کد مطلب: 65192

واکنش کاخ سفید به کاهش انباشت اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده از سوی ایران؛ استقبال می‌کنیم

واکنش کاخ سفید به کاهش انباشت اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده از سوی ایران؛ استقبال می‌کنیم

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گزارش روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر کاهش انباشت اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده از سوی ایران را تایید نکرد و درباره توافق با ایران برای تبادل زندانیان نیز گفت که در حال مذاکره هستیم و توافق هنوز تکمیل نشده است.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی در گفتگو با خبرنگاران در واشنگتن گزارش روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر کاهش انباشت اورانیوم ۶۰ درصد غنی شده از سوی ایران را تایید نکرد اما گفت آمریکا از چنین اقداماتی برای کاهش تنش استقبال می کند.

این مقام ارشد کاخ سفید همچنین از پاسخ دادن به اینکه آیا تبادل زندانیان بخشی از تفاهم گسترده‌تر میان آمریکا و ایران برای کاهش تنش است، خودداری کرد اما گفت: من در این خصوص اظهار نظر نمی کنم زیرا ما هنوز در حال مذاکره فعال هستیم و این توافق تکمیل نشده است. آنها فقط از زندان خارج شده اند. این افراد هنوز از ایران خارج نشده اند.

کربی تصریح کرد: بنابراین فکر می‌کنم هر چه جزئیات کمتری منتشر کنیم، بهتر است. مذاکرات با ایرانی ها در مورد اینکه چگونه می توانیم این آمریکایی را به خانه برگردانیم همچنان در جریان است و من فقط نمی خواهم در خصوص این روند اظهار نظر قطعی کنم. بنابراین ما در ارائه جزییات محدود هستیم.

این سخنگوی دولت جو بایدن در مورد وجوه توقیف شده ایران در کره جنوبی که قرار است به دوحه قطر منتقل شود، گفت که این مبلغ ۶ میلیارد دلار است و این درآمد ایران از سال ۲۰۱۸  براساس  معافیت کشورهایی مانند کره جنوبی از تحریم ها و ادامه خرید نفت از ایران به دست آمده است.

وی ادامه داد: مهم است به یاد داشته باشیم که توانایی ایران برای استفاده از این پول محدود است. ما در مورد انتقال این مبلغ  صحبت می کنیم، که پس از ارائه معافیت ها از کاهش قابل توجه خرید نفت از ایران بدست آمده و این به سال ۲۰۱۸ باز می گردد.  این وجوه خاص به دلایل مختلف، برخلاف سایر حساب ها در سراسر جهان، دست نخورده باقی می مانند. برخی از آن دلایل فنی بود.

کربی در بخش دیگری از اظهارات خود اشاره کرد  مذاکرات پیرامون آزادی زندانیان  پشت صحنه احیای مذاکرات برجام نیست. وی تصریح کرد: مدت زیادی است که ما به طور فعال در مذاکرات برجام شرکت نکرده‌ایم.

 

منبع خبر : ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار