کد مطلب: 49771

معامله‌گران در انتظار، دلار در رکود

روز سه‌شنبه دلار در حوالی دامنه اخیرش در کنار همتایان اصلی خود در نوسان بود. دلیلش هم اینکه معامله‌گران در انتظار اشاراتی بودند که جروم پاول رییس فدرال‌رزرو قرار بوده در مورد زمان و سرعت عادی‌سازی سیاست‌ها در اواخر روز ارائه دهد.

پاول در سخنان از پیش آماده‌شده افتتاحیه‌اش که روز دوشنبه منتشر شد، متعهد شده که از «استقرار و تحکیم» تورم بالا جلوگیری خواهد کرد. اما هیچ اشاره‌ای به اینکه چه برنامه‌هایی برای قرارگیری در این مسیر سیاست پولی دارد، نکرده است. البته او در این مورد از سناتور‎ها نیز برای دومین دوره چهار‎ساله خود سؤال خواهد کرد.

 

شاخص دلار که ارز را در برابر شش همتایش اندازه‌گیری می‌کند، در اوایل جلسه آسیایی حدوداً ۹۵.۹۳ نوسان داشت.

 

ارزش این شاخص در ۲۴ نوامبر و در بحبوحه ستیزه‌جویی فزاینده سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو، به بالاترین مقدار خود در بیش از ۱۶ ماه گذشته، یعنی ۹۶.۹۳۸ رسید؛ اما از آن زمان تاکنون میان همان سطح و ۹۵.۵۴۴ باقی مانده است؛ این اتفاق علی‌رغم لفاظی‌هایی دال بر اینکه اکنون بانک‌های وال‌استریت چهار‎چهارم واحد افزایش نرخ بهره را در سال جاری پیش‌بینی کرده‌اند، افتاد.

 

استراتژیست‌های اوراق بهادار گفتند که به نظر می‌رسد فدرال‌رزرو، هم برای نرخ‌های بالاتر و هم جهت پایان دادن به تراز‎نامه پس از پایان دادن به محرک خرید اوراق قرضه، طرز فکری مبنی بر «زودتر، بهتر است از دیرتر» داشته باشد. _‌فرآیندی که به صورت تحت‌الفظی می‌توان سفت‌کردن کمّی (QT) نامیدش. آنها در یادداشتی تحقیقاتی نوشتند: «تأیید انقباض ماه مارس و QT اولیه، به طور کلی باید حامی استحکام USD باشد... ولو شده در محدوده‌های تثبیت‌شده.»

TD (منظور «تورنتو-دومینیون بانک» است؛ یعنی «شرکت خدمات مالی و بانک‌داری کانادایی». مترجم.) انتظار دارد برای اولین بار در ماه ژوئن افزایش داشته باشد؛ اما وقوع این اتفاق در اوایل ماه مارس نیز بعید‌الوقوع! نیست.

بازارهای پولی تا ماه مه افزایش قیمت را خواهند داشت... و تا ماه نوامبر دو بازار دیگر نیز این افزایش را تجربه خواهند کرد.

داده‌های تورم مصرف‌کننده ماه دسامبر در ایالات‌متحده قرار است روز چهارشنبه منتشر شوند؛ با توجه به این امر که CPI در مقایسه با سال قبل، ۷ درصد افزایش یافته، و همین موضوع احتمال افزایش زود‎هنگام نرخ بهره را نیز بیشتر می‌کند.

دلار، پس از جهش یک‌شبه‌ای که به پایین‌ترین سطح یک‌هفته‌ای خود داشت، با اندکی تغییر در سطح ۱۱۵.۲۳ ین قرار گرفت.

یورو در حوالی ۱.۱۳۳۲۵ دلار ثابت مانده و از اواسط نوامبر در میانه محدوده معاملاتی‌اش گیر افتاده است.

پوند پس از بازگشت از بالاترین قیمت دو ‎ماه دوشنبه ۱.۳۶۰۲۵ دلار، در ۱.۳۵۸۲۵ دلار ثابت ماند.

دلار استرالیا با ۰.۱۷ درصد افزایش به ۰.۷۱۸۶۰ دلار رسید... این ارز از سوی داده‌های خرده‌فروشی محلی که بسیار بالاتر از پیش‌بینی اقتصاددانان بودند، مورد پشتیبانی قرار گرفت.

 

#روزنامه اینترنتی فراز #سایت فراز

 

 

 

مترجم : مونس نظری

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار