کد مطلب: 45204

گزارش میدانی خبرنگار «فراز»؛

فلافل هم گران شد؟!

فلافل ارزان‌ترین ساندویچ و تنها غذایی فست فودی است که قشر کم‌درآمد برای سیر کردن شکمش در میانه یک روز کاری آن را با جیب خود متناسب می‌بیند.

«اگر فلافل را ۳۰ هزار تومان بدهم ژامبون را چند بفروشم؟!» این را صاحب یک فلافل فروشی در صادقیه می‌گوید. فلافل ارزان‌ترین ساندویچ و تنها غذایی فست فودی است که قشر کم‌درآمد برای سیر کردن شکمش در میانه یک روز کاری  آن را با جیب خود متناسب می‌بیند. اسدالله احمدی شهریور رئیس اتحادیه اغذیه‌فروشان تهران اما روز سه شنبه ۵ مرداد اعلام کرد قیمت یک ساندویچ فلافل که در سال ۹۷ سه هزار تومان بود، از امروز ۳۰ هزار تومان شده است.

 

قیمت نخود که نقش اصلی را در تهیه‌ این غذای فست فودی دارد در فروشگاه‌های سطح شهر با مارک شرکت‌های مختلف با وزن ۹۰۰ گرم از ۳۰ هزارتومان تا ۳۵ هزارتومان است اما بیشتر فست‌فودها خودشان نخود را تهیه یا خیس و چرخ نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند از فلافل منجمد استفاده کنند. قیمت فلافل منجمد ۹۵۰ گرمی،  ۶۸هزارتومان است .

 

غذای مستضعفین!

فست‌فودهای اطراف صادقیه اما همچنان فلافل را ۱۲ هزار تومان می‌فروشند و از افزایش قیمت مصوب اتحادیه بی‌خبر هستند. از یکی از آن‌ها که مردی میان سال است و بدون پیشبند و دستکش در حال درست کردن فلافل بود. پرسیدم «فلافل چند؟»

- «۱۲هزار تومان»

 -گران نشده؟

-نه خانم چرا باید گران شود؟! هیچی گران نشده از اتحادیه به ما ابلاغ نکرده‌اند. فلافل غذای مستضعفین است اگر این را هم گران کنند قشر کارگر این منطقه چی بخورند؟!

- در خبرها آمده بود که اتحادیه قیمتش را ۳۰هزار تومان کرده...

- اگر فلافل ۳۰ هزار تومان بشود، همبرگر یا ژامبون چند می‌شود.؟! مسئولین ما گاهی از شکم سیری چیزی می‌گویند که واقعیت ندارد.

-شاید بالای شهر ۳۰هزار تومان شده باشد.

-در مناطق بالای شهر هم هر چقدر گران شده باشد ۲۰ هزار تومان بیشتر نمی‌توانند بفروشند. فلافل فقط نخود است و ادویه

 

به فست فودهای دیگر هم سر زدم. همه‌ در منوی خود که به دیوار آویخته بودند قیمت فلافل را ۱۲ هزار تومان زده بودند. البته در فروشگاه «مامان جون» که مشتری می‌تواند نان خود را برداشته و هر تعداد که می‌خواهد فلافل به همراه ترشی و مخلفات در آن بچپاند، فلافل ۱۵ هزارتومان و با نوشابه ۱۹هزار تومان برای مشتری آب می‌خورد.

 

با همه این‌ها بعید نیست چند روز دیگر مجوز اتحادیه، فلافل‌فروش‌ها را وسوسه کند که قیمت‌ها را زیاد کنند. البته در آن صورت این پرسش پیش می‌آید که اگر فلافل که یک غذای کارگری است ۳۰ هزار تومان بشود، قیمت ژامبون ۳۲ هزارتومانی و هات داگ ۴۲هزار تومانی چقدر خواهد شد؟! با این اوضاع به نظر می‌رسد غذا خوردن خارج از منزل برای قشر کم‌درآمد روز به روز غیرممکن‌تر می‌شود؛ حتی اگر آن غذا فلافل باشد! 

خبرنگار : هانیه احمدی
  • ناشناس ارسالی در

    چرا باید برای فلافل ۳۰ هزار تومان پول بدیم اخه

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار