کل روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ جلسه‌ای با حضور رئیس اتحادیه کسب و کار‌های مجازی، مدیرعامل تارنمای نیازمندی‌های اینترنتی دیوار، عضو هیئت مدیره تاکسی اینترتی اسنپ و مدیرحقوقی شرکت دیجی کالا برگزار کرده و سرپرست معاونت اجتماعی و مطالبه‌گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این جلسه و در صحبت‌های خود از ایده ایجاد گزینه‌ای برای تاکسی‌های اینترنتی گفته که سبب می‌شود رانندگان قادر به لغو سفر مسافران بدحجاب شوند.او تاکید کرده که باید گزینه‌ای برای رانندگان درنظر گرفته شود که به لغو سفر مسافران بدحجاب اقدام کنند.

اسنپ تا کنون زیر بارنرفته است

رئیس اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی در پاسخ به این پرسش ایلنا که آیا اسنپ گزینه عدم رعایت حجاب از سوی مسافر را تایید کرده است؟ گفته است: مراجع مختلف حاکمیتی از اتحادیه‌ها را فرا می‌خوانند و با آنها در موضوعات مختلف به بحث و تبادل نظر می‌پردازند رویکرد اتحادیه این است در هر موضوعی که حاکمیت برای مشورت از آنها دعوت می‌کند شرکت کند، چندی پیش ستاد امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک نهاد امنیتی از ما دعوت کرد تا دغدغه‌هایش در زمینه حجاب را با ما مطرح کند و از اسنپ تقاضا کردند که گزینه‌ لغو سفر برای مسافران بی‌حجاب را ایجاد کند. وی با بیان اینکه اسنپ با استدلال‌های چون وجود دغدغه‌های فنی، محدودیت‌ها و مشکلات پیشروی این طرح اجرای این گزینه را به تعویق انداخت، افزود: اسنپ بر این باور است که نمی‌تواند در یک بازه زمانی مشخص این گزینه را بندهای خود اضافه کند و بعید می‌دانم که این گزینه در اسنپ فعال شده باشد.

 

Capture

موارد لغو سفر در اپلیکیشن اسنپ

در باشگاه رانندگان اسنپ مواردی که  کاربر راننده می‌تواند سفر را لغو کند به شرح زیر آمده است. گزینه حجاب جزو هیچیک از این موارد نیست و این یعنی مواردی هم که پیش از این انجام شده تخلف بوده است:

عدم پاسخگویی و حضور مسافر

انصراف مسافر

بار نامتعارف

حمل حیوان خانگی بدون هماهنگی

مسافر زیر سن قانونی (۱۸ سال) بدون همراه

درخواست ارسال بسته بدون حضور مسافر

مقصد نادرست

مبدا نادرست

مشکل اپلیکیشن

خرابی خودرو.

 

10065159_936

 

ماجرای آن دختر

خردادماه سه سال پیش بود که یکی از رانندگان اسنپ، مسافر خود را به دلیل رعایت نکردن حجاب از ماشینش پیاده کرد. پس از چند ساعت مسافر مذکور با انتشار تصاویر و مشخصات راننده در صفحه شخصی خود در توییتر از مسؤولان اسنپ خواست تا این راننده را اخراج کنند اسنپ از آن دختر عذرخواهی کرد و قول داد که به موضوع رسیدگی کند. بعد از آن بود که واکنش‌های یک جریان خاص سیاسی به این ماجرا و اعتراض به اسنپ شروع شد. کار به جایی رسید که خانم مسافر به همراه خانواده‌اش عازم محل کار راننده شدند،عکس یادگاری گرفتند و آن دختر هم مجبور به عذرخواهی از راننده شد. تصویر منتشر شده از آن دیدار به ویژه چهره آن دختر در فضای مجازی واکنش‌ها و تحلیل‌های زیادی به دنبال داشت. راننده آن خودرو اسنپ«سعید عابد» 54 ساله بود که به گفته خودش بازنشسته بوده و برای درامد بیشتر در اسنپ کار می‌کرده است.

 

مولف : مهسا جزینی

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین