کد مطلب: 53798

اعتراف شرکت شهرسالم به قطع سامانه تایید دارو و بیمه شهرداری

سامانه‌های شهرداری تهران باز هم هک شدند؟

سامانه‌های شهرداری تهران باز هم هک شدند؟

سامانه تهران من و چند سامانه اینترنتی دیگر شهرداری تهران از دیروز با اختلال و قطعی مواجه شده است، اما هنوز مشخص نیست این بار هم سیستم هک شده و یا مشکل دیگری وجود دارد.

کانال تلگرامی «شهر ما» که تحولات حوزه مدیریت شهری را رصد می‌کند نوشته که بنا به گزارش‌های کاربران، سامانه تهران‌دات‌آی‌آر و سامانه تایید دارو و بیمه شهرداری با اشکالاتی مواجه شده که هنوز ابعاد و جزییات آن مشخص نیست.

طبق بررسی‌ها نشانی صفحات اول سایت‌ها قابل مشاهده است اما امکان لاگین و ورود به سایت وجود ندارد.

همچنین دفاتر خدمات الکترونیک شهر هم از ظهر دیروز به مراجعان خود گفته‌اند که سیستم تهران من به‌طور کامل قطع شده و امکان انجام هیچ کاری در آن وجود ندارد.

با این حال شرکت شهرسالم به قطع شدن سامانه تایید دارو بیمه اعتراف کرده و وعده داده که اگر پرسنل شهرداری هزینه‌های دارویی را آزاد پرداخت کنند، ظرف مدت ۴۸ ساعت برای آنها واریز خواهد شد.

این در حالی است که زاکانی شهردار تهران در مرز عراق به سر می‌برد و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری نیز هنوز در این باره اطلاع‌رسانی نکرده است.

پیشتر در ۱۲خردادماه امسال نیز شهرداری تهران اعلام کرده بود که سامانه‌های این مجموعه و همینطور بیش از ۵ هزار دوربین شهری توسط یک گروه سایبری هک و از دسترس خارج شده‌اند. هر چند بعدها معلوم شد که شهرداری تهران از یک ماه قبل یعنی روز ۱۱ اردیبهشت ماه در جریان این حمله سایبری بوده است.

روزنامه شرق روز ۲ شهریورماه جزئیات نامه‌ای را به تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ منتشر کرد که به امضای محمدرضا زارعلی مدیرکل سابق امور مالی شهرداری تهران رسیده بود. طی این  نامه به حراست شهرداری اطلاع داده شده بود که افرادی خارج از مجموعه، به شبکه اطلاعاتی شهرداری دسترسی پیدا کرده‌اند.

 در ماه‌های اخیر در موارد متعددی سامانه‌ها و وب‌سایت‌های مراکزی نظیر بخش‌هایی مربوط به سامانه توزیع حامل‌های انرژی، پخش برنامه‌‌های زنده صداوسیما، برخی ساختمان‌های سازمان زندان‌های قوه قضائیه و یا فرودگاه بین‌المللی تهران توسط برخی گروه‌های سایبری هک شده‌اند.

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین