کد مطلب: 66357

واکنش آمریکا به ادعای هزینه پول‌های آزادشده ایران در عملیات حماس علیه اسرائیل

واکنش آمریکا به ادعای هزینه پول‌های آزادشده ایران در عملیات حماس علیه اسرائیل

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به ادعاهای جمهوری‌خواهان گفت پول آزاد شده ایران با حملات فلسطینیان هیچ ارتباطی ندارد.

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی به راستی‌آزمایی اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور و سایر هم‌حزبی‌های او درباره تامین مالی حملات اخیر نیروهای مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی از سوی ایران پرداخت. 

ترامپ در روز هفتم اکتبر--آغاز عملیات «طوفان الاقصی»--مدعی شد: متاسفانه، دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی به تامین مالی این حملات کمک کرد، که طبق بسیاری از گزارش‌ها، از سوی دولت بایدن آمده است. 

 

او و سایر جمهوری‌خواهان این ادعاها را در اشاره به توافق تبادل زندانی اخیر بین تهران و واشنگتن مطرح کردند که همچنین شامل انتقال شش میلیارد دلار پول نفت ایران از بانک‌های کره جنوبی به قطر بود تا در اختیار ایران قرار بگیرد. 

روزنامه نیویورک تایمز در خصوص این ادعاها نوشت: این مبلغ، پول مالیات‌دهندگان آمریکایی که ترامپ و برخی دیگر از نامزدهای جمهوری‌خواه به دروغ بیان کردند، نیست. همچنین شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این پول برای تامین مالی حملات استفاده شده است.

به نوشته این گزارش، «آدرینا واتسون» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید شنبه در بیانیه‌ای در واکنش به این اظهارات گفت: «حتی یک سنت از این بودجه خرج نشده است. و زمانی که هزینه شود تنها می‌تواند برای چیزهایی مثل غذا و دارو برای مردم ایران هزینه شود». وی افزود: این بودجه مطلقا با حملات وحشتناک امروز هیچ ارتباطی ندارد و اکنون زمان انتشار اطلاعات نادرست نیست. 

 

 یک مقام ارشد دولت آمریکا هم بامداد یکشنبه اذعان کرد که هیچ نشانه‌ای از دست داشتن ایران در عملیات طوفان الاقصی توسط حماس علیه رژیم موقت صهیونیستی وجود ندارد.

 

 
 
 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار