کد مطلب: 49082

تاثیر گفتگو با بایدن روی ارزش پول ملی روسیه

پوتین مذاکره کرد، روبل قوی شد

پس از تماس ویدئویی مورد انتظار میان رهبران روسیه و ایالات‌متحده، «روبل» روسیه با حمایت بانک مرکزی این کشور قوت پیدا کرد.

روز سه‌شنبه، جو بایدن رئیس‌جمهور امریکا به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه هشدار داد که روسیه در صورت هجومش به اوکراین، با «عکس‌العمل‌های شدید از سوی غرب در زمینه‌های مختلف و از جمله اقتصادی» مواجه خواهد شد. ولادیمیر پوتین نیز در مقابل خواستار تضمین‌هایی شد مبنی بر این‌که ناتو بیش از این به سوی شرق گسترش نخواهد یافت.

 

آرتم زایگرین، اقتصاددان ارشد در سووا کپیتال، گفت: «گر‎چه این گفتگو به هیچ دستاورد محکمی در مورد اوکراین ختم نشد، اما می‌تواند وضعیت را به حالت سابق برگردانده و فشار‎ها را بر بازار کاهش دهد.»

 

در ساعت ۱۳:۱۰ دقیقه به وقت گرینویچ، «روبل» با ۷۳.۷۰ واحد در برابر دلار، نیم‌درصد قوی‌تر بود. اما از اوج خود در سال ۲۰۲۱، یعنی ۶۹.۲۱ در ماه اکتبر فاصله داشت. واحد پول روسیه در برابر یورو، ۰.۱‎‎درصد کاهش داشت و به ۸۳.۳۰ رسید.

 

اوراق قرضه دولتی، پس از تماس بایدن و پوتین، مجدداً جایگاه سابق خود را به دست آوردند. این اتفاق علی‌رغم این واقعیت افتاد که تماس پوتین و بایدن هیچ پیشرفت فاحشی که منجر به توافق میان رهبران دو کشور و کاهش تنش‌های جهانی شود، در پی نداشت.

 

تحلیل‌گران Rosbank ضمن یادداشتی گفتند: «البته دلایلی برای خوش‌بین بودن وجود دارد. اول اینکه نشست سران امریکا و روسیه بی هیچ نشانه‌ای از تقابل آشکار برگزار شده و به پایان رسید. و در ضمن اقدامات هدفمند روسیه، هیچ یک به متن نهایی لایحه‌ی دفاعی ۲۰۲۲ ایالات‌متحده ورود نکردند.»

 

روبل همچنین آماده دریافت حمایت از بانک مرکزی است. و انتظار می‌رود که در نشست ۱۷ دسامبر خود و در واکنش به تورم سر‎سختانه، نرخ اصلی بهره را به ۲۵ واحد افزایش دهند. روسیه، در روز چهار‎شنبه، آمار تورم خود را برای ماه نوامبر و آخرین هفته گزارش خواهد داد.

 

بنا به گفته دیمیتری خرلامپیف در بخش بازار قرضه بانک سرمایه‌گذاری سینارا: تورم پایان سال به احتمال زیاد از پیش‌بینی بانک مرکزی فراتر رفته و تا ۷.۹ درصد نیز خواهد رسید. عاملی که می‌تواند به افزایش بیش از ۵۰ واحدی در این ماه انجامیده و افزایش نرخ دیگری را نیز در پی داشته باشد.

 

شاخص‌های سهام نیز از رشدهای سابق خود کاسته و کاهش پیدا کردند. شاخص RTS با کاهش ۰.۵‎درصدی به ۱۶۳۹.۹ رسید و شاخص MOEX مبتنی بر روبل نیز با ۰.۹‎درصد کاهش به ۳۸۳۷.۹ رسید.

#روزنامه اینترنتی فراز #سایت فراز

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار