|
کد مطلب: 52477

اتحادیه اروپا متنی تازه برای احیای برجام ارائه می‌کند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت که پیش‌نویس متن جدیدی را برای احیای توافق هسته‌ای ایران پیشنهاد کرده است. او اعلام کرد که دیگر فضای چندانی برای سازش‌های عمده باقی نمانده است...

جوزپ بورل، از اتحادیه اروپا، در مقاله‌ای در فایننشال‌تایمز نوشت: «حالا من متنی را روی میز گذاشته‌ام که با جزئیاتی دقیق به لغو تحریم‌ها، و گام‌های هسته‌ای مورد نیاز برای باز‎گرداندن برجام می‌پردازد.»

 

اشاره او به قرار‎داد ۲۰۱۵ با نام برنامه جامع اقدام مشترک بود.

 

او اضافه کرد: «پس از ۱۵ ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین، و بی‌شمار تعاملاتی که با شرکت‌کنندگان برجام و ایالات‌متحده داشتیم، به این نتیجه رسیدم که دیگر فضایی برای سازش در مسائل عمده باقی نمانده است.»

 

علی باقری کنی، مذاکره‌کننده اصلی هسته‌ای ایران، تأکید داشت که بورل پیشنهاد تازه‌ای ارائه کرده است؛ و در توئیت خود نوشت: «ما نیز ایده‌های خودمان را [چه به لحاظ ماهوی و چه به لحاظ فرم] برای پایان بخشیدن به این مذاکرات داریم... که باید به اشتراک گذاشته شوند.»

 

ند پرایس، سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا به خبر‎نگاران گفت که واشنگتن نیز در حال بررسی «پیش‌نویس تفاهم» مشترک بورل با ایران، و سایر طرف‌های توافق ۲۰۱۵ است؛ و مستقیماً به اتحادیه اروپا پاسخ خواهد داد.

 

بورل، جزئیاتی از پیشنهاد خود ارائه نداد؛ اما خاطر‎نشان کرد که (همان‌گونه که بسیاری از مقامات غربی گفته‌اند) زمان برای باز‎گرداندن توافقی که بر‎اساس آن، ایران برنامه هسته‌ای خود را در ازای رهایی از تحریم‌های اقتصادی محدود می‌کرد، رو به اتمام است.

 

او نوشت: «حالا زمان تصمیم‌گیری‌های سیاسیِ فوری برای پایان‌دادن به مذاکرات وین بر اساس متنِ پیشنهادیِ من، و باز‎گشت فوری به برجامِ اجرایی فرا رسیده است. اگر این توافق رد شود، ما در معرض خطر یک بحران هسته‌ای خطر‎ناک هستیم، و نیز چشم‌اندازِ افزایش انزوای ایران و مردم این کشور.»

 

مطابق توافق هسته‌ای، تهران برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود را محدود کرد... مسیر بالقوه‌ای که به دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای ختم می‌شد. هر‎چند که ایران همیشه تأکید کرده است که به دنبال انرژی اتمی غیرِ‎نظامی، در ازای رهایی از تحریم‌های اقتصادی است.

 

یک‌سال پس از خروج ایالات‌متحده از توافق هسته‌ای (در سال ۲۰۱۸ و در دوران دونالد ترامپ)، ایران آغاز به نقض محدودیت‌های هسته‌ای این توافق کرد.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار