کد مطلب: 49134

غرامت ۱۰۰ میلیون دلاری خالق بیت‌کوین

دادگاهی در میامی حکم داد که «کریگ رایت» - کسی که ادعا می‌کند خالق «بیت‌کوین» است- باید ۱۰۰ میلیون دلار غرامت به «دیوید کلیمن» برادر شریک فقید خود «ایرا کلیمن» پرداخت کند.

رسیدگی به این پرونده حدود یک سال به طول انجامید و در نهایت با این قضاوت به پایان رسید. این بار، رایت به این حکم اعتراض نکرد، زیرا این نخبه کامپیوتر معتقد بود که این قضاوت منصفانه است و ادعای او را مبنی بر اینکه خالق اصلی بیت‌کوین است، ثابت می کند. رایت سال‌هاست که ادعا می‌کند خالق اصلی بیت‌کوین است هرچند این ادعا تاکنون از سوی بسیاری با شک و تردید نگریسته شده است.

 

به این ترتیب رایت موظف شده ۱۰۰ میلیون دلار به وارثان دیوید کلیمن بپردازد که مدعی هستند این نخبه فقید کامپیوتر، مستحق نصف ۱/۱ میلیون بیت‌کوین استخراج شده توسط «ساتوشی ناکاموتو» است.

 

یک نکته مهم در این مورد، این است که رایت ممکن است همان طور که ادعا می کند در واقع ساتوشی ناکاموتو باشد. اگر این حدس درست باشد، او ۱/۱ میلیون بیت کوین را در اختیار دارد که پس از راه اندازی بلاک‌چین توسط کیف پول سازنده استخراج شده است. بیت‌کوین‌های موجود در این کیف پول حدود ۷۰ میلیارد دلار ارزش دارند که وارثان کلیمن ادعا می‌کنند که مالکیت نصف آن حق آن‌هاست. به این ترتیب، ارزش ۱۰۰میلیون دلاری که دادگاه دستور داده به وارثان کلیمن پرداخت کند، برای کریگ رایت تنها قطره‌ای از دریا است. 

 

گفته می شود که کلیمن که در سال ۲۰۱۳ در سن ۴۶ سالگی درگذشت، با کریگ رایت دوست صمیمی بود و با او بیت‌کوین را ایجاد کرد. خانواده کلیمن همچنین مالکیت معنوی فناوری بلاک‌چین بیت‌کوین را به متعلق به او می‌دانند.

 

شیاد یا خالق؟

 

برای سال‌ها، کریگ رایت درگیر پرونده‌های حقوقی فراوان برای اثبات خود به عنوان خالق بیت‌کوین بوده است. رایت بارها ادعا کرده است که دارایی دیجیتال را ایجاد کرده است، اما بسیاری این ادعا را جدی نگرفته و از او به عنوان یک شیاد یاد می‌کنند. با این حال، خالق ادعایی بیت کوین معتقد است که رای هیئت منصفه در نهایت او را به عنوان خالق این دارایی مجازی تایید می کند.

 

رایت در بیانیه‌ای که پس از محاکمه ارائه شد، توضیح داد که هیئت منصفه متوجه شده است که او واقعاً بیت‌کوین ایجاد کرده است و به همین دلیل نمی‌خواهد نسبت به حکم دادگاه درخواست تجدید نظر کند. او همچنین از صدور حکم ابراز آرامش کرد و گفت: «در عمرم تا این حد آسوده نبودم.» چیزی که البته رایت از اعتراف به آن خودداری کرد این بود که ۱/۱ بیت کوین مورد بحث کجاست. این نخبه کامپیوتر همیشه مراقب است که چیزی در مورد ذخیره بیت‌کوین بر زبان نیاورد.

 

منبع:‌NewsBTC

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار