کد مطلب: 51690

توافق اتحادیه اروپا بر سر نفت روسیه

اتحادیه اروپا به دنبال حذف روسیه به عنوان تأمین‌کننده انرژی است... حال آنکه محدودیت‌های پیشنهادی، نیاز به تأیید تمامی ۲۷ کشور اتحادیه اروپا را دارد؛ و مجارستان، از زمانی که برای نخستین‌بار در اوایل ماه می فراخوانده شد، عملاً تحریم‌ها را وتو نمود...

بسته ششم تحریم‌ها، به برخی از اعضا اجازه می‌دهد واردات خود را حفظ کنند؛ اما بر ۷۵ درصد از نفت‌خام روسیه تأثیر خواهد گذاشت.

 

رهبری این بلوک پس از نشست اخیر خود اعلام نمود که کشورهای اتحادیه اروپا، پس از هفته‌ها رایزنی، بر سر ششمین دور تحریم‌های ضدروسیه به توافق رسیده‌اند.

 

بدین ترتیب که مجارستان و بلغارستان به خرید نفت روسیه ادامه خواهند داد؛ اما بسیاری دیگر از مسیر‎های وارداتی، مسدود خواهند شد.

چارلز میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت که نرم‌شدن تحریم‌ها، حدود ۷۵ درصد از واردات نفت روسیه را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد؛ و این مقدار تا پایان سال به ۹۰ درصد نیز افزایش خواهد یافت.

 

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان گفت: مجارستان که قبلاً تحریم‌ها را مسدود کرده بود، از محدودیت‌های تجاری مستثنی شد.

 

او در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «خانواده‌های مجارستانی می‌توانند راحت بخوابند.»

 

دولت بلغارستان همچنین گفت که تا سال ۲۰۲۴ معافیت دریافت کرده است.

 

کریل پتکوف، نخست‌وزیر هم گفت که کشورش برای تغییر پالایشگاه‌ها از نفت خام روسیه به منابع دیگر، به یک مهلت احتیاج دارد.

 

اتحادیه اروپا به دنبال حذف روسیه به عنوان تأمین‌کننده انرژی است.

 

مجارستان، با پیشنهاد بروکسل برای کاهش واردات نفت از این کشور مخالفت کرد و گفت که نمی‌تواند بلافاصله سوخت را جایگزین نماید.

 

این کشورِ محصور در خشکی، تقریباً ۶۰ درصد از نفت خام خود را از روسیه و از طریق خط لوله دروژبا به دست می‌آورد و هیچ راه آسانی برای واردات نفتی از طریق دریا وجود ندارد.

 

محدودیت‌های پیشنهادی، نیاز به تأیید تمامی ۲۷ کشور اتحادیه اروپا را دارد؛ و مجارستان، از زمانی که برای نخستین‌بار در اوایل ماه می فراخوانده شد، عملاً تحریم‌ها را وتو نمود.

 

آخرین ورژن، در عوض آنکه تحویل دریایی را هدف قرار دهد، معافیتی موقتی را در رابطه با نفت خط لوله روسیه در نظر گرفته است.

 

میشل گفت که روز چهار‎شنبه این محدودیت‌ها به صورت رسمی به تصویب خواهند رسید.

 

رهبران اتحادیه اروپا اشاره کرده‌اند که در آینده باید نفت خط لوله روسیه را ممنوع کرد.

 

هدف از تحریم نفت، آسیب وارد کردن به اقتصاد روسیه در تلاقی اقدام نظامی این کشور علیه اوکراین است.

 

با این حال تولیدکنندگان روسی می‌توانند صادرات خود را به کشورهای دیگری نظیر هند یا چین (که از کمپین تحریم‌های امریکا حمایت نمی‌کنند) منحرف سازند.

 

اورسلا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در مصاحبه با رسانه‌های امریکایی و در توضیح عدم تحریم اروپا، از این منطق استفاده کرد.

 

او هفته پیش به MSNBC گفت: «اگر فوراً (یعنی همین امروز) نفت را قطع کنیم، ممکن است که این کشور بتواند نفتی را که به اتحادیه اروپا نمی‌فروشد، به بازار جهانی برده و با قیمتی بالاتر به فروش برساند

 

آخرین بسته اقدامات، اسبر‎بنک (بزرگ‌ترین بانک روسیه) را نیز از سیستم پیام‌رسانی مالی سوئیفت مستثنی می‌کند.

 

مطابق گزارش رسانه‌ها، این کشور همچنین سه پخش‌کننده روسی دیگر را از اتحادیه اروپا منع نموده و تحریم‌های فردی بیشتری را علیه شهروندان روسیه اعمال می‌کند.

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار