کد مطلب: 65191

وال استریت ژورنال: ایران تولید اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی را کاهش داده

وال استریت ژورنال: ایران تولید اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی را کاهش داده

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» روز جمعه ۱۹ مرداد در گزارشی نوشت که ایران تولید اورانیوم غنی‌شده در سطح نزدیک به استفاده برای مقاصد نظامی را به شکل قابل توجهی کاهش داده است. در این گزارش به نقل از منابع خبری این روزنامه آمده که حتی برخی از ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در روند رقیق‌سازی قرار گرفته است.

در این گزارش به نقل از منابع خبری این روزنامه آمده که حتی برخی از ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در روند رقیق‌سازی قرار گرفته است.

این گزارش یک روز پس از خبر توافق جمهوری اسلامی ایران و آمریکا منتشر می‌شود. توافقی که یک طرف آن آزادی شهروندان ایرانی- آمریکایی زندانی در ایران است و در مقابل رفعِ انسداد از برخی درآمدهای نفتی تهران که در کره جنوبی بلوکه شده است.

بنا بر گزارش «وال استریت ژورنال»، این اقدام تهران می‌تواند سطح تنش‌ها با ایالات متحده را کاهش داده و اجازه می‌دهد که مذاکرات گسترده‌تر بر سر برنامه مناقشه‌برانگیز هسته‌ای ایران دوباره به جریان بیفتد.

این روزنامه می‌افزاید که هر چقدر ایران میزان کمتری اورانیوم با غنای بالا ذخیره کند، مواد خام بالقوه کمتری در اختیار خواهد داشت تا با استفاده از آن سلاح هسته‌ای بسازد.

بر اساس گزارش یاد شده، مقام‌های ایالات متحده و اروپایی گفته‌اند که اگر ایران در طول تابستان تنش‌ها را کاهش دهد، آنها در ادامه سال آماده انجام گفتگوهای گسترده‌تر از جمله بر سر برنامه هسته‌ای ایران هستند.

وال استریت ژورنال می‌افزاید دولت بایدن امیدوار است که از هرگونه بحران جدی با تهران در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ایالات متحده پرهیز کند.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع خود نوشته که ایران در هفته‌های اخیر مقدار اندکی از ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد خود را رقیق‌سازی کرده و در عین حال میزان این نوع غنی‌سازی را کاهش داده است.

این روزنامه در عین حال اذعان کرده که اقدام ایران در کاهش میزان غنی‌سازی می‌تواند دلایل فنی داشته باشد، از جمله انجام تعمیرات در یکی از دو تاسیسات هسته‌ای خود، اما رقیق‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد می‌تواند تصمیمی عامدانه باشد.

انتظار می‌رود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اواخر ماه اوت یا اوایل سپتامبر گزارش جدیدی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتشر کند.

 
 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار