کد مطلب: 53412

۱۶ حقیقت در مورد ارزهای دیجیتال

۱۶ حقیقت در مورد ارزهای دیجیتال

ضمن افزایش تمایل به ارزهای دیجیتال، مردم شیوه‌ی خرید آنها را یاد می‌گیرند و به دنبال راه‌های آسان برای خرید بیت‌کوین می‌گردند. جای تعجب نیست که برخی سرمایه‌گذاران بالقوه امید دارند در مورد نحوه‌ی عملکرد دارایی‌های دیجیتال اطلاعات بیشتری کسب کنند. اما واقعیات موجود در مورد رمزنگاری گاهی از افسانه هم عجیب‌تر است. و اینجا حقایقی هستند که برخی‌شان را حتی کارشناسان هم نمی‌دانند...

 

۱.    اولین معامله تجاری بیت‌کوین برای پیتزا بود.

 

ماه می ۲۰۱۰ بود که مردی در فلوریدا برای خرید دو پیتزا، ۱۰ هزار بیت‌کوین پرداخت. این اولین تراکنش تجاری بیت‌کوین شناخته می‌شود.

 

۱۰ هزار بیت‌کوین در آن زمان حدوداً ۴۰ دلار ارزش داشت. و ارزش یک بیت‌کوین کمی کمتر از نیم‌سنت بود. اگر امروز این مقدار بیت‌کوین در اختیارتان بود حالا بیش از ۳۵۰ میلیون دلار دارایی داشتید.

 

۲. بیش از ۹۵۰۰ ارز رمزنگاری وجود دارد.

 

تا مارس ۲۰۲۲، بیش از ۹۵۰۰ ارز دیجیتال وجود داشت. البته همه‌شان را از صرافی‌ها نمی‌توان تهیه کرد.

 

شمار سکه‌ها و توکن‌های در دسترس، بسیار زیاد است. چون ایجاد یک ارز دیجیتال و قراردادن آن در آنجا کار نسبتاً ساده‌ای است.

 

اما تا مارس ۲۰۲۲، ۲۰ سکه‌ی برتر، حدوداً ۸۷ درصد از بازارهای ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده بودند.

 

۳. مقدار کلی بیت‌کوین محدود است.

 

زمانی که پروتکل بیت‌کوین تنظیم شد، سقف ۲۱ میلیونی برایش تعریف کردند. در نتیجه برخی مواقع دیگر امکان استخراج بیت‌کوین وجود ندارد.

 

۴. مردی حالا در جستجوی حفاری محل دفن کیف پول دیجیتال خویش است.

 

مردی به نام جیمز هاولز، که در سال ۲۰۱۳ در ولز زندگی می‌کرده، هارددیسکی به ارزش ۷۵۰۰ بیت‌کوین را دور انداخته است. او زمانی که متوجه می‌شود در سال‌های اخیر ارزش بیت‌کوین تا چه حد افزایش داشته،  در جستجوی درایو خود برمی‌آید.

 

او از شورای شهر محل خود خواسته که به او اجازه دهند محل دفن زباله را برای یافتن درایو خود حفاری کند. ضمن آنکه قول داده در صورت یافتن درایو، مبلغی از آن را به آنها اهدا کند.

 

۵. کریپتوهایی مثل اتریوم، نسبت به سکه، کاربرد بیشتری دارند.

 

برخی رمزهای ارزپایه، کاربردهایی فراتر از سکه‌بودن دارند. بلاک‌چین اتریوم را می‌توان برای کارهایی فراتر از پردازش پرداخت‌ها و ارسال ارز نیز استفاده کرد.

 

از اتریوم می‌توان برای اجرای قراردادهای هوشمند و نیز مدیریت زنجیره‌ی تأمین استفاده کرد.

 

۶. در شبکه‌ی اتریوم، GAS به عنوان کارمزد تراکنش‌ها شناخته می‌شود.

 

در حالی که از بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کنید، جهت تکمیل تراکنش‌ها باید برای «گاز» پول بپردازید. در شبکه‌ی اتریوم، گاز نشان‌دهنده‌ی تلاش محاسباتیِ مورد استفاده برای تکمیل تراکنش است.

 

بسته به تراکنش و ترافیک در بلاک‌چین، هزینه‌های گاز در برخی موارد بسیار بالا می‌شود.

 

۷. کریپتو‌کیتیز، یکی از اولین بازی‌های بلاک‌چین است.

 

یکی از اولین بازی‌های بلاک‌چین، کریپتو‌کیتیز است؛ که یک ارز نیست. در عوض بخشی از جهان توکن غیر‌قابل تعویض (NFT) بوده و راهی برای پرورش گربه‌های دیجیتال ارائه می‌دهد.

 

در این بازی هر بچه‌گربه منحصر‌به‌فرد بوده و قابل تکرار نیست. بنابراین ارزش آنها نیز منحصر‌به‌فرد است... چیزی شبیه به آثار هنری. این بازی بر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است.

 

۸. گران‌ترین کریپتو‌کیتی به قیمت ۶۰۰ اتریوم فروخته شد.

 

در سال ۲۰۱۸ شخصی مبلغی معادل ۶۰۰ اتریوم را برای کریپتو‌کیتی پرداخت کرد. در زمان فروش، ۶۰۰ اتریوم چیزی در حدود ۱۷۰ هزار دلار ارزش داشت. اما امروز هر اتر با ارزشی بالغ بر ۲۵۰۰ دلار فروخته می‌شود. که این معنا را می‌رساند که ارزش ۶۰۰ اتریوم به چیزی بالغ بر ۱.۵ میلیون دلار رسیده است...

 

چه گربه‌ی دیجیتال گران‌قیمتی!

 

۹. NFT‌ها ارز محسوب نمی‌شوند.

 

با وجود افزایش محبوبیت آنها، و با وجودی‌که NFT‌ها، دارایی‌های دیجیتال به حساب می‌آیند، اما آنها ارز دیجیتال نیستند. بلکه توکن‌هایی هستند که به عنوان وسیله‌ی مبادله ازشان استفاده نمی‌شود. و قابل تقسیم و تکرار نیز نیستند.

 

ان‌اف‌تی‌ها امروز به عنوان سرمایه‌گذاری جایگزینی مشابه آثار هنری یا کلکسیونی محبوبیت یافته‌اند. کلکسیون‌های دیجیتال و آثار هنری به صورت بالقوه می‌توانند ارزش خود را افزایش دهند.

 

۱۰. دوج‌کوین در آغاز حکم شوخی را داشت.

 

یکی از داغ‌ترین ارزهای دیجیتال در ماه‌های اخیر دوج‌کوین بوده است. اما این ارز ابتدا تنها به عنوان یک‌شوخی شروع شد.

 

ایده این بود که کوین‎های زیادی معرفی شده‌اند. و بنابراین سازندگان دوج‌کوین، آن را نزدیک به تصویر سگ شیبااینو و با ظاهری متعجب ترسیم کردند.

 

و این الگوی رفتاری محبوب سال ۲۰۱۳ و زمانی بود که دوج‌کوین معرفی شد.

 

۱۱. خالق (یا سازندگان) بیت‌کوین ناشناس باقی می‌مانند.

 

بیت‌کوین به طور گسترده توسط «ساتوشی ناکاموتو» ایجاد شده است. اما مقاله‌ای که در مورد پروتکل صحبت می‌کرد، از طریق یک فهرست پستی رمزنگاری‌شده منتشر گردیده و نویسنده‌ی واقعی ناشناس باقی مانده است.

 

گمانه‌زنی‌های زیادی در باب هویت ساتوشی ناکاموتو وجود دارد... اما هنوز کسی نفهمیده که آیا این نام یک شخص است و یا لفظی‌ست که به یک گروه اطلاق شده.

 

۱۲. ایلان ماسک، نقش زیادی در قیمت ارزهای دیجیتال دارد.

 

در ماه‌های اخیر فردی وجود داشته که نقشش در قیمت ارزهای دیجیتال از همه پررنگ‌تر بوده: ایلان ماسک.

 

کافی‌ست که ماسک توئیتی را منتشر کند یا در مورد ارزهای دیجیتال حرف بزند... همین کافی‌ست که بازار به او گوش کند، یا لااقل پیروان فداکارش این کار را انجام دهند.

 

به طور کلی ماسک بر قیمت بیت‌کوین و دوج‌کوین و بازار ارزهای دیجیتال تأثیر هنگفتی داشته است. و علی‌رغم بداخلاقی‌هایش، بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز در حال تحقیق در مورد نحوه‌ی سرمایه‌گذاری در خودِ تسلا هستند.

 

۱۳. کشورهایی نیز هستند که ارزهای دیجیتال را ممنوع می‌کنند.

 

کشورهایی نظیر ترکیه پرداخت ارزهای دیجیتال را مجاز نمی‌دانند. و این در حالی‌ست که برخی دیگر نظیر نیجریه، مبادلات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرده‌اند.

 

یکی از مهم‌ترین ممنوعیت‌های اخیر، ممنوعیت چین بر مؤسسات مالی از طریق خدمات مرتبط با تراکنش‌های رمزنگاری بوده است.

 

اما ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال عملاً غیر‌ممکن است... حتی اگر کشورها بتوانند دسترسی به ارائه‌دهندگان را تنظیم کرده و یا صرافی‌ها را تعطیل نمایند.

 

عطف به این موضوع که برخی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان، در برابر ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرند، نمی‌توان آینده‌ی این امر را به درستی پیش‌بینی کرد.

 

۱۴. چین تا پیش ازین حدود ۶۵ درصد از استخراج ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می‌داد.

 

این کشور در ماه می ۲۰۲۱، نتایجی را برای شرکت‌های مخابراتی و سایرینی که از تجهیزات آنها استخراج می‌کنند، پیش‌بینی کرد.

 

تا آگوست ۲۰۲۱، چین به چنان موفقیتی در سرکوب‌ها رسیده بود که سهم این کشور از نرخ هش جهانی به صفر نیل پیدا کرد.

 

محققان بر این باورند که برخی ماینینگ‌های مخفی هنوز وجود دارند؛ ماینینگ‌هایی که با vpn آنها را مخفی کرده‌اند.

 

با این حال سرعت عمل چین و توقف سریع عملیات استخراج، بر «آسیب‌پذیریِ بازارهای ارز دیجیتال» این کشور در برابر تصمیمات سیاسیِ آن تأکید دارد.

 

۱۵. نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال بسیار بالاست.

 

ارزهای دیجیتال نوسانات بسیار بالایی دارند. بنابراین هیچ بعید نیست که کوینی یک‌شبه ۳۰ تا ۵۰ درصد از ارزش خود را از دست بدهد. و چند روز بعد سودهایی هنگفت به ثبت برساند.

 

در واقع این یک طبقه‌ی دارایی جدید است که مردم تلاش می‌کنند نحوه‌ی کار آن را درک کنند.

 

نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری هر چیزی می‌تواند باشد... که ضرر هم یکی از آنهاست... این احتمال را هم باید بدهید که همه چیز را طوری از کف دهید که قابل جبران نباشد.

 

۱۶. و در پایان اینکه درآمد عایدی شما از رمزارز، مشمول مالیات می‌شود.

 

بدین معنا که در صورت سرمایه‌گذاری بر ارزهای رمزنگاری‌شده و دریافت سود، باید مالیات بر عایدیِ سرمایه‌ی خویش را بپردازید.

 

بسته به نحوه‌ی مدیریت رمز‌ارزتان و نحوه‌ی دریافت آن، ممکن است مجبور شوید براساس سود سرمایه‌گذاریِ کوتاه‌مدت یا بلندمدت این پرداخت را انجام دهید.

 

مثلاً زمانی که در سال ۲۰۱۱ برای یکی از مقالاتم، یک بیت‌کوین دریافت کردم، این مبلغ، حکم درآمد کوتاه‌مدت من را داشت.

 

با این حال، امروز اگر اتریومی را که در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ خریداری کرده‌ام، بفروشم، سودی که دریافت می‌کنم، سود سرمایه‌ی بلندمدت محسوب می‌شود.

 

من در ماه آوریل با دوج‌کوین شانس خود را آزمودم و این کار منجر به افزایش سرمایه‌ی کوتاه‌مدت شد.

 

لازم به ذکر است که تمامی موارد فوق، مشمول مالیات می‌شوند.

 

نکته‌ی پایانی:

 

ارزهای رمزنگاری‌شده فرصت‌های جالبی را برای سرمایه‌گذاری عرضه می‌کنند؛ ضمن آنکه دریچه‌ای شاید روشن نیز به سوی آینده باشند. با این حال مهم است که مراقب نحوه‌ی سرمایه‌گذاری‌های خود باشیم. و پیش از حرکت رو به جلو، تحمل ریسک خود را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنیم که سرمایه‌گذاری در این دارایی‌ها، با استراتژی‌های سرمایه‌گذاری‌تان هم‌خوانی داشته باشد.

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین