|
کد مطلب: 53703
سیاست مشابه دولت رئیسی و ترامپ برای مدیریت کتابخانه‌ها

سیاست مشابه دولت رئیسی و ترامپ برای مدیریت کتابخانه‌ها

ترامپ از سال نخستین فعالیتش، کمر به نابودی کتابخانه‌های عمومی آمریکا بسته بود. دولت ترامپ چهار سال متوالی، پیشنهاد حذف دائمی موسسه خدمات موزه و کتابخانه‌های فدرال را مطرح کرد.

واگذاری کتابخانه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پیشنهادی است که ۲۰ شهریور توسط پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیأت دولت منتشر شد. پیشنهادی بی‌مبنا که گویی با هدف نابودی فعالیت‌های فرهنگی بخش کودکان مطرح شده است. این طرح به بهانه کاهش زیان‌دهی و افزایش حقوق کارکنان پیشنهاد شد. طرحی که نشان از دیدگاه مادی و غرض‌ورزانه دولت به کتابخانه‌ها است.

 

بیشتر بخوانید:
فراموشی زیان‌ نجومی نورچشمی‌ها، محاسبه سود کانون پرورش فکری

 

دولت رئیسی از این جهت شباهت‌هایی به دولت دونالد ترامپ دارد. ترامپ از سال نخستین فعالیتش، کمر به نابودی کتابخانه‌های عمومی آمریکا بسته بود. دولت ترامپ چهار سال متوالی، پیشنهاد حذف دائمی موسسه خدمات موزه و کتابخانه‌های فدرال را مطرح کرد. بودجه دولتی کتابخانه‌های آمریکا نیز با این پیشنهاد به کلی حذف می‌شد. ترامپ، بودجه موزه‌ها و کتابخانه‌ها را از ۲۴۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به ۲۳ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش داد. در همین سال، ۸۹۷ میلیون دلار از بودجه‌های فرهنگی، هنری و انسانی کاسته شد. پیشنهاد او در عوض، تقویت بودجه دفاعی و امور کهنه‌سربازان آمریکا بود. رئیس انجمن کتابخانه‌های آمریکا این اقدام ترامپ را غیرمولد و کوته‌بینانه خواند.

 

حالا دولت سیزدهم برای کتابخانه‌ها چرتکه انداخته است. این درخواست دولت، به معنی نابودی حدود ۱۰۰۰ کتابخانه‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است. کتابخانه‌، نهادی غیرانتفاعی است که بدون توجه به سودآوری و زیان‌دهی باید در اختیار عموم باشد. به فرض زیان‌دهی کتابخانه کانون پرورش فکری، چرا دولت این زیان را جبران نمی‌کند؟ واگذاری به نهاد کتابخانه‌های عمومی، چه نتیجه‌ای جز به باد دادن میراث ۵۷ ساله این کانون دارد؟

 

مولف : سینا جهانی

دیدگاه تان را بنویسید