کد مطلب: 48350

بررسی تغییر قیمت‌ کالاهای خوراکی در ۳ماهگی دولت رئیسی

ای شکم خیره به نانی بساز!

حال که سه ماه از شروع به کار دولت جدید گذشته است هرچند نمی‌توان در رابطه با موفق یا ناموفق بودن سیاست‌های اقتصادی دولت اظهارنظر نهایی کرد اما به نظر می‌رسد که حداقل روند افزایش قیمت‌ها در رابطه با اقلام خوراکی متوقف نشده است و تورم در این بخش اقتصادی که مرتبط با معیشت خانوارهاست همچنان بالاست.

یکی از مهم‌ترین شعارهای دولت سیزدهم رفع مشکلات اقتصادی مردم بود و وعده‌های گوناگونی در این زمینه داده شد به خصوص اینکه بسیاری از دولتمردان کنونی نیز دانش‌آموخته اقتصاد می‌باشند. حال که سه ماه از شروع به کار دولت جدید گذشته است و نمی‌توان در رابطه با موفقیت یا عدم موفقیت سیاست‌های اقتصادی دولت اظهارنظر کرد اما به نظر می‌رسد که حداقل روند افزایش قیمت‌ها در رابطه با اقلام خوراکی متوقف نشده است و تورم در این بخش اقتصادی که مرتبط با معیشت خانوارهاست همچنان بالاست. به عنوان مثال به رغم وعده‌های داده شده در رابطه با کاهش ۱۰ درصددی لبنیات ، اما تغییر موثری در این گروه مواد غذایی رخ نداده است. با توجه به افزایش قیمت دلار و دیگر محرک‌های اقتصادی و همچنین انتظارات شکل گرفته در فضای کشور ، به نظر نمی‌رسد تا پایان سال روند افزایشی کالاها به خصوص در زمینه اقلام خوراکی متوقف شود و باید به انتظار افزایش بیشتر بود.

در شکل ذیل قیمت برخی از مهم‌ترین اقلام غذایی آمده است که بخش اول در رابطه با متوسط قیمت کالا در مردادماه امسال و با روی کار آمدن دولت سیزدهم است و مبنای آماری آن نیز اطلاعات کشوری مرکز آمار ایران است. بخش بعد متوسط قیمت همان کالاها در مهرماه سالجاری است که باز هم منبع آن اطلاعات کشوری مرکز آمار است . بخش سوم به قیمت همان کالاها بر اساس قیمت خرده فروشی‌ها در شهر تهران می‌باشد که مربوط به تاریخ ۱۵ آبانماه ۱۴۰۰ می‌باشد.

اقلام خوراکی

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار