کد مطلب: 65106

نوری قزلجه، نماینده مجلس: نمی‌دانیم لایحه حجاب را دستپخت چه نهادی بدانیم

نوری قزلجه، نماینده مجلس: نمی‌دانیم لایحه حجاب را دستپخت چه نهادی بدانیم

غلامرضا نوری قزلجه​رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس گفت: علت رجوع به اصل هشتاد و پنج در مواردی همچون جوانی جمعیت، صیانت و یا حجاب این است که در این مجلس یک موضوعات بحث برانگیزی مطرح می‌شود و علیرغم اینکه نمایندگان می‌دانند که کار مفیدی نیست ولی قاطبه آن‌ها در عین حال نمی‌خواهند به این اذعان کنند که کار مفیدی نیست، یعنی به نوعی شتر سواری دولادولا را با استفاده از اصل ۸۵ در مجلس یازدهم دنبال می‌کنند.

غلامرضا نوری رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی، درخصوص گزارش ۷۰ ماده‌ای لایحه حجاب و عفاف که روز گذشته مجلس به صورت استمزاجی تصمیم به بررسی آن طبق اصل ۸۵ قانون اساسی گرفت و قرار است این مساله در صحن علنی مطرح شود، گفت: من به شخصه مخالف این گزارش ۷۰ ماده‌ای بودم و برای این گزارش هم پیشنهادات و اصلاحات زیادی داشتم، به‌تبع و اولی‌تر از آن با اصل ۸۵ی شدنش هم کاملا مخالفم چون این اتفاق فرصت بررسی و اصلاح را از نمایندگان و صحن مجلس می‌گیرد.

 شتر سواری دولادولا را با استفاده از اصل ۸۵ در مجلس یازدهم دنبال می‌کنند

وی ادامه داد: پیش‌بینی من این است که اگر بحث بررسی براساس اصل ۸۵ قطعیت پیدا کند این گزارش با این ۷۰ ماده‌ای که پر از اشکال تهیه شده بود ۱۰-۱۵ درصد بدتر از این هم خواهد شد و از آن کمیسیون اصل ۸۵ خارج خواهد شد. به نظر من این مساله اصلا برای جامعه خوب نیست و مناسب حال فعلی جامعه ما نخواهد بود و کار درستی انجام نخواهد شد.

نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس در پاسخ به این سوال که «تعدد رجوع به اصل ۸۵ این برداشت را به ذهن متبادر می‌کند که گویی این اصل ۸۵ در مجلس یازدهم کشف شده است، زیرا در مجالس گذشته کمتر مشاهده می‌کردیم که برای بررسی طرح‌هایی تا از این اندازه مهم مانند طرح جوانی جمعیت، طرح صیانت یا هر اسمی که بعدا گذاشتند و یا همین طرح حجاب و عفاف، بررسی طبق اصل ۸۵ پیشنهاد شود»، عنوان کرد: به نظر من علت این است که در این مجلس موضوعات بحث برانگیزی مطرح می‌شود و علیرغم اینکه نمایندگان می‌دانند کار مفیدی نیست ولی قاطبه آن‌ها در عین حال نمی‌خواهند به این اذعان کنند که کار مفیدی نیست، یعنی به نوعی شتر سواری دولادولا را با استفاده از اصل ۸۵ در مجلس یازدهم دنبال می‌کنند.

 وقت موضوع مهم و پرهزینه‌ای شود، از بیان آن‌ها و تکرار آن‌ها خودداری می‌شود

وی ادامه داد: شما محتواهایی که به این شکل مطرح شد را ببینید همین حجاب، بحث صیانت یا جمعیت، این‌ها همه مسائلی هستند که بحث‌های زیادی نسبت به آن‌ها وجود دارد و تقریبا آحاد و اقشار جامعه یعنی تقریبا تمام جمعیت کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند. خب موضوعی به این مهمی چرا در صحن علنی بررسی نشود؟ برای اینکه همه می‌دانند که این کار ایراد و اشکالات اساسی دارد ولی در عین حال نمی‌توانند آن اشکالات را بگویند.

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس تصریح کرد: این باعث می‌شود که یک جوری از زیر آن در بروند یا همان تعبیر شتر سواری دولادولا که از یک طرف هم قانون شود و بعضی نهادها و بعضی اشخاص خوششان بیاید و از آن طرف هم مردم نشنوند و رأی ندهند. به همین خاطر یک حالت بینابینی پیدا شده به نام اصل ۸۵ که هر وقت موضوع مهم و پرهزینه‌ای است و آحاد جامعه با آن سروکار دارند چون ظاهرا تصمیم بر خلاف منافع جمع و جامعه گرفته می‌شود، از بیان آن‌ها و تکرار آن‌ها خودداری می‌شود.

لایحه اشکالات اساسی زیادی دارد

 لایحه به نزاع اصلی وارد نشده اما می‌خواهد راهکار به ما بدهد؟!

نوری در خصوص اینکه در جزئیات این گزارش به نظر می‌رسد مواردی وجود دارد که مورد نقد فراوان باشد و جامعه نسبت به آن واکنش منفی داشته باشد، به ویژه بحث جریمه‌های مالی که حتی کار را به جایی رسانده که در افکار عمومی به کنایه می‌گویند انگار قرار است از این محل بودجه تامین شود، گفت: متاسفانه بله، این هم مستفاد می‌شود و از این مواد و جریمه‌هایی که در این مواد آمده این برداشت را هم عده‌ای حق دارند که داشته باشند. این لایحه ایراد و اشکالات اساسی زیادی دارد از جمله بی‌توجهی به شرایط موجود جامعه، شرایط اجتماعی، غفلت از روح شریعت اسلامی یعنی عقلانیت و اخلاق در تنظیم لایحه، اینکه به محل اصلی نزاع که در بحث روسری و حجاب شرعی است اصلا وارد نشده است؛ خب چطور به محل اصلی نزاع وارد نشده، به مباحث اصلی و مبنایی وارد نشده اما می‌خواهد راهکار به ما بدهد؟ طبیعتا این نقص دارد یعنی نقص را در دل خودش دارد و باید به این توجه شود.

 لایحه به جای مواجهه علمی و معرفتی با مساله حجاب مواجهه حیثیتی و هویتی با آن دارد

 

 

منبع خبر : ایلنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

آخرین اخبار

پربازدید ترین