|
کد مطلب: 52746

بازندگان و برندگان به روایت واحد اطلاعات اکونومیست

عربستان سعودی برنده جنگ اوکراین!

[...] انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۳، میزان رشد جهانی کاهش بیشتری نیز داشته باشد... زیرا شمار کمی از کشورها قادر خواهند بود از پیامدهای اقتصادی جنگ روسیه، قسر در بروند.

زمانی که واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، پیش‌بینی اقتصادی جهانی خویش را در ۱۵ فوریه منتشر می‌کرد، جنگ در اروپا هنوز غیر‎محتمل به نظر می‌رسید.

 

پیش‌بینی می‌شد که پس از وضعیت مساعد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۱، این میزان در سال ۲۰۲۲ باز هم افزایشی به مقدار ۳.۹ درصد داشته باشد.

 

اما به ۹ روز نکشیده، تانک‌های روسی وارد اوکراین شدند. و از آن زمان، انعکاس تبعاتِ اقتصادیِ این جنگ در سراسر جهان احساس شده است.

 

این موضوع بر قیمت‌های جهانی کالا نیز تأثیر خود را گذشته و اختلالات زنجیره تأمین را تشدید کرده است. ضمن آنکه به افزایش تورم در بسیاری نقاط جهان نیز کمک کرده است (نمودار بالا).

 

عوامل دیگری نیز بر رشد تأثیر‎گذار بوده‌اند... که از جمله آنها سیاست صفر کووید چین بوده.

 

پیش‌بینیِ جدید EIU [که انتظار دارد این جنگ لااقل تا پایان امسال ادامه داشته باشد]، برآوردهای سطح جهانی خود را مورد باز‎بینی قرار داده و با ۱.۱ درصد کاهش، به ۲.۸ درصد، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رسانده است.

 

به عبارت دیگر، این جنگ، در سال جاری، از پیش‌بینیِ تولید ناخالص داخلیِ جهانی، به میزانِ یک‌تریلیون دلار کاسته است.

 

سازمان‌های دیگر نیز شوکی مشابه را پیش‌بینی کرده‌اند.

 

صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی رشد جهانی خود را در سال جاری، با کاهشی ۱.۲ درصد نسبت به برآورد اولیه‌ی خودش در ماه ژانویه، به ۳.۲ درصد رسانده است.

 

داده‌های EIU نشان می‌دهد که احتمالاً روسیه سخت‌ترین ضربه را، در میان اعضای گروه بیست (که گروهی‌ست متشکل از کشورهای عمدتاً ثروتمند)، متحمل خواهد شد.

 

در ابتدا، اقتصاد این کشور در مقابل تحریم‌های غربی عملکردی شگفت‌انگیز از خود نشان داد.

 

اما حالا با توجه به وضعیت منزوی این کشور، تخمین EIU برای پایان سال ۲۰۲۲ بدین ترتیب است: انقباض ۱۰ درصدیِ اقتصاد روسیه، در عوض رشد ۲.۶ درصدی که در ابتدا برآورد شده بود.

 

از سوی دیگر انتظار می‌رود که اقتصاد اوکراین، به نسبت روسیه، ضربه شدیدتری را نیز متحمل شود.

 

بانک جهانی در ماه آوریل برآورد کرد که اقتصاد اوکراین در طول امسال، کاهشی ۴۵ درصدی خواهد داشت EIU)، پیش‌بینی‌های فردی را برای کشورهای خارج از گروه بیست منتشر نکرده است.)

 

کشورهای دیگر نیز این فشار را حس می‌کنند. EIU پیش‌بینی‌های خود را تنها به ۱۵ کشور از اعضای گروه ۲۰ محدود کرده است.

 

آلمان با ۲ درصد کاهش، نسبت به تخمین اولیه، به ۱.۳ درصد در سال جاری رسیده است... دلیل عمده آن هم اختلال در زنجیره تأمین، و اتکای شدید این کشور به انرژی روسیه بوده است.

 

عدم اطمینان از عرضه گاز روسیه، انسجام اتحادیه اروپا را تهدید می‌کند.

 

نرخ رشد پیش‌بینی‌شده آلمان، در میان گروه ۲۰، در رده‌ی یکی مانده به آخر است... یعنی دومی از آخر. و تنها کشور روسیه است که در این شاخص، مقام پایین‌تری نسبت به آلمان دارد.

 

البته برخی کشورها موفق شده‌اند که در این روند، کاهش ایجاد کنند.

 

پیش‌بینیِ مورد بازبینی قرار گرفته‌ی عربستان سعودی، حالا با سه درصد افزایش، به ۷.۵ درصد رسیده... که این مقدار، بالاترین میزان در میان گروه ۲۰ است.

 

درآمدهای نفتی عربستان سعودی نیز از سوی دیگر به لطف افزایش قیمت کالاها، افزایش داشته‌اند.

 

در همین حال، پیش‌بینی‌های رشد سالانه برای آرژانتین و برزیل [یعنی دو تا از بزرگ‌ترین کشورهای تولیدکننده غلات امریکای لاتین]، به ترتیب ۱.۳ و ۱.۲ درصد افزایش یافته است.

 

و با این وجود انتظار می‌رود که در سال ۲۰۲۳، میزان رشد جهانی کاهش بیشتری نیز داشته باشد... زیرا شمار کمی از کشورها قادر خواهند بود از پیامدهای اقتصادی جنگ روسیه، قسر در بروند.

 

 

 

مترجم : مونس نظری
  • اشکان ارسالی در

    روسیه از نمودار پرت شده بیرون 😂 هر سال گندتر از پارسال اند ، فکر کن اروپا انرژیش و هم جایگزین کنه !!!

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار