کد مطلب: 49151

سقوط لیر ادامه دارد

لیر ترکیه روز دوشنبه زیر تاثیر نگرانی‌ها از سیاست جدید اقتصادی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و چشم انداز کاهش دوباره نرخ بهره، تنها در چند دقیقه تا ۷ درصد سقوط کرد.

به گزارش رویترز این لغزش ناگهانی باعث شد تا پول ملی ترکیه نیمی از ارزشی را که در پایان سال گذشته داشت، از دست بدهد. سقوط ارزش لیر به تورم در اقتصاد این کشور که به شدت به واردات وابسته است دامن می‌زند.

 

بانک مرکزی ترکیه پیش از این تلاش می‌کرد هر دلار را زیر ۱۴ لیر نگه دارد و طی دو هفته گذشته سه بار با فروش دلار در بازار ارز مداخله کرده بود اما این بار با وجود سقوط شدید ارزش لیر هیچ مداخله‌ای از سوی بانک مرکزی ترکیه انجام نشد.

 

با وجود افزایش تورم به ۲۱/۳ درصد در ماه گذشته، انتظار می رود بانک مرکزی ترکیه این هفته نرخ بهره خود را به ۱۴ درصد کاهش بدهد. این امر باعث نگرانی سرمایه گذاران و پس‌انداز کنندگان شده است. بانک مرکزی ترکیه زیر فشار اردوغان، از ماه سپتامبر تا کنون نرخ بهره خود را ۴۰۰ واحد کاهش داده است. علیرغم انتقادات گسترده اقتصاددانان و سیاستمداران مخالف از این سیاست پولی، اردوغان همچنان از کاهش نرخ بهره حمایت می‌کند. او معتقد است پایین نگه داشتن نرخ بهره، باعث رشد اقتصادی و افزایش تولید و صادرات می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار