کد مطلب: 66794

کدام کالاهای خوراکی ارزان و گران شده است؟ جزئیات نرخ تورم در مهر ماه ۱۴۰۲

با انتشار جزئیات نرخ تورم در مهرماه امسال، سؤال مهم برای بسیاری از ایرانیان این است که نسبت به شهریور امسال و مهر پارسال، کدام کالای خوراکی ارزان‌تر و کدام گران‌تر شده‌ است؟

مرکز آمار نرخ تورم ماهانه کالاهای خوراکی در مهر را ۴دهم درصد، نسبت به مهر پارسال ۳۵.۷درصد و در بازه یک ساله ۵۵.۹درصد اعلام کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه به نقطه کالاهای خوراکی تازه در مهر امسال ۵۰.۱درصد و سایر خوراکی‌ها ۲۰.۸درصد اعلام شده و به‌گفته مرکز آمار ایران، در مهر امسال از ۵۳قلم کالای خوراکی منتخب در نقاط شهری، تعداد ۱۸قلم کالا، رشد قیمت بالاتر از تورم نقطه به نقطه نقاط شهری را تجربه‌ کرده‌ است.

از جمله کالاهایی که در مهر امسال نسبت به شهریور ماه ارزان‌تر شده می‌توان به کاهش قیمت پرتقال، انار، هندوانه، خیار، خربزه، سیب، موز، بادمجان، برنج ایرانی، سیب زمینی، روغن نباتی جامد، روغن مایع، هویج فرنگی، هلو و پسته اشاره کرد؛ در عین حال که گوشت مرغ و ماکارونی تغییر قیمتی نداشته است.
 

کدام کالاهای خوراکی ارزان و گران شده است؟/ جزئیات نرخ تورم در مهر ماه ۱۴۰۲

 

بیشترین رشد قیمت در مهر نسبت به شهریور امسال به ماهی قزل‌آلا، کدوسبز، شیرخشک، قارچ، برنج خارجی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، گوشت گوساله یا گاو، کره پاستوریزه، فلفل دلمه‌ای، چای، پیاز و کنسرو ماهی تن و گوشت گوسفندی اختصاص یافته است.

مقایسه قیمت خوراکی‌ها در فاصله مهر پارسال تا مهر امسال، بالاترین رشد قیمت به افزایش ۱۵۰.۷درصدی گوشت گوسفندی، ۱۳۳درصدی گوشت گوساله، ۱۰درصدی کنسروماهی تن، ۸۶.۳درصدی ماهی قزل‌آلا و ۸۰درصدی پسته اختصاص داشته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار